Prowadzenie bloga to świetny sposób na dzielenie się swoimi pomysłami, doświadczeniami i wiedzą z innymi ludźmi. To również ciekawa forma autoekspresji. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć pisać bloga, poniżej znajdziesz kilka kluczowych informacji, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem. Chcesz pisać bloga, a następnie dotrzeć do szerszego grona odbiorców? Czytaj dalej.

Dlaczego warto pisać bloga?

Blogowanie może przynieść wiele korzyści, zarówno osobistych, jak i zawodowych. Oto kilka powodów, dla których warto zacząć prowadzić bloga.

  • Możesz dzielić się swoją pasją i wiedzą z innymi ludźmi.
  • Blogowanie pozwala Ci na rozwijanie swojego pisarskiego talentu.
  • To doskonały sposób budowania swojej marki osobistej.
  • Możesz poznać nowych ludzi i nawiązać wartościowe kontakty.
  • Blogowanie może stać się Twoim źródłem dochodu.

Najważniejsza jest motywacja. Pragnienia działania, które nie bierze się z otoczenia. Jeśli nie dysponujesz motywacją wewnętrzną, jaką czerpać będziesz z samej chęci pisania bloga, wątpię, byś przetrwał choć rok (ja przetrwałam 10, tylko mówię). Zatem, po pierwsze, odpowiedz sobie na pytanie. Dlaczego prowadzisz blog?

Jeśli chcesz pisać bloga dlatego, że lubisz, to ok. Jestem usatysfakcjonowania. I Ty pewnie też. Możemy się wobec tego całkiem nieźle porozumieć. To właśnie z pasji wychodzą dobre rzeczy. Tylko zajmując się czymś, co nas naprawdę interesuje, będziemy się mogli temu bez reszty poświęcić i osiągnąć coś istotnego. A blogowanie nie jest do końca proste i przyjemne. Może dlatego, że to nie tylko pisanie, ale i szereg działań, które trzeba wykonywać, jeśli faktycznie chce się zyskać popularność na blogu. Zanim zdradzę Ci moje wskazówki na temat tego, jak zacząć pisać bloga, pozwól, że omówimy nieco funkcjonalności bloga.

Kwestie techniczne

Zanim zaczniesz pisać swojego pierwszego posta, musisz zadbać o kilka kwestii technicznych. Oto kilka najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać:

  • Wybierz platformę blogową. Istnieje wiele różnych platform, na których możesz prowadzić swojego bloga, takich jak WordPress, Blogger czy Tumblr. Wybierz tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
  • Podejmij dobrą decyzję odnośnie domeny i hostingu. Musisz wybrać nazwę dla swojego bloga oraz miejsce, gdzie będzie on hostowany. Ja zdecydowanie polecam wykupienie własnej domeny wraz z miejscem na serwerze u jakiegoś sprawdzonego dostarczyciela hostingu.
  • Wybierz szablon. Taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i upodobaniom.
  • Ogarnij SEO i zainstaluj niezbędne wtyczki

Wtyczki pomogą Ci w personalizacji swojego bloga oraz w jego optymalizacji pod kątem SEO. Większość użytkowników korzysta z bezpłatnych wtyczek, ale istnieje możliwość instalacji płatnych dodatków, które przeniosą Twoje pisanie bloga firmowego lub innego na zdecydowanie wyższy poziom SEO. SEO znać musisz, bo to zasady gry wyszukiwarek internetowych. Inaczej pisanie bloga może się okazać nieskuteczne, oczywiście w zależności od celu, jaki sobie ustalisz…

Co teraz?

Kiedy już zadbasz o kwestie techniczne, możesz zacząć pisać swoje pierwsze posty. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w tworzeniu wartościowych treści, a Twój blog stanie się inspirującym miejscem.

Zdefiniuj swoją grupę docelową

Zastanów się, dla kogo piszesz swojego bloga i dostosuj treści do potrzeb swojej grupy docelowej.

Pisz bloga regularnie

Regularność jest kluczowa w prowadzeniu bloga. Zastanów się, jak często chcesz publikować nowe treści i trzymaj się swojego planu. Im częściej umieszczasz wpis na blogu, tym wyższa jest statystyka, dzięki wyżej wspomnianemu ruchowi organicznemu. Raz dziennie dla nowych blogów jest w sam raz. To potwornie dużo roboty, ja wiem, ale większość początkujących blogerów nie zdaje sobie sprawy z tego, że można napisać kilka notek do przodu i po prostu wyznaczyć datę publikacji na konkretny dzień i godzinę. Polecam. Tak naprawdę jednak, jeśli notki nie będą ciekawie napisane, „żywi czytelnicy” nie będą nas za często odwiedzać. Po co, skoro piszemy o dupie Maryni, która w ogóle ich nie interesuje?

