Warszawa to nie tylko stolica, ale i miejsce niezwykłych możliwości. Przynajmniej dla mnie, bo kocham odwiedzać to miasto. Przy każdej okazji staram się odkryć coś nowego, co mnie zachwyci. I zawsze się udaje! Przedstawiam Ci mój prywatny ranking najlepszych atrakcji. Niech te ciekawe miejsca w Warszawie zainspirują Cię do podróży, które wzbogacą Twoje życie! Bez względu na to, czy będą to jedynie 2 dni w Warszawie, czy dłuższy czas lub kilka wizyt. 
Gdzie warto pójść w Warszawie?
Jeśli masz ochotę na spacer, sprawdź trzy ulice, które idealnie nadają się na klimatyczną przechadzkę. Jeżeli spędzasz weekend w Warszawie, wycieczki po tych zakątkach będą strzałem w dziesiątkę.

1. Ulica Ząbkowska – Praga-Północ

Dla mnie to numer jeden wśród ulic Warszawy. Pokochałam ją, od kiedy tylko po raz pierwszy zjawiłam się u wejścia do klimatycznej praskiej knajpy W oparach absurdu. Ulica w letnie weekendy zamknięta jest dla samochodów. W lipcu i sierpniu odbywają się bowiem różne eventy literackie, teatralne czy muzyczne, a w zabawach uczestniczą przynależące do ulicy lokale, zaułki i podwórka. Ząbkowska wygląda wtedy zjawiskowo, acz artystyczny klimat unosi się w powietrzu niezależnie od pory roku.

2. Ulica Francuska na Saskiej Kępie

Zdecydowanie żyje się tu wolniej niż w innych częściach Warszawy. W powietrzu unosi się zapach historii, aromatycznych mydełek i pieczywa z babcinego pieca. Od 2007 roku ulicę zdobi pomnik Agnieszki Osieckiej, która większość życia mieszkała właśnie na Francuskiej. Właśnie tu odbywa się też Święto Saskiej Kępy, a zimą, w okresie bożonarodzeniowym, można obejrzeć bajkowe iluminacje.

3. Ulica Chłodna Wola

Przed wojną, na początku XX wieku, Chłodną zdobiły majestatyczne, wielopiętrowe kamienice. Ludzie spędzali czas w umieszczonych po obu stronach restauracjach i kawiarniach, ale wszystko zmieniło się, gdy miasto zajęli żołnierze Rzeszy. Chłodna dzieliła getto na dwie części. Niemcy nad ulicą przerzucili kładkę, którą Żydzi mogli przechodzić z jednej do drugiej. Kiedy getto zlikwidowano, domy znalazły się z powrotem w części aryjskiej, ale po roku dokonano okrutnej zbrodni. Ulicą przeszła horda przestępców, dokonując masowego mordu i podpalając budynki. Obecnie Chłodna to miejsce pamięci. Wielu budynków nie odbudowano, postawiono nowe. Dla upamiętnienia tych wydarzeń oraz oddano hołdu poległym Żydom, na Chłodnej zbudowano instalację zwaną Kładką Pamięci. Nie jest to miejsce wyjątkowo miłe, ale z pewnością warte uważnego spaceru, który skłoni do refleksji i zadumy nad przeszłością.
Jeżeli na tym etapie podobają Ci się przygotowane przeze mnie propozycje, podziękuj, dając mi łapkę na Facebooku:

Ciekawe miejsca w Warszawie

Być może będzie sztampowo, ale jeśli jesteś w Warszawie po raz pierwszy, koniecznie musisz odwiedzić te miejsca! Warszawa na weekend nie może być zaliczona, jeśli nie było Cię w poniższych spotach.

4. Stare Miasto

Zabytkowa dzielnica, której centrum stanowi Rynek Starego Miasta z Ratuszem, słynną Syrenką, patronką miasta oraz Kolumną Zygmunta III Wazy. Koniecznie odwiedź Zamek Królewski – barokowy pałac zlokalizowany na starówce, był niegdyś siedzibą polskich królów. To właśnie tam uchwalono Konstytucję 3 Maja. Przy ulicy Świętojańskiej mieści się zaś bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, gotycka katedra z XIV wieku, najstarsza świątynia w Warszawie.

5. Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki

Najwyższy budynek w Polsce, symbol powojennej Warszawy. Warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który opowie mnóstwo anegdotek. Na sam koniec koniecznie wjedź windą na XXX piętro, gdzie mieć się taras widokowy. Panorama Warszawy z tego miejsca dostarczy niezapomnianych wrażeń.

6. Kopiec Powstania Warszawskiego

To sztucznie utworzone wzniesienie, gdzie mieści się pomnik i cmentarz poległych powstańców warszawskich. Szczyt to świetny punkt widokowy na miasto. Każdego roku, 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, odbywa się tu wyjątkowa ceremonia. Podczas jej trwania, sztafeta niosąca ogień z Grobu Nieznanego Żołnierza (weterani, żołnierze, harcerze, straż miejska) rozpala ognisko, które płonie przez 63 dni, aż do 3 października (ostatni dzień powstania warszawskiego).

Ciekawe muzea w Warszawie

Czasy nudnych ekspozycji na całe szczęście mamy już za sobą. Muzea w Warszawie obfitują w wiele zachwytów. Ciekawe fakty, intrygujące ekspozycje i interaktywne eksponaty to część z atrakcji, która czeka w warszawskich muzeach. Choć nie udało mi się zwiedzić jeszcze wszystkich z poniższej listy, mam nadzieję, że mi się to uda, bo wiem, że absolutnie warto!

7. Państwowe Muzeum Etnograficzne

– prezentujące kulturę i tradycje ludowe z Polski i innych krajów.

8. Państwowe Muzeum Archeologiczne

– znajdziesz tu bogate zbiory obfite w starodawne artefakty związane z historią Polski i innych krajów. Niektóre z nich sięgają epoki paleolitu!

9. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

– prezentujące karykaturalne rysunki, fotografię i malarstwo. Muzeum Karykatury znajduje się przy ul. Koziej 11.

10. Muzeum Geologiczne

Mieści się przy ulicy Rakowieckiej 4. Można w nim obejrzeć zrekonstruowane szkielety ogromnych wymarłych ssaków i zanurzyć się w świat skamielin. Bardzo ciekawą ekspozycją są procesy krasowe. Wystawa Materia Ziemi zachwyca bogactwem. Prezentuje aż 550 minerałów i skał z całej Ziemi, które tworzą litosferę. Poszczególne klasy pierwiastków tworzących cudowne struktury krystaliczne zostały wyczerpująco omówione. To trzeba zobaczyć!

11. Muzeum Farmacji im. mgr farm. Antoniny Leśniewskiej

– opowiada historię farmacji i medycyny. To niesamowita kolekcja aptekarskich mebli, trucizn i narkotyków. Nie tylko farmaceuci będą zachwyceni. Podejrzewam, że twórcy kryminalnych historii również. I że znajdą tu inspiracji bez liku!

12. Muzeum Ewolucji

Okazuje się, że przy Placu Defilad, wewnątrz Pałacu Kultury i Nauki można spotkać… Dinozaura! I to nie jednego. A przynajmniej ich szkielety i ciekawe modele. Fani krwiożerczych gadów będą zachwyceni, a jeśli akurat jesteś rodzicem ośmio- czy dziesięciolatków, to właśnie trzymasz receptę na to, by kochały Cię do końca życia. Albo przynajmniej do końca tego dnia. 😉

13. Muzeum Plakatu

Kolekcja plakatów polskich z XX wieku oraz ekspozycja plakatów zagranicznych czeka na wszystkich, którzy wybiorą się do Wilanowa, a konkretnie na ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16.

14. Muzeum Neonów w Soho Factory

warszawa muzeum neonów ciekawe muzea w warszawie

15. Muzeum Wojska Polskiego

– prezentuje historię polskiej wojskowości od średniowiecza do współczesności. Utworzone w 1920 roku dekretem samego Marszałka Piłsudskiego, ma bogatą historię i ekspozycję liczącą 300 tysięcy eksponatów!

