Obejrzałam najnowszych Avengersów. Chlip, chlip. Byłam troszkę rozbita emocjonalnie, ale na pewno nie z powodu fabuły (raczej łatwej do przewidzenia). Wszystko przez bohaterów i to, co się z nimi stało. Chcecie się dowiedzieć, jak stworzyć tak wspaniałe postaci? Przedstawiam Wam rady od samego Stana Lee!

6 złotych porad o pisaniu mają Was zmotywować do tworzenia Waszej własnej historii, więc jeśli tylko poczujecie przypływ nocy, siadajcie do komputera i niezależnie od okoliczności, po prostu piszcie!

1. Jestem kimś w rodzaju pisarza tworzącego pod presją. Jeśli ktoś powie: Stan, napisz coś, a ja muszę mieć to coś gotowe na jutro rano, po prostu usiądę i to napiszę. To zawsze po prostu do mnie przychodzi. 

Stan Lee zaznaczał, że uwielbia tworzyć, gdy groźny deadline jest tuż, tuż. Sami na pewno zauważyliście swoją większą produktywność. Gdy egzamin jest za dwa miesiące, nie opłaca się uczyć, bo jeszcze się zapomni. Ale gdy jest jutro, nie pozostaje nic poza zakuwaniem. Ta sama zasada tyczy się pisania. Jasno wyznaczone terminy, niezbyt rozwlekłe, ale też realne, stanowią fundament literackiego sukcesu.

2. Nigdy nie zrozumiałem, dlaczego ludzie sięgają po dragi. Uzależniają i mogą cię zabić. Nigdy nie potrzebowałem niczego na pobudzenie czy po to, by rozbudzić kreatywność […]. 

Ernest Hemingway pisał, że dobrze jest pisać po pijaku, ale redagować trzeba już na trzeźwo. Remigiusz Mróz w swoim najnowszym poradniku O pisaniu przywołuje cytat Hemingwaya i wspomina, jak dobrze było mu pisać na rauszu. Ale prawda jest taka, że używki tylko blokują prawdziwą kreatywność. Rozpraszają i są zbędne przy tworzeniu. Według mnie, jeśli sami nie jesteśmy stworzyć arcydzieła, bez sięgania po narkotyki czy alkohol, to wcale nie jesteśmy dobrymi artystami. Przecież pisząc pod wpływem, to używki za nas tworzą, a nie my sami.

3. Według mnie, niezależnie od tego, czy to jest romans, czy komedia, czy cokolwiek, najważniejszą rzeczą jest zadbanie o postaci. Musisz zrozumieć swojego bohatera i uczynić go wartym uwagi. Jeśli postać jest interesująca, jesteś już w pół drogi do domu. 

Fabuła nie musi być urzekająca, by zaciekawić czytelnika. Jest tyle miernych fabularnie dzieł kultury, że chyba wszyscy mieliśmy się o tym przekonać. Ale bohaterowie? Bez intrygujących bohaterów nie ani dobrego filmu, ani komiksu, ani książki. Postać, jej charakter, psychika i zachowanie to coś, nad czym powinieneś najbardziej się skupić przy tworzeniu powieści lub opowiadania. Czasem nie pamiętamy tego, co działo się w książce po kolei, ale bohaterów zapamiętuje się na lata!

4. Te historie o ludziach z niezwykłymi mocami i niezwykłym wyglądem, którzy robią niezwykłe rzeczy… Ludzie zawsze byli nimi zafascynowani. 

Wszystko dlatego, że mamy już dosyć codziennego marazmu. Czytelnicy sięgają po lektury po to, by oderwać się od codzienności i zanurzyć w świecie, którego nie doświadczają. Stwórz barwne postaci, pamiętając o czytelniku. To dla niego piszesz, więc postaraj się go zachwycić i uczynić jego dzień znośniejszym dzięki obcowaniu z Twoim dziełem.

5. Dla mnie pisanie jest zabawą. Nie ma znaczenia co piszesz tak długo, jak możesz snuć opowieść. 

I prawda właśnie tak wygląda. Jeśli tworzysz książkę, bo chcesz wydać książkę i zostać pisarzem, to nie jest dobra motywacja. Taki zapał szybko osłabnie. Praca pisarza to pisanie. Musi być też jego największą pasją, jeśli pragniesz zachwycić czytelników. Radość w pisaniu się czuje. Tam, gdzie tworzenie tekstu sprawiało autorowi ból, odbiorca od razu to wyczuje i raczej nie sięgnie po kolejny wymuszony utwór. Jeśli pisanie nie sprawia Ci frajdy, czas zająć się czymś innym.

6. Nie wiem, gdzie do diabła będę za pięć lat. Może będę produkował filmy, może będę sprzedawać jabłka za rogiem. Nie wiem, ale teraz mam mnóstwo cholernej zabawy! 

Jeśli jesteś skupiony na przyszłości, jej wizja zawiśnie nad Tobą niczym głaz nad głową Tantala. W każdej chwili może spaść i roztrzaskać ci głowę, ale z drugiej strony… Wcale nie musi. Wciąż będziesz jednak żył w lęku przed porażką. A nic skuteczniej nie zabija kreatywności, jak strach, niecierpliwość i zbyt wysokie, nierealne wymagania. Bycie tu i teraz jest receptą nie tylko na szczęście, ale i niczym nieskrępowany strumień inspiracji. Doceń nie to, co masz, ale to, jaki jesteś. A potem siądź przy laptopie i daj ponieść się historii, która wypływa z Twojego wnętrza. Masz na to tyle czasu, ile tylko chcesz, baw się do woli!

Cytaty ogarnęłam z tego miejsca (źródełko). Mam nadzieję, że Stanowi z moją drobną pomocą udało się Was choć troszkę zainspirować. A jeśli już udało Wam się stworzyć utwór dzięki powyższym wskazówkom, zapraszam do pobrania mojego ebooka. W Sklepie Fabrycznym za jedyne 29.90 zł!

6 złotych porad o pisaniu od samego Stana Lee!

by Emilia Nowak time to read: 3 min
6
Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Twoją pasją jest pisanie i być może marzysz o wydaniu własnej książki? 

Chcesz odkryć siebie i uwolnić pełnię swojego potencjału?

To idealne miejsce dla Ciebie! 

Otrzymuj nowości, zniżki na usługi i warsztaty oraz 3 pierwsze rozdziały e-booka 7 grzechów głównych debiutanta

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!