Tematyka bloga

Twoje treści powinny być wartościowe i interesujące dla Twojej grupy docelowej. No i trzymaj się tematyki bloga… Ja akurat nie jestem zbyt dobrym przykładem…

Zaczęłam prowadzić blog, bo od zawsze lubiłam pisać. Pamiętam, jak w jednym z pamiętników z gimbazy (Pamiętniki z gimbazy, mam pomysł na hit), chyba 31 grudnia albo nawet pierwszego stycznia, zanotowałam, że chcę wreszcie zacząć prowadzić bloga. Początkowo miał niewydarzoną nazwę, czyli Mylo Ekri (cooooooo, że jaaaaak?), a pisanie bloga było bardzo nieprzemyślane. Tak naprawdę nawet trudno mi powiedzieć, czego dotyczyły. Coś tam wspomniałam o tym, że chcę być pisarką, gdzieś umieściłam link do piosenki, której ciągle słuchałam. Zdarzyło mi się napisać krótki felieton o tematyce zbliżonej do socjologii, a później opisałam, co mi się przydarzyło w sylwestra. W skrócie: totalny niewypał. Jak mogłam osiągnąć cokolwiek, skoro nie wiedziałam, na czym konkretnie mi zależy? Dlatego liczby odwiedzin bloga właściwie rzadko kiedy były większe niż zero.

Przechodziłam przez fazę pisania bloga osobistego. Później zaczęłam pisać blog z opowiadaniem o Lily Evans i Huncwotach. Nie skończyłam, założyłam nowego, już w liceum, z fanfiction anime Bleach pt. This Could Be Heaven. Też nie skończyłam.

W pewnym momencie zaczęłam szukać charakterystycznej nazwy, która pasowałaby do mnie i nie ograniczała bloga tematycznie. Książki Emilki skazywałyby mnie na pisanie tylko i wyłącznie o książkach. Zresztą, taki adres pewnie był zajęty. Fabryka dygresji przyszła do mnie sama z siebie. W każdej rozmowie z ludźmi oddalam się bardzo od wątku głównego, a moje dygresje praktycznie nie mają końca. No i proszę bardzo. Prosto i, przede wszystkim, z otwartą furtką co do tematyki.

Optymalizuj swoje treści pod kątem SEO

Zadbaj o to, aby Twoje treści były optymalizowane pod kątem SEO, aby łatwiej było je znaleźć w wyszukiwarkach. Lekceważąc zasady wyszukiwarki internetowej niestety nie przebijesz się ze swoimi treściami do masowego odbiorcy. Także blog dla pisania jest okej, ale jeśli chcesz narobić trochę szumu, pisanie bloga trzeba połączyć z SEO. Nie lekceważ potęgi Google’a! Generowanie ruchu bezpośrednio z przeglądarki to najlepsze, co możesz zrobić dla swoich statystyk.

Jak zacząć pisać bloga?

Jak tworzyć wartościowe treści?

Pisanie bloga oraz tworzenie w mediach społecznościowych nie wymaga talentu, ale konkretnej, często specjalistycznej wiedzy. Chętnie czytani są profesjonaliści w swoich branżach. Prowadzony blog przez takie osoby ma najczęściej charakter użytkowy i daje wartość w postaci wiedzy. Zastanów się, jaką wartość Ty będziesz przekazywać swoim czytelnikom i pomyśl nad językiem, jaki będziesz stosować. Pisać bloga w czasach, gdy chat GPT pozwala na generowanie tysięcy tekstów dziennie nie jest trudno, ale jeśli chcesz zacząć pisać dobrego bloga, musisz się czymś wyróżnić w publikacji wpisów. Pamiętaj też, że to, co najbardziej przyciąga czytelnika, to emocje.

Chcesz zyskać większą lekkość pisania? Sprawdź moje warsztaty literackie on-line i warsztaty rozwoju przez pisanie SŁOWA MAJĄ MOC. Ty i Twój blog możecie tylko skorzystać, a i dzięki udziałowi będziecie mieć o czym pisać!

