Wszystko, czego do tej pory dowiedziałeś się na temat budowania postaci, mogłeś po prostu spisać na kartce papieru. Bohatera prawdziwego możesz zbudować tylko wtedy, kiedy ruszysz dupę, wyjdziesz z domu i zaczniesz myśleć oraz robić to, co on. Wyrwij jego duszę z kartki i włóż w swoje ciało. Zacznij z nim żyć.
Sprawdź, jak wygląda dzień powszedni z życia Twojej postaci i postaraj się go przeżyć. Wnioski oczywiście zapisz w odpowiednim notesie bądź pliku, a wieczorem zajrzyj do kart pracy, który dla Ciebie przygotowałam. Czy będziesz w stanie teraz odpowiedzieć na pytania ze stron 9-10?
Wszystkie wpisy z Cyklu Bohater Prawdziwy:
- Wygląd postaci, czyli czyste paznokcie zawsze w cenie
- Przeszłość postaci, czyli jak wielki cień może rzucić pizza
- Przyszłość postaci, czyli co nas kręci, co nas podnieca
- Teraźniejszość postaci, czyli jesteś średnią pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu
- Teraźniejszość postaci, czyli przechodzimy do trzeciego wymiaru
- Wprowadzenie postaci, czyli jak szybko spieprzyć całą powieść i odstraszyć czytelnika
Mój bohater prawdziwy jest… studentką. Ponieważ akcja Piromanów toczy się głównie w zimie, trudno jest jej zwlec się z łóżka na wczesne zajęcia. Mieszka w akademiku, daleko od rodziny, sama w pokoju, którego ściany ozdobione są wycinkami z prasy psychologicznej i literackiej. Dokucza jej zimno za oknem i samotność. Tęskni za swoim psem, który czeka na nią do wielu miesięcy w domu rodzinnym, ale z pozostałą częścią rodziny akurat nie bardzo chce jej się widzieć.
Przed zjedzeniem pełnoziarnistych naleśników odbywa szczegółową toaletę. Przynajmniej pół godziny spędza przy lustrze, by mieć idealny makijaż. Myśli wtedy o siłowni, do której powinna wybrać się popołudniu, o ile będzie w stanie, bo zajęcia zapewne sprawią, że wszystkiego jej się odechce. Zamiast tego może obejrzy mecz tenisa z Lidią, najlepszą przyjaciółką albo wspólnie z resztą paczki wybiorą się na marsz wsparcia dla Ukraińców. W radiu, które włączyła, właśnie trąbią znów na temat Majdanu…
Skup się. O czym Ty myślisz, idąc do pracy albo szkoły?
Jakie są Twoje codziennie zwyczaje i w co zazwyczaj się ubierasz? Co słyszysz dookoła siebie, jadąc tramwajem bądź włączywszy radio samochodowe? Jaki jest do tego Twój stosunek?
Czy wchodząc do biura, jesteś spokojny, bo świetnie się przygotowałeś, czy denerwujesz się, bo o czymś zapomniałeś? Na przykład o… zmówieniu modlitwy?
Jeśli Ty dużo myślisz z rana, to czy Twój bohater prawdziwy również?
Czy jeśli Ty, czekając na przystanku, analizujesz, dokąd spieszą się mijający Cię przechodnie i co wynika z ich grymasów twarzy, to czy Twój bohater prawdziwy ma w ogóle ochotę na takie zabawy?
Wynotuj swoje obserwacje dnia codziennego i zastanów się, czy Twoja postać zobaczyłaby, usłyszała, poczuła to samo. Dokonaj analizy i spróbuj opisać ten dzień w narracji pierwszoosobowej z perspektywy postaci. Później zaś – trzecioosobowej. Wtedy zobaczysz, która narracja bardziej pasuje do konceptu Twojej powieści. Nie ma co się zastanawiać, wystarczy sprawdzić i przetestować, które rozwiązanie jest dla Ciebie— i dla Twojego bohatera prawdziwego — najlepsze.
Jeśli dalej masz problem, podziel życie na sfery.
Praca i edukacja, hobby i czas wolny, dieta, duchowość…
Pamiętaj, by nie mówić o cechach i upodobaniach bohatera prawdziwego, tylko je przedstawiać.
Na czym polega różnica?
Nie musisz rozwodzić się nad tym, jak wielkim Twój bohater jest ateistą. Wystarczy, że na jego półce z książkami znajdzie się choćby Bóg urojony Richarda Dawkinsa, w niedzielę nie pobiegnie do kościoła, a swojej złamanej nogi nie będzie tłumaczyć karmą.
Inny przykład. Kiedy Twój bohater jest wkurzony, nie pisz, że jest wkurzony. Niech zmarszczy brwi, zazgrzyta zębami, zbije talerz, przeklnie i krzyknie. Jeśli jest weganinem, nie zamęczaj czytelnika długimi akapitami na temat jego diety. O ile jego dieta jest istotna dla fabuły, możesz wspomnieć krótko, że na śniadanie zjadł zieleninę, której jest ogromnym miłośnikiem. Tudzież wyznawcą. Jedzenie też może być religią.
Bardzo lubię te Twoje poradniki. 🙂 Chociaż ja nie planuję zbyt skrupulatnie postaci – wolę je przeżyć, przemyśleć, poznać – to lubię poznawać czyjeś podejście do pisania, czyjeś sposoby. Dzięki!