16. Muzeum Polskiej Wódki w Centrum Praskim Koneser

Historia polskiego sektora gorzelniczego w jednym miejscu.

17. Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

Każdy, kto związany jest z drukowaniem, edytowaniem, introligatorstwem, grafiką, książkami czy czasopismami, powinien odwiedzić to miejsce. Oprócz eksponatów można też wziąć udział w często organizowanych warsztatach, w trakcie których odkryjesz tajniki linorytu, zrobisz własną zakładkę albo dasz drugie życie zniszczonej książce.

18. Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum biograficzne poświęcone życiu i twórczości najwybitniejszego polskiego pianisty i kompozytora, Fryderyka Chopina.

19. Muzeum Narodowe

Największe muzeum w Polsce, prezentujące polską i europejską sztukę. Powstało jako Muzeum Sztuk Pięknych w 1862 roku. Obecnie jego zbiory liczą ponad 830 tysięcy dzieł, wśród których znajdują się zarówno antyki, jak i utwory współczesne.

20. Muzeum Powstania Warszawskiego

Poświęcone temu największemu zrywowi zbrojnemu w okupowanej Europie podczas II wojny światowej. To hołd dla Polaków, którzy oddali życie, by uratować kraj.

21. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Prezentujące historię żydowskiej społeczności w Polsce. To arcyciekawa wędrówka przez tysiącletnią obecność Żydów w naszym kraju. To odwiedziny w świecie, którego już nie ma. Ale historia dzieje się ciągle. Dlatego warto odwiedzić to miejsce.

fot. W. Kryński / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

fot. W. Kryński / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Co nietypowego zobaczyć w Warszawie?

Jeżeli szukasz mniej uczęszczanych miejsc, wyjątkowych perełek na mapie Warszawy, zdradzę Ci kilka wyjątkowych miejscówek, idealnych na weekend w Warszawie. Ale nie wszystkich! W końcu chodzimy tam właśnie po to, by poczuć klimat miejsca, a nie walczyć o przestrzeń z innymi ludźmi… Jak do tej pory nietypowe miejsca w Warszawie, w jakie udało mi się zawędrować lub są na mojej liście do odhaczenia, to te, które przedstawiam poniżej.

22.Cmentarz Żydowski na Bródnie

Dobra wycieczka bez wizyty na cmentarzu? Dla niektórych to niemożliwe, a Bródnowski Cmentarz Żydowski to naprawdę wyjątkowe miejsce pamięci. To jeden z największych cmentarzy żydowskich na świecie. Pochowano tu blisko 250 000 osób od 1780 roku, kiedy król Stanisław August Poniatowski wydzierżawił teren Szmulowi Zbytkowerowi. Niestety obecnie spora część cmentarza nie należy do gminy żydowskiej, więc część miejsc pochówku jest zaniedbana, a wręcz bezczeszczona. Nekropolię niszczono w trakcie II wojny światowej i potem, aż do lat 80′, gdy udało się odzyskać nad nią pieczę Fundacji Zygmunta Szymona Nissenbauma.

23. Gazownia na woli

Stara, XIX-wieczna opuszczona gazownia przy ul. Prądzyńskiego na Woli kiedyś stanowiła gratkę dla fanów urbexu oraz klimatycznych zdjęć na insta. Teraz tylko dla tych drugich, bo po remoncie Warszawskie Koloseum stało się dostępne również dla miłośników sztuki, nie tylko architektonicznej!

24. Osiedle Przyjaźń

To tereny dawnej wsi Jelonki, włączone do Warszawy w 1951 roku. Na czterdziestu hektarach rozpościera się osiedle drewnianych baraków „Przyjaźni Polsko-Radzieckiej”. Utworzone zostało dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Po ukończeniu budowy mieszkali tutaj studenci warszawskich uczelni, a jednym z nich był przyszły prezydent Mali, Alpha Oumar Konaré! Obecnie mieszkają tam pracownicy naukowi i ich potomkowie, a większe budynki dalej pełnią funkcje akademików. Na terenie osiedla mieści się studencki Klub Karuzela i biblioteka. Przestrzeń została wykorzystana w etiudzie Jana Komasy pt. „Fajnie, że jesteś”.