Rodzaje treści blogowych

Artykuły informacyjne

Artykuły informacyjne mają na celu edukować czytelników i dostarczać wartościowych informacji, np. na temat premiery nowej książki albo ciekawego newsa technologicznego.

Poradniki i instrukcje

Poradniki i instrukcje krok po kroku są bardzo popularne w blogach. Dają czytelnikom praktyczne wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów, nauki nowych umiejętności, wykonywania konkretnych działań itp.

Lista i zestawienia

To rodzaj treści, w którym przedstawia się listę elementów, np. „17 błędów, które dyskwalifikują Twój tekst u wydawcy„, „10 rzeczy, których NIE MUSISZ robić, by napisać i wydać książkę”, „Ciekawe miejsca w Warszawie. 36 najlepszych atrakcji„. Listy i zestawienia są popularne, ponieważ są łatwe do przyswojenia i czytelnikom łatwo się w nich odnaleźć.

Artykuły opinii

To forma wyrażania swojego zdania na określony temat. Autor bloga może przedstawiać swoje poglądy, recenzować produkty, usługi, filmy, książki, np. „Joseph Murphy – Potęga podświadomości. Czy warto przeczytać?” Artykuły opinii mogą również zawierać analizę, argumentację i dyskusję na temat kontrowersyjnych tematów.

Wywiady

Rozmowy z ekspertami, osobami z branży lub inspirującymi osobami są doskonałym sposobem na dostarczenie wartościowych treści czytelnikom. Choć w tym zakresie najbardziej odpowiednie wydaje się użycie platformy podcastowej czy YouTube, blog też robi dobrą robotę.

Historie sukcesu

Opowiadanie historii sukcesu osób lub firm może być inspirujące i motywujące dla czytelników, zwłaszcza jeśli chodzi o bloga firmowego. Wpisy mogą dotyczyć różnych dziedzin, takich jak biznes, kariera, zdrowie, finanse itp. Przedstawiają one wyzwania, drogę do sukcesu i cenne wskazówki.

Promuj bloga

Pisać bloga każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej… Ale dopiero zbudowanie społeczności świadczy o sukcesie. Założenie bloga to dopiero pierwszy krok. Nie zgromadzisz wokół siebie odbiorców od pierwszego wpisu, to regularne, często wieloletnie działania na wielu platformach mogą wpłynąć na Twoją popularność. Promuj bloga, dodając skróty w social mediach, dbając o linkowanie zewnętrzne czy wykonując niecodzienne inicjatywy, o których wieść poniesie się tak w internecie, jak i w realu. Proces zakładania bloga w porównaniu z promocją to banał. Zacząć pisać też nie jest tak trudno. Dużo większym wyzwaniem jest tworzenie treści, która skutecznie zachęci odbiorców do interakcji oraz nawiązywanie relacji z czytelnikami. Gdy już się to wydarzy, tworzenie treści wejdzie na zupełnie nowy poziom, bo poznasz potrzeby swoich odbiorców. Sami powiedzą Ci, o czym chcą czytać!

W pewnym momencie, dzięki takim wydarzeniom, jak nawiązanie relacji z osobami z sieci, uświadomiłam sobie, że prowadzenie bloga to naprawdę nie tylko pisanie. Równoważne są stosunki z ludźmi. Dlatego nieważne, ile będziesz publikował wpisów dziennie, jak wiele pieniędzy zapłacisz agencji za pozycjonowanie swojej strony, to wszytko na nic, jeśli nie dbasz o swoich czytelników, nie odwiedzasz ich miejsc w sieci i nie wchodzisz z nimi w rozmaite interakcje. Hej, mamy XXI wiek. W ten sposób naprawdę można nie tylko zyskać popularność na blogu, ale i poznać fantastycznych ludzi, a z czasem nawet poszerzyć grono przyjaciół.

Monetyzacja bloga

Zarabianie pieniędzy na blogu jest super i uważam, że to wystarczający powód, by zacząć blogować. Choć najpierw warto poznać mechanikę działania wyszukiwarki i mieć świadomość, że pisanie na blogu wiąże się przede wszystkim z regularnością, by nie dopuścić do spadku statystyk, sztuka blogowania wordpress czy na innej platformie może być mega dochodowa. Jeśli lubisz pisać, masz o czym pisać, uwierz, że czytelnicy to tak naprawdę potencjalni klienci. Od czego zacząć?

