Dla niektórych afirmacje to narzędzia samorozwoju, których wysoką skuteczność potwierdza współczesna nauka. Dla innych mogą mieć wymiar duchowy; afirmacje to rodzaj zaklęć, które prowadzą nas do kreowania wymarzonej rzeczywistości.

Część ludzi w ogóle jednak nie będzie widziała pożytku w stosowaniu afirmacji, a stwierdzenia w nich zawarte mogą pogorszyć ich stan psychiczny, co również zostało dowiedziane naukowo.

Czym są afirmacje z punktu widzenia psychologii?

To pozytywne twierdzenia, zwykle formułowane na temat własnej osoby. Mają służyć zastąpieniu negatywnych, szkodliwych przekonań, które hamują nasz rozwój osobisty lub wpędzają w negatywny nastrój. Np. często słyszane w dzieciństwie i na dalszych etapach życia hasło: Musisz się bardziej postarać!, doprowadzające do podwyższonego poziomu stresu i przemęczenia, zastępujemy twierdzeniem: Jestem wystarczająca. Dzięki zmianie postrzegania siebie dzięki afirmacjom, możemy poprawić nasz dobrobyt, odzyskać sprawczość i sprawnie realizować życiowe cele.

Z punktu widzenia psychologii afirmacje to tak naprawdę autosugestie. Powtarzamy pozytywne twierdzenia tak długo, aż uwierzymy w nie na wszystkich trzech poziomach umysłu, czyli świadomie, nieświadomie i podświadomie. Dzięki temu wzrasta m.in. nasze poczucie pewności siebie.

Człowiek jest tylko produktem jego myśli, co myśli, staje się. 

– Mahatma Gandhi

Weźmy zatem przykład codziennego funkcjonowania. Jesteśmy świadomi, że mamy pewne osiągnięcia, jesteśmy całkiem dobrzy w naszej pracy i staramy się być uczciwymi, uczynnymi ludźmi. W naszej podświadomości zakorzeniona jest jednak niepewność czy nawet lęk. Brakuje nam poczucia wewnętrznego bezpieczeństwa. Używając pozytywnych twierdzeń, jak np. Potrafię poradzić sobie w każdej sytuacji, informacja ta dociera do najgłębszych zakamarków naszego umysłu, wzbudzając w nas prawdziwą odwagę, spokój, pewność siebie i ukojenie.

William James, twórca laboratorium psychologii na Harvardzie oraz założyciel Szkoły Psychologii Funkcjonalnej, twierdził:

Największym odkryciem mojego pokolenia jest to, że człowiek może zmienić swoje życie, zmieniając swoje nastawienie.

Wszystko sprowadza się do naszych myśli. Jak podaje National Science Foundation, przez umysł przeciętnego człowieka dobowo przewija się od 12 tysięcy do nawet… 60 tysięcy myśli! I teraz uwaga. Aż 80-95% z nich to myśli negatywne! Negatywne myśli nie tylko rujnują nasze zdrowie psychiczne, bo uniemożliwiają rozwój relacji czy kreatywności, prowadzą do obniżenia samopoczucia, depresji, a nawet samobójstwa. Niszczą również naszą fizyczność. Obniżają odporność, powodują napięcia w mięśniach, przyspieszają postępowanie chorób nowotworowych…

Straszne, prawda?

Afirmacje to narzędzie, którym warto posługiwać się na co dzień w ramach dbania o siebie oraz najbliższe osoby.

Motyw afirmacji życia odbija się w także w literaturze.

Słowo afirmacja pochodzi z łaciny. Affirmare to czasownik oznaczający potwierdzić, stwierdzić prawdziwość czegoś.

Pierwszym znanym ze starożytności mistrzem afirmacji był Horacy ze swoimi Pieśniami. Sławą przytłoczyć mogą go jedynie Kwiatki św. Franciszka. Założenia franciszkanizmu stanowiły opozycję dla średniowiecznego umartwiania się, ascezy i idei memento mori, czyli pamiętaj o śmierci. Nurt ten zakładał, że miłość do Boga można pokazywać przez afirmację życia, a zatem uwielbienie świata i wszystkich żyjących na nim istot. Z takiego podejścia wypływa radość, empatia, troska i prawdziwa wolność.

A co o afirmacjach sądzi fizyka kwantowa?

Choć może nam się wydawać, że Wszechświat złożony jest z materii, jest to ogromne uproszczenie. Co najmniej w takim samym stopniu złożony jest z energii, bo materia to tak naprawdę właśnie energia, co mówi nam z pewnością doskonale znany wszystkim wzór. E=mc2. Twórcą tego równania jest Albert Einstein, który powiedział:

Wszystko jest energią. Dostrój się do częstotliwości tego, czego pragniesz, a w nieunikniony sposób stanie się to twoją rzeczywistością. 