25. Kawiarnia Czytelnik

kawiarnia czytelnikkawiarnia czytelnik

Jak ja kocham tu spędzać czas! W Czytelniku są dwie najlepsze rzeczy: książki i pierogi! Czego trzeba więcej do szczęścia? Mnie już zupełnie nic. Wypoczynek w Czytelniku to sentymentalna podróż do lat ’50. XX wieku, gdy było to najważniejsze miejsce na mapie kulturalnej Warszawy. Właśnie tu czas spędzali najwybitniejsi literaci, aktorzy, myśliciele i twórcy innych dziedzin, m.in. Gustaw Holoubek czy Tadeusz Konwicki. Założycielką kawiarni była Maria Iwaszkiewicz, córka poety Jarosława Iwaszkiewicza, redaktorka w wydawnictwie Czytelnik, dziennikarka, pisarka oraz felietonistka.

Warszawa. Atrakcje dla par

26. Łazienki Królewskie

gdzie na weekend

Park i pałac, będący Letnią Rezydencją Króla Stanisława Augusta, są zlokalizowane na Umultowie i stanowią jeden z najpiękniejszych ogrodów w Europie. To magiczne miejsce obfitujące w inspirację. Mają tu miejsce koncerty i wystawy, a także dyskusyjny klub książki. To idealne miejsce na kulturalną randkę. Podczas spaceru zjawiskowo pięknymi alejkami pośród ogromu przyrody można spokojnie porozmawiać. Znajdą się też urokliwe zakątki, by zbudować bliskość.

27. Park Skaryszewski im. Jana Ignacego Paderewskiego

To jeden z największych parków krajobrazowych w Warszawie, z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Liczy aż 55 hektarów, na których utworzono cztery sztuczne stawy i połączono je z Jeziorem Kamionkowskim. Widoki w parku są czarujące, a spacer naładuje pozytywną energią i dostarczy mnóstwo ciekawostek przyrodniczych. To idealne miejsce na piknik lub wspólne pływanie kajakiem.

28. Pałac w Wilanowie

Barokowy pałac z pięknym ogrodem był letnią rezydencją króla Jana III Sobieskiego. Randka w tym historycznym miejscu może natchnąć Was niesamowitą inspiracją. W końcu na dworze króla zazwyczaj kipiało od romansów!

29. Zamek Ujazdowski

To zamek z XVII wieku, który obecnie pełni rolę centrum kulturalnego. Znajdują się tu intrygujące zbiory muzealne, kolekcje dzieł sztuki, ale i aktywnie odbywają się spektakle czy fora dyskusyjne. W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można odwiedzić księgarnię, a nawet obejrzeć dobry film, bo mieści się tu najprawdziwsze kino. To zdecydowanie ciekawsza randka niż seans w multipleksie!

30. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Autorką projektu ogrodu jest architektka krajobrazu Irena Bajerska. To ona zadbała o to, by dach stał się miejscem przyjaznym Warszawiakom, zielonym i romantycznym. Tajemniczy ogród stanowi idealny spot do sesji fotograficznych. Znajdują się tu pomosty, korytarze z pnączy, kopuła i tarasy, z których można zachwycić się widokiem płynącej w oddali Wisły. Podniebny ogród to czarujące miejsce, nad którym wspólnie można zastanowić się nad przyszłością, snuć marzenia o życiu razem albo po prostu docenić bogactwo tkwiące w tu i teraz.

Jak ciekawie spędzić czas w Warszawie?

31. ZOO

Motto ZOO w Warszawie brzmi bardzo sympatycznie: Działajmy wspólnie, by chronić przyrodę! Instytucji zależy na tym, by chronić zwierzęta i utworzyć dla nich tymczasowy dom w czasach, gdy niestety nie wszystkie mogą żyć w naturalnym środowisku. W 2023 roku warszawskie ZOO świętuje swoje 95-lecie.