Do wyboru będziesz mieć dwie opcje. I ja przerobiłam początkowo pierwszą, a teraz aspiruję również w stronę drugiej.

Możesz być przedsiębiorcą albo i twórcą.

Jako przedsiębiorca tworzysz własne usługi i produkty. Sprzedajesz je za pośrednictwem niezbędnych wtyczek (takich jak choćby WooCommerce). Blogi tego typu wcale nie muszą mieć wysokich zasięgów. Muszą jednak idealnie trafiać do docelowego odbiorcy. Na swojej stronie sprzedaję moje powieści obyczajowe, które są idealnymi książkami na lato czy usługi, takie jak recenzja książki przed wydaniem.

Ale oprócz tego, że swoich czytelników zmieniasz z czasem w klientów, możesz skorzystać z drugiej ścieżki. Blogi, które są w danych frazach u góry wyszkiwarki internetowej, a zatem mają duży ruch, fajną społeczność i ciekawe treści, mogą utrzymywać się ze współprac z dużymi markami.

Jakimi? To zależy, jakie wpisy są do znalezienia na blogu.

Jedni piszą o podróżach, więc mogą przeprowadzać testy namiotów i z tego tytułu pobierać świadczenia. Inni tworzą treść związaną z kuchnią, więc ich wpisy będą naszpikowane reklamami przypraw lub garnków. Czasem jest ich tyle, że drażnią one czytelników. Można wtedy usłyszeć zarzut pod kątem danego twórcy, że się sprzedał. Ale to zależy od punktu widzenia.

Niektóre wpisy zawierają zupełnie nienachalne reklamy, a czytelnicy wręcz dziękują za wartościowe polecenia. Takie blogi się szanuje i są chętnie pozyskiwane do współprac marketingowych.

Analiza wyników

Dlaczego analiza wyników jest ważna?

Analiza wyników własnego bloga pozwala lepiej zrozumieć, kim są czytelnicy Twojego bloga. Możesz uzyskać informacje na temat ich preferencji, zachowań czytania, demografii i innych czynników. Dzięki temu możesz dostosować swoje treści do oczekiwań swojej publiczności, dostarczając im wartościowe i interesujące treści.

Dzięki niej zmapujesz najbardziej popularne wpisy na Twoim blogu. Zobaczysz, które artykuły generują największe zainteresowanie i najliczniejsze odsłony. Na podstawie tych informacji możesz podejmować decyzje dotyczące tematyki bloga, aby utrzymać zainteresowanie czytelników.

Analiza pomoże też w wyszukiwaniu słów kluczowych, a na późniejszym etapie w optymalizacji wpisów. Dowiesz się, w czym warto naśladować konkurencję, a czego nie robić, jeśli chcesz odnieść sukces. Im więcej informacji z analizy, które wdrożysz, tym wyższa będzie Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania, a dzięki temu Twoja blogowa popularność. Ciekawe pisanie jest ważne, ale analiza z możliwością podejrzenia innych blogów w danej dziedzinie, która pokaże najważniejsze słowa kluczowe, to potężne narzędzie w internecie.

Jakie narzędzia mogą pomóc w analizie wyników?

Od czego zacząć? Od Google Analytics i Google Search Console. Gwarantują poszerzanie wiedzy o Twoich odbiorcach i stronach, na jakie trafiają z dokładnością do pojedynczego wpisu blogowego. Ponieważ social media to cenne źródło odwiedzin, z którego trafiają użytkownicy na Twojego bloga, warto również zainteresować się mediami społecznościowymi. Umożliwi to pozyskiwanie subskrybentów, a do ich monitorowania można wykorzystać narzędzia, jakie ofertuje Meta, np. w menadżerze reklam. Każdy z kanałów, jakie prowadzisz, ma swoje narzędzia analityczne. Panel statystyk jest dostępny też na Twitterze, TikToku czy YouTube, warto więc, tak często, jak dzielisz się swoimi przemyśleniami, wyciągać wnioski z analizy.

Ważne są też narzędzia, które sprawdzą słowa kluczowe. Google Keyword Planner, SEMrush, Ahrefs lub Moz Keyword Explorer do badania i analizy fraz. Pozwolą Ci one dowiedzieć się, jakie są popularne zapytania związane z Twoją branżą, ile ruchu generują i jakie są konkurencyjne wskaźniki dla tych słów kluczowych.