Jeżeli chcemy mieć jak najwięcej energii, by realizować nasze cele, żyć twórczo, opiekować się bliskimi czy spełniać marzenia, powinniśmy dbać o to, by nasze wibracje były jak najwyższe. W ten sposób, nawiązując do słów Einsteina, dostrajamy naszą wewnętrzną częstotliwość do pozytywnych zdarzeń. I odwrotnie. Jeżeli będziemy myśleli, że spotka nas coś złego, z pewnością tak się wydarzy. Proste, prawda? Negatywne myśli obniżają nasze wibracje, doprowadzając do wielu nieszczęść.

Czy afirmacje są dla każdego?

Z przykrością muszę napisać, że niestety nie.
Choć dla mnie to jedno z ulubionych narzędzi samorozwoju, na równi z medytacją, porannymi stronami i wizualizacją, u części osób afirmacje nie tylko nie zadziałają, ale też przyczynią się do pogorszenia ich kondycji. Jeżeli ktoś choruje na depresję, ma naprawdę niską samoocenę lub zmaga się z trudnymi momentami, powinien udać się w pierwszej kolejności do specjalisty, by uzdrowić swój umysł oraz serce. W przeciwnym razie afirmacje mogą przypominać takiej osobie, kim nie jest, mało tego, doprowadzić do rozdźwięku między jej wyobrażeniami i rzeczywistością, przyczyniając się do powstania ciężkiej choroby psychicznej. Takie odklejenie od rzeczywistości bywa tragiczne w skutkach.

Udowodniono, że afirmacje mają tym większą moc, im lepiej postrzega się stosująca je osoba. Mogą mieć więc efekt kuli śnieżnej. Ale mogą również zupełnie nie działać. Przed ich zastosowaniem polecam zrobić bardzo szybki test Rosenberga, który podpowie, czy mamy problemy z samooceną. Jeśli jest ona na poziomie niskim, proponuję zgłosić się do terapeuty, zanim całą uwagę przeznaczymy na pracę z afirmacjami.

Pamiętajcie, że afirmacje nie mają nic wspólnego z myśleniem życzeniowym, które charakterystyczne jest dla osób chorych m.in. na nerwice natręctw czy schizofrenię. W skrócie: samo nic się nie wydarzy. Afirmacje podpieramy solidną pracą nad realizowanym celem. Afirmując więc: Mieszkam w pięknym, dużym domu, w którym panuje atmosfera zrozumienia, jednocześnie dbamy o finanse oraz naszą rodzinę już tu i teraz.

Już tu i teraz zaobserwuj również moją stronę na Facebooku, by być na bieżąco z nowościami!

Jak stosować afirmacje?

  • By były jak najskuteczniejsze, warto konstruować afirmacje w czasie teraźniejszym. Przyszłość i przeszłość to uproszczenia, pozwalające funkcjonować nam w zastanej rzeczywistości. Zauważ jednak, że gdy jutro nadchodzi, znów jest dziś. Nasza podświadomość nie rozróżnia czasów. Gdy sięgamy ku wspomnieniom, znowu odczuwamy uczucia, które towarzyszyły nam w zaistniałej sytuacji. Dokładnie tak, jakby działo się to teraz!
  • Najpotężniejsze afirmacje to pozytywne stwierdzenia, a zatem takie, które nie zawierają w sobie elementu nie. Zamiast powtarzać sobie: Nie będę sięgać po używki, lepiej powiedz: Sięgam jedynie po zdrowe, wartościowe dla mnie produkty, dzięki czemu czuję się ze sobą dobrze.
  • Bo, jak widzisz, ważne jest też zaznaczenie korzyści z danego działania. Musisz wiedzieć, dlaczego coś robisz, tylko wtedy Twoja wewnętrzna motywacja nabierze rozmachu. Powtarzanie sobie w nieskończoność: biegam codziennie nie odniesie takiego efektu jak uświadomienie sobie, dlaczego jest to dla Ciebie ważne. A chodzi przecież o to, by być w dobrej kondycji! Afirmacja może zatem brzmieć np. Dopisuje mi zdrowie i dobra kondycja. Mogę poruszać się z lekkością, co wprawia mnie w cudowny humor. 
  • Pisz o sobie, bo afirmacje działają tylko na Ciebie. Nie jesteś w stanie własnymi myślami skłonić innych ludzi do zmiany zachowania!
  • Przywołuj do siebie uczucia! Emocje, podobnie jak myśli, to również energia, która może wspomóc Twoje afirmacje. Pomyśl, jak będziesz się czuć, gdy dana afirmacja naprawdę się ziści? Czy będzie to wdzięczność, ulga, radość, a może błogie szczęście?
  • Afirmacje możesz zapisywać w swoim dzienniku, mówić na głos lub wyśpiewywać (śpiewane afirmacje to mantry), słuchać z nagrań, tworzyć je samodzielnie lub wyszukiwać ze źródeł, np. z Internetu lub książek.

