Na książki dra Davida R. Hawkinsa trafiłam dokładnie w momencie, kiedy najbardziej ich potrzebowałam. Przyniosły mi ulgę w cierpieniu, a sama ich lektura wzniosła mój poziom świadomości tak, że wreszcie mogłam odczuć błogi spokój. Czym jest mapa poziomów świadomości i jak pomogła mi w rozwoju osobistym oraz duchowym?

Zaczęło się od innej książki…

Przeczytawszy Kata miłości profesora Irvina D. Yaloma, zrozumiałam, że w mojej psychice istnieje dużo więcej elementów, niż tylko „ja”, a całą historię opisuję w notce o prowadzeniu dziennika snów. Zaczęłam się zastanawiać, jak nazywa się element, który przemawia przez moje sny? Jak wiele może ich być? I, jeśli już to zrozumiem, poczuję, albo pojmę (przez pojmowanie mam na myśli uzyskanie głębokiego wglądu, osadzonego nie tylko na poziomie racjonalnym, ale przyjętym przez serce i zintegrowanego z wiedzą zewnętrzną i wewnętrzną), to w jaki sposób będę patrzyć na świat? Czy obniżę mój poziom strachu i utrzymam błogi spokój, którego właśnie doznaję? Czy chodzi nie tylko o intelekt, ale i… świadomość?

Hej, może już jakaś mądra głowa przede mną to rozkminiła?

Wpisałam hasło świadomość do wyszukiwarki, a ta uraczyła mnie artykułami o Davidzie R. Hawkinsie. Zobaczywszy opracowaną przez niego mapę, pomyślałam, że człowiek ten jest po prostu genialny i zapragnęłam natychmiast przeczytać wszystkie jego książki.

David R Hawkins przekraczanie poziomów świadomości mapa

Kim jest dr David Hawkins?

David R. Hawkins (1927-2012) był amerykańskim naukowcem, doktorem nauk medycznych. Jako psychiatra odniósł spektakularne sukcesy w leczeniu „beznadziejnych przypadków”. Kontynuował dziedzictwo Carla Gustava Junga – łączył filozofię Dalekiego Wschodu z dokonaniami zachodniej psychologii. Potrafił uzdrawiać, czego sam był najlepszym przykładem. Pokonał śmiertelną chorobę, a następnie wspomógł tysiące pacjentów. Doświadczał wysokich stanów świadomości, określanych jako mistyczne.

W Polsce ukazało się 9 jego książek, wszystkie wydane pod szyldem wydawnictwa Virgo.

 • Siła czy moc,
 • Przekraczanie poziomów świadomości,
 • Przywracanie zdrowia,
 • Technika uwalniania,
 • Sukces jest dla ciebie,
 • Oko w oko z jaźnią,
 • Prawda czy fałsz,
 • Doświadczanie rzeczywistości,
 • Rzeczywistość, duchowość a człowiek współczesny.

Co to są poziomy świadomości?

Na przestrzeni wielu lat badań, dr Hawkins doszedł do wniosku, że żyjemy pośród różnych pól energii. Każde pole ma swoje unikalne cechy i oddziałuje na istotę, która się w nim znalazła. Część tych pól ma właściwości osłabiające. Pozostałe – wzmacniają.

Człowiek, który o tym nie wie, a zatem jest nieświadomy, najczęściej jest miotany przez różne siły. Wiąże się to z jego podświadomością. Im więcej na własny temat nie wie, tym bardziej podatny jest na manipulacje. Skoro sam nie potrafi siebie kontrolować, kontrolować będzie go to, co na zewnątrz, osłabiając, zamiast budując. Znajdować będzie się w niskich poziomach świadomości, które David R. Hawkins sklasyfikował następująco:

 • wstyd,
 • wina,
 • apatia,
 • żal,
 • strach,
 • pożądanie,
 • złość.

Im bardziej świadomy jest człowiek, im więcej na temat siebie oraz świata zdołał już pojąć, tym częściej przebywa w polach energii, które możemy nazwać wyższymi stanami świadomości. Wzmacniają osobę, która się w nich znajduje, a są to:

 • odwaga,
 • neutralność,
 • ochota,
 • akceptacja,
 • rozsądek,
 • miłość,
 • radość,
 • pokój,
 • oświecenie.

Poziomy świadomości to uporządkowanie tego, w jaki sposób człowiek odbiera informacje o otaczającej go rzeczywistości oraz jakie stany, emocje i zachowania najczęściej mu wówczas towarzyszą.

mapa poziomów świadomości hawkinsa

Czym jest mapa poziomów świadomości Hawkinsa?

Cały sekret sprowadza się do poniższej tabeli.