Jakie wskaźniki warto monitorować?

Liczba odsłon

To podstawowy wskaźnik, który informuje o liczbie odwiedzin Twojego bloga. Możesz śledzić ogólną liczbę odsłon, a także odsłony dla poszczególnych artykułów, aby zidentyfikować, które treści są najbardziej popularne.

Czas spędzony na stronie

Ten wskaźnik informuje o tym, jak długo czytelnicy pozostają na Twojej stronie. Im dłużej spędzają czas, tym bardziej zaangażowani są w Twoje treści. Monitorowanie tego wskaźnika może pomóc w identyfikacji treści, które przyciągają uwagę czytelników i utrzymują ich zainteresowanie.

Wskaźnik odrzutów

Wskaźnik odrzutów odnosi się do odsetka osób, które opuszczają Twoją stronę po obejrzeniu tylko jednej strony. Niski wskaźnik odrzutów oznacza, że czytelnicy są zaangażowani i przeglądają więcej treści na Twoim blogu. Wysoki wskaźnik odrzutów może wskazywać na niewłaściwie dostarczoną treść lub słabe doświadczenie użytkownika.

Konwersje

Jeśli na swoim blogu masz cele, takie jak subskrypcje newslettera, pobieranie e-booków czy zakup produktów, warto monitorować wskaźniki konwersji. Możesz śledzić liczbę konwersji w porównaniu do liczby odwiedzin i śledzić, które źródła ruchu generują najwięcej konwersji.

Źródła ruchu

Ważne jest monitorowanie, skąd pochodzi ruch na Twojej stronie. Może to być organiczny ruch z wyszukiwarek, ruch z mediów społecznościowych, linki zwrotne z innych stron internetowych, ruch płatny z kampanii reklamowych itp. Analiza źródeł ruchu pomoże Ci ocenić skuteczność różnych kanałów promocji i dostosować swoją strategię marketingową.

Słowa kluczowe

Jeśli prowadzisz strategię SEO, warto monitorować, które słowa kluczowe generują ruch na Twojej stronie. Możesz śledzić pozycje w wynikach wyszukiwania dla tych słów kluczowych, ruch generowany przez nie oraz konkurencyjność tych słów kluczowych.

Zaangażowanie społecznościowe

W przypadku, gdy pisanie bloga wspierasz publikowaniem postów w social media, warto monitorować wskaźniki takie jak liczba obserwujących, polubień, komentarzy i udostępnień.

Podsumowanie

Blog to świetny sposób na dzielenie się swoimi pomysłami i wiedzą z innymi ludźmi. Zanim zaczniesz pisać swojego pierwszego posta, musisz zadbać o kwestie techniczne, takie jak wybór platformy blogowej, domeny i hostingu oraz szablonu. Pamiętaj, że Twoje treści powinny być wartościowe i interesujące dla Twojej grupy docelowej, a regularność i optymalizacja pod kątem SEO są kluczowe w prowadzeniu bloga.

Jeśli pisanie bloga Cię cieszy, rób to i nie przejmuj się, gdy słyszysz, że to nie ma sensu, bo teraz liczy się tylko TikTok.

W sieci starczy miejsca dla każdego. Jest jej zdecydowanie więcej niż na świecie.

Pisanie bloga to genialna przygoda. Też tak sądzisz?

__________________________________

Ten blog jest dla Ciebie. Wszystkie treści tworzę, by dodać Ci wiatru w żaglach! Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jeszcze więcej ciekawej wiedzy: wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca!Postaw mi kawę na buycoffee.to

Książki o blogowaniu. 10 aktualnych tytułów dla blogerów!

Michał Szafrański i Zaufanie czyli waluta przyszłości – skutkują natychmiastowo!

10 porad dla początkujących blogerów

Jak zacząć prowadzić bloga i zyskać popularność?

by Emilia Nowak time to read: 12 min
31

Chcesz przestać się bać i odważnie spełniać marzenia?

Być może Twoim celem jest napisanie i wydanie własnej książki. A może chcesz przespać całą noc i rano obudzić się z uśmiechem na ustach. Jeśli potrzebujesz wiedzy na temat realizacji swoich celów, osiągania dobrostanu

a także inspirujących opowieści, to jesteś w najlepszym miejscu. Otrzymuj dostęp do materiałów chronionych hasłem, zniżki na warsztaty oraz motywujące wiadomości. 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!