Moje ulubione książki z afirmacjami

Słowa mocy. Sztuka tworzenia szczęśliwego życia - Maciąg Agnieszka | Książka w Sklepie EMPIK.COM

1. Słowa mocy Agnieszki Maciąg

Wyjątkowa książka, idealna na prezent dla bliskiej osoby, która pełna jest ciepła oraz sposobów na to, jak żyć piękniej. Afirmacje zajmują tutaj najwięcej miejsca, ale cudowne fotografie i ciekawe historie z życia autorki obrazują, jak ważną rolę odgrywa pozytywne myślenie.

Droga artysty - Julia Cameron Książka - Cena i Opinie - Księgi Barneja

2. Droga artysty Julii Cameron

Absolutnie rewelacyjna książka dla wszystkich wrażliwców, artystów i ludzi, pragnących żyć twórczo. Dzięki licznym afirmacjom autorka pokazuje, w jaki sposób odblokować swoją kreatywność i żyć pełną piersią. To poradnik, który pozwala pokonać wiele trudnych problemów, zwalczyć szkodliwe stereotypy i odnaleźć radość.

Sekretna siła spełniania pragnień. Jak wykorzystać nieograniczoną moc zbiegów okoliczności. - Deepak Chopra | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, o

3. Sekretna siła spełniania pragnień. Jak wykorzystać nieograniczoną moc zbiegów okoliczności Deepaka Chopry

Pod tym długim tytułem kryje się mnóstwo dobra. Ja akurat czytałam książkę po angielsku, więc nie wiem, czy polskie wydanie jest tak wspaniałe, ale w Ameryce to bestseller polecany przez New York Times. Fantastyczne afirmacje na każdy dzień, które otwierają oczy na synchroniczność i pozwalają przyciągnąć to, co dla nas absolutnie najlepsze to jedna z części tej książki. Autor skupia się w dużej mierze na wytłumaczeniu tego fenomenu od strony naukowej, podpierając się rzetelnymi badaniami. Sam zresztą jest lekarzem medycyny.

Przykładowe afirmacje

Stworzyłam je sama dla siebie i zapisuję je regularnie w moim dzienniku. Mam nadzieję, że dobrze posłużą i Wam!

Czuję się we własnym ciele dobrze, wygodnie i rześko. Moje piękne i zdrowe ciało dobrze mi służy.

Jestem pełna świetlistej energii, radosna i emanująca dobrem. Pewność siebie, wiara, nadzieja i miłość, a także odwaga prowadzą mnie pomyślnie przez obfitujące w dostatek i pozytywne przygody życie.

Troszczę się o moich najbliższych, którzy są zdrowi. Z każdym moim gestem uwagi w ich stronę zyskują radość i spokój ducha. 

Podchodzę do życia uważnie, z ciekawością małego dziecka oraz mądrością zesłaną przez Boga. Stanowię dla innych wzór do naśladowania i inspirację.

Z pokorą przyjmuję wszystko, co mnie spotyka, wierząc, że ma to znaczenie. 

Traktuję drugiego człowieka ciepło, wyrozumiale i życzliwie, tak, jakbym sama chciała być traktowana.

Kocham Cię, Boże i doceniam piękno, którym mnie otaczasz. Dziękuję Ci za moje życie.  

Czy afirmacje Ci pomagają? A może w swoim rozwoju stosujesz inne narzędzia? Daj znać w komentarzu, będę wdzięczna za inspirację!

Twoja

3 inspirujące refleksje, które zmotywują Cię do tworzenia w trudnych momentach

Te 40 rzeczy chciałabym powiedzieć osobom, które mnie skrzywdziły

Powoli nie boli, czyli slow life a kreatywność

 

Czym są afirmacje, czy zawsze działają i dlaczego warto spróbować?

by Emilia Nowak time to read: 7 min
2

Chcesz napisać książkę, która będzie się dobrze sprzedawać? Dołącz do Załogi Fabryki Dygresji!

Razem pokonujemy literackie sztormy. Niestraszna nam twórcza blokada czy góra lodowa w postaci nieuczciwego wydawcy. Jeżeli potrzebujesz motywacji oraz profesjonalnej wiedzy o pisaniu, wydawaniu i marketingu książki, która poprowadzi Cię prosto do wymarzonego celu, jesteś w dobrym miejscu! Zapraszam na pokład! 

 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!