Mapa poziomów świadomości – David R. Hawkins

Poziom Log Stan umysłu Wizja Boga Wizja życia Proces dominujący
Oświecenie 700-1000 Niedający się opisać Jaźń Obecność Czysta Świadomość
Pokój 600 Błogość, ekstaza Wszechistniejący Doskonałe Iluminacja
Radość 540 Pogoda ducha Duchowa energia Kompletne Przemienienie
Miłość 500 Pochwała istnienia Kochający Dobrotliwe Objawienie
Rozsądek 400 Zrozumienie Mądry Sensowne Abstrakcja
Akceptacja 350 Wybaczenie Łaskawy Harmonijne Transcendencja
Ochota 310 Optymizm Inspirujący Pełne nadziei Intencja
Neutralność 250 Zaufanie Umożliwiający Satysfakcjonujące Uwolnienie
Odwaga 200 Aprobata Przyzwalający Wykonalne Wzmocnienie
Duma 175 Pogarda Obojętny Wymagające Zadufanie
Złość 150 Nienawiść Mściwy Antagonistyczne Agresja
Pożądanie 125 Pragnienie Odmawiający Rozczulające Zniewolenie
Strach 100 Niepokój Karzący Przerażające Wycofanie
Żal 75 Ubolewanie Lekceważący Tragiczne Zniechęcenie
Apatia 50 Rozpacz Potępiający Beznadziejne Rezygnacja
Wina 30 Obwinianie Pamiętliwy Złe Destrukcja
Wstyd 20 Upokorzenie Gardzący Żałosne Eliminacja

Źródło: Przekraczanie poziomów świadomości, wydawnictwo Virgo

Mapa świadomości to narzędzie, które, poprzez zlokalizowanie siebie w tabeli, może nam pokazać, nad czym powinniśmy popracować, by się rozwinąć. To drogowskaz ku, jak widzimy, oświeceniu, bo David R. Hawkins w książce Przekraczanie poziomów świadomości opisuje zarówno niskie stany, jak i te najwyższe. Wskazuje, co dany stan przyciąga oraz w jaki sposób z niego wyjść.

Ale mapę poziomów świadomości można także zastosować niewłaściwie.

Osoba nie mająca obycia z tematami psychologicznymi, rozwojowymi, nowa na ścieżce rozwoju, może uznać, że mapa poziomów świadomości to drabinka, po której się wspinamy. Niestety, rozwój osobisty czy duchowy to nie jest prosta droga w górę. Rozwój osobisty wygląda raczej tak, jak na poniższym memie.

Przekraczanie poziomów świadomości, jak ludzie myślą o rozwoju, jak rozwój wygląda naprawdę

Mapa poziomów świadomości jest więc uproszczonym schematem i zestawem dobrych wytycznych do pracy nad sobą, a nie złotą receptą, po której przeczytaniu natychmiast osiągniemy stan absolutnej szczęśliwości. A już na pewno nie jest powodem do wywyższania się i karmienia swoich egotycznych pobudek. Jeżeli uważasz, że Ty z pewnością jesteś na poziomie rozsądku, bo łebska z Ciebie osóbka, a reszta to stado ciemnych owiec, bezmyślnie podążające za pasterzem, który prowadzi je na skraj przepaści, wybacz, ale Twoje myślenie jest bardzo egotyczne, a to oznacza niskie poziomy świadomości.

nie jesteś oświecona musisz pracować nad traumami przekraczanie poziomów świadomości

To, na co warto zwrócić uwagę w mapie poziomów świadomości Hawkinsa, to fakt, że niskie pola energii związane są właśnie z myśleniem zdominowanym przez ego.

Jeżeli patrzymy na pryzmat świata poprzez własne lęki, pragnienia czy krzywdy, wówczas mamy do czynienia z nieprawidłowym obrazem rzeczywistości, a fikcją wytwarzaną przez nasz niewytrenowany umysł. Dopiero uporawszy się z tymi iluzjami, jesteśmy w stanie rozpoznać podszepty ego, uruchomić wyższe ja i zacząć działać w zupełnie innym mindsecie – twórczym, współczującym, wesołym i spokojnym. Kreować swoją rzeczywistość zamiast, jak w niskich poziomach świadomości, być poddanym temu, co nam się o rzeczywistości tylko wydaje.

Jak wejść na wyższy poziom świadomości?

Bardzo trafnie myślnie uzależnione od poziomów świadomości wytłumaczył Mateusz Grzesiak w trakcie jednego ze swoich szkoleń. Fragment wrzucam poniżej i zachęcam do obejrzenia.

Nieco uproszczony podział poziomów świadomości w dużo obszerniejszym wykładzie zaproponowała psycholożka Klaudia Pingot, na YouTube znana jako Specbabka.