32. Stadion Narodowy

Tu zawsze dzieje się coś ciekawego. Wielka budowla przypominająca biało-czerwone gniazdo gości najpopularniejszych muzyków, sportowców i artystów. Odbywają się tutaj gigantyczne koncerty, mecze czy wyścigi. A ja znam to miejsce głównie dzięki Targom Książki, które odbywają się w maju i należą do największych w Polsce.

33. Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk

Oprócz tego, że ogród jest po prostu epicki, to odbywają się tutaj liczne wystawy, festiwale i inne wydarzenia, np. biegi takie jak Botaniczna Piątka czy najróżniejsze warsztaty.

34. Teatr Wielki – Opera Narodowa

Mieści się przy placu Teatralnym 1. To właśnie tu utworzono jedną z największych scen operowych świata, liczącą aż 1150 m², z miejscami dla 1768 osób. Opera, balet oraz wydarzenia takie jak wystawy, koncerty czy recitale to wyjątkowe chwile, które zostają w sercu odbiorcy na długo, bo dostarczają niesamowitych wrażeń. Zainspiruj się, poczuj niesamowite emocje i doświadcz talentu najwybitniejszych artystów. Jeżeli dawno nie było Cię w operze, czas jak najszybciej to zmienić.

35. Hala Koszyki

Hala koszyki

Tu się je! Hala została wzniesiona w latach 1906-1908 przy ul. Koszykowej, gdzie wcześniej mieścił się folwark. Została zaprojektowana w stylu secesyjnym przez Juliusza Dzierżanowskiego, głównego architekta stołecznego w odrodzonej Polsce. Obecnie stanowi rozsławiony punkt towarzyski i gastronomiczny na mapie Warszawy. Tu możesz spróbować jedzenia z czterech stron świata, posłuchać dobrej muzyki i świetnie bawić się z przyjaciółmi, jeśli tylko nie przeszkadza Ci tłok, bo w Koszykach zawsze jest sporo ludzi.

36. Teatr Muzyczny Roma

Odkryj świat musicalu! Teatr Muzyczny Roma to gorące premiery i spektakle, które poruszą serca nawet najbardziej wybrednych koneserów sztuk audiowizualnych! Muzyka doświadczana na żywo to jeden z najlepszych sposobów, by szybko dostarczyć sobie mnóstwo pozytywnej energii. Warto oderwać się czasem od Netflixa czy zabieganej codzienności, by przeżyć niezwykłe chwile pełne zachwytu.

Uważasz, że w powyższym zestawieniu zabrakło niezwykle istotnej miejscówki? Daj znać w komentarzu, a ja chętnie ją odwiedzę i naskrobię kilka słów, o ile faktycznie jest ciekawym miejscem w Warszawie!

Twoja

__________________________________

Ten blog jest dla Ciebie. Wszystkie treści tworzę, by dodać Ci wiatru w żaglach! Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jeszcze więcej ciekawej wiedzy: wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

31 rzeczy, za które jestem wdzięczna w 31. urodziny

Jak napisać książkę podróżniczą? 5 sposobów na… potężny niewypał!

Islandia Południowa (Suðurland). Kosmiczny pies, czarna plaża i zorza

Londyńska eskapada, cz. I: fuck-up z Big Benem i penis na czole (ale na szczęście nie moim)

Weekendowy romans z Lublinem, cz. 1. Co zjeść w Lublinie?

Ciekawe miejsca w Warszawie. 36 najlepszych atrakcji

by Emilia Nowak time to read: 11 min
0

Chcesz przestać się bać i odważnie spełniać marzenia?

Być może Twoim celem jest napisanie i wydanie własnej książki. A może chcesz przespać całą noc i rano obudzić się z uśmiechem na ustach. Jeśli potrzebujesz wiedzy na temat realizacji swoich celów, osiągania dobrostanu

a także inspirujących opowieści, to jesteś w najlepszym miejscu. Otrzymuj dostęp do materiałów chronionych hasłem, zniżki na warsztaty oraz motywujące wiadomości. 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!