Bazowym materiałem, od którego należałoby zacząć, jeśli chcesz wejść na wyższy poziom świadomości, to uzdrowienie dawnych ran. Jako domorosła studentka psychologii (póki co), na przykładzie własnego doświadczenia, polecałabym rozpoczęcie kuracji od:

 • lektury książek psychologicznych i filozoficznych,
 • pracy z dziennikiem jako formy autoterapii,
 • terapii (albo ze specjalistą danego nurtu, albo w innej formie, np. hipoterapii, dobrze dobranej farmakoterapii, a czasem po prostu codziennych kąpieli leśnych, każdy musi znaleźć to, co mu pomaga),
 • pracy z ciałem (np. przez masaże, jogę lub sesje TRE),
 • medytacji (początkowo prowadzonych, z czasem samodzielnych).

Podstawą, od jakiej wyszłam, były właśnie książki Davida R. Hawkinsa. Wszystkie bardzo mi pomogły i uruchomiły we mnie tryb intensywnej pracy nad sobą. Było trudno, gdyż zaczynałam z poziomu wstydu. Samo uświadomienie sobie, gdzie jestem i co mogę zrobić, przyniosło ulgę. Postanowiłam wyzdrowieć, wznieść się ponad własną samotność, rozpacz i niezrozumienie. Borykałam się z ciężkimi epizodami depresyjnymi, stanami lękowymi, bezsennością, toksycznymi relacjami oraz uzależnieniami. Moją przygodę z przekraczaniem poziomów świadomości czyli drogę rozwoju duchowego rozpoczęłam pod koniec roku 2018. Minęły cztery lata, w trakcie których zmieniło się naprawdę mnóstwo – tak, jest to materiał na książkę i część refleksji zawarłam w mojej najnowszej powieści pt. Westalki.

mapa poziomów świadomości

Jak osiągnąć poziom odwagi 200?

Praca nad sobą działa. Przekraczanie poziomów świadomości jest możliwe, a co więcej: oczekiwane. Jeżeli chcesz chodzić spać spokojnie, budzić się z pozytywnym nastawieniem i po prostu odczuwać wdzięczność każdego dnia za to, że jesteś – rozwijaj się. Zadbaj o siebie poprzez rozwój świadomości. A kiedy przekroczysz poziom 200 i wejdziesz w energię odwagi, zobaczysz, że to, co kiedyś wydawało się niemożliwym, teraz jest jak najbardziej w zasięgu Twoich możliwości.

Jak to zrobić?

Praktykuj każdego dnia wskazówki, które David R. Hawkins zawarł w Przekraczaniu poziomów świadomości. Wg psychiatry największą moc ma PRAWDA. Sęk w tym, że, by odkryć prawdę o sobie, trzeba wziąć po kolei każdą jedną rzecz, jaka nas boli i obejrzeć ją pod emocjonalnym i racjonalnym mikroskopem. Przykład?

Cierpiałam z powodu osoby, którą myślałam, że kocham. To, co od niej przychodziło, było jednak nieustannym bólem. Mimo mojego przekonania o miłości do tej osoby, postanowiłam się od niej uwolnić, co przez wiele miesięcy paskudnie bolało. Z czasem jednak zobaczyłam, że nie była to miłość, a toksyczne uwikłanie. Osoba ta, pozostająca w uzależnieniach i bardzo chora, oddziaływała na mnie. Zmiana środowiska pomogła mi wyzdrowieć i znów pójść o krok dalej w uporządkowaniu swojego życia, a przez to we wzniesieniu się na kolejne poziomy świadomości. Spełniać swoje marzenia, mieć energię na mnóstwo aktywności, mierzyć się z problemami i mieć ich zdecydowanie mniej, kochać i być kochaną.

przekraczanie poziomów świadomości

Mam nadzieję, że przekraczanie poziomów świadomości pozwoli Ci podróżować bezpiecznie do celu.

A co nim jest?

Na to pytanie musisz już samodzielnie znaleźć odpowiedź…

Szerokiej drogi!

Twoja

__________________________________

Ten blog jest dla Ciebie. Wszystkie treści tworzę, by dodać Ci wiatru w żaglach! Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jeszcze więcej ciekawej wiedzy: wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak się nie poddać? 10 rzeczy, których musisz mieć świadomość, gdy myślisz o rezygnacji

Mam 30 lat. A to 3 najważniejsze lekcje, które sprezentowało mi życie

Słowa Mocy. Jak mówi do Ciebie toksyczny partner, a jak prawdziwa miłość?

Czym jest mapa poziomów świadomości dra Davida R. Hawkinsa? Drogowskaz ku oświeceniu

by Emilia Nowak time to read: 7 min
0

Chcesz napisać książkę, która będzie się dobrze sprzedawać? Dołącz do Załogi Fabryki Dygresji!

Razem pokonujemy literackie sztormy. Niestraszna nam twórcza blokada czy góra lodowa w postaci nieuczciwego wydawcy. Jeżeli potrzebujesz motywacji oraz profesjonalnej wiedzy o pisaniu, wydawaniu i marketingu książki, która poprowadzi Cię prosto do wymarzonego celu, jesteś w dobrym miejscu! Zapraszam na pokład! 

 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!