Spędź wspaniały dzień w kolorowej, inspirującej dzielnicy Londynu – Camden Town. Wyrusz śladami Amy Winehouse, przysiądź na ławce Beatlesów, zjedz orientalną szamkę i… czytaj dalej, bo to dopiero początek Twojej przygody! Camden Town – co warto zobaczyć?

 

Dzień, który spędziłam w Camden Town był pełen cudowności. Aromatycznie, kosmicznie, smacznie, muzycznie i spektakularnie. Tych pięciu przymiotników bym użyła, gdybym musiała streścić się w jednym zdaniu. Na szczęście nie muszę! Dlatego, zanim zacznę opowiadać o tym, co teraz warto zobaczyć w Camden Town, nakreślę krótką historię tej dzielnicy. Bo losy tego miejsca są niesamowicie ciekawe. 

Historia Camden Town

Początki Camden – otwarcie Regent’s Canal

Osada Camden Town wyrosła na terenach, które były pierwotnie obszarami pastwiskowymi i gruntami rolnymi pod Londynem. Wraz z rozwojem kolei w XIX wieku, obszar ten stał się atrakcyjny dla mieszkańców i handlarzy. W 1820 roku został otwarty Regent’s Canal, sztuczny kanał, stanowiacy część systemu wodnego. Połączył Thames na południu z Grand Union Canal na północy, umożliwiając transport towarów i pasażerów. Dziś Regent’s Canal stanowi atrakcyjną trasę spacerową i rekreacyjną, przyciągającą zarówno mieszkańców, jak i turystów. 

Otwarcie kanału przyczyniło się do rozwoju przemysłu i handlu na tych terenach, dzięki czemu Camden szybko stało się ważnym centrum przemysłowym, z fabrykami i warsztatami produkcyjnymi. W ciągu XIX i XX wieku Camden Town było obszarem silnie związanym z przemysłem, ale również z biedą i niewłaściwymi warunkami mieszkaniowymi. 

Camden

Era elternatywna 

W latach powojennych obszar ten stał się bardziej zdegradowany, a wielu artystów i mieszkańców zaczęło przyciągać niedrogie czynsze. W latach 60. i 70. XX wieku Camden Town stało się siedliskiem kultury alternatywnej, przyciągając artystów, muzyków, twórców i osoby poszukujące nietypowych doznań kulturowych. W tym czasie powstało wiele niezależnych sklepów, straganów, klubów muzycznych i galerii sztuki.

Dziś Camden Town jest znane jako kosmopolityczne miejsce, które przyciąga zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Charakteryzuje się wyjątkową architekturą, kolorowymi budynkami, artystycznym klimatem i żywą sceną muzyczną. Słynny Camden Market to centralny punkt handlowy, gdzie można znaleźć unikalne towary, odzież, sztukę i jedzenie z różnych kultur.

To co? Ruszamy na zwiedzanie?

Camden

Artystyczne Camden Town

Śladami Amy Winehouse

Amy Winehouse była znana z tego, że często przebywała w okolicy Camden w Londynie, zwłaszcza w trakcie jej szczytowej kariery muzycznej. Miała wiele ulubionych miejsc, gdzie bawiła się, śpiewała, a nawet stawała za barem i nalewała ludziom alkohol. Działo się tak chociażby w pubie The Hawley Arms, który znajduje się nieopodal mostu kolejowego z kultowym napisem Camden Lock. To miejsce z dobrą, niemal domową atmosferą, w której co prawda piłam tylko jedno piwo, ale ekipa, która miała okazję skosztować inne rodzaje, była zadowolona, więc można powiedzieć ogólnie, że trunki są bardzo smaczne. A na tyłach budynku namalowano mural upamiętniający Amy, który zdecydowanie warto zobaczyć. W ogóle sporo jest murali w tej dzielnicy (znajdziesz tu też dzieło Banksy’ego, jeśli dobrze poszukasz), a wizerunek Amy pojawia się w wielu miejscach. 

Ku pamięci artystyki w Camden Town postawiono również jej posąg. 

posąg Amy Winehouse

Ale Amy to nie jedyna słynna piosenkarka związana z Camden. 

Bo jak Londyn, to oczywiście The Beatles!

Ławka Beatlesów i literackie ciekawostki

Mad Day Out to sesja fotograficzna zespołu The Beatles, która odbyła się w lipcu 1968 roku. Była to jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych sesji zdjęciowych zespołu, wykonanych przez fotografa Dona McCullina. Sesja była nietypowa, ponieważ odbyła się w ciągu jednego dnia i obejmowała wiele różnorodnych lokalizacji w Londynie. Jedną z nich był cmentarz przy kościele świętego Pankracego. Na pamiątkę tego dnia, ławeczkę, którą zajmowali John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr, ozdobiono pamiątkową tabliczką. 

Nekropolia przy świętym Pankracym znana jest jako miejsce pełne inspiracji, idealne dla długich spacerów, podczas których odbywają się twórcze procesy. Rozpościerający się wokół jednej z najstarszych świątyń w Londynie teren to miejsce pochówku wybitnych postaci. 

Wśród nich jest chociażby Mary Wollstonecraft. Pochowana tam w 1797 roku, tuż po urodzinach córki, wybitna pisarka i filozofka, była jedną z prekursorek feminizmu. Znana jest przede wszystkim jako autorka książki „Vindication of the Rights of Woman” (pol. „Uzasadnienie praw kobiet”), opublikowanej w 1792 roku. To jedno z jej najważniejszych dzieł, które wniosło istotny wkład w walkę o prawa kobiet.

A córką Mary Wollstonecrat była szerzej znana Mary Shelley.

Odwiedzając grób matki, której nie zdążyła poznać, zainspirowana gotyckimi klimatami, wpadła ponoć na pomysł napisania Frankensteina. W doszlifowaniu powieści, początkowo bardzo przeciętnej, pomagał jej mąż, poeta i dramatur Percy Bysshe Shelley. Podobno na tym właśnie cmentarzu nie tylko się spotykali potajemnie (bo Percy Shelley wcześniej był w nieszczęśliwym małżeństwie z Harriet Shelley, która finalnie popełniła samobójstwo), ale i uprawiali gorącą miłość. Historia może dla jednych romantyczna, a dla innych gorsząca, ale dla mnie: arcyciekawa. 

Na cmentarzu przy St Pancras Old Church mieści się także dosyć ciekawy architektonicznie nagrobek, który podobno był inspiracją do skonstruowania kultowej czerwonej budki telefonicznej. Autorem projektu budki jest Sir Giles Gilbert Scott, a niezwykły pomnik, mający na niego tak silne oddziaływanie, stworzył inny architekt – John Soane. 

Wyjdźmy jednak z nekropolii i wróćmy do tętniącego życiem Camden Town.

Camden Market

Camden Town jedzenie, zakupy i zabawa!

Minąwszy Miejskiego Krzykacza (serio, po ulicy chodzi koleś, którego praca jest właściwie reliktem przeszłości: wykrzykuje ogłoszenia), trafiamy z powrotem w epicentrum kolorowej przygody. 

Camden Market

Gdzieś pomiędzy kolorowymi straganami, dźwiękami ulicznych artystów i zapachami kulinarnych kącików znajdziesz to, czego szukasz i to, co nawet nie przyszłoby Ci do głowy. Odwiedzenie Camden Market to nie tylko wizyta na targu – to podróż do niezwykłego królestwa indywidualizmu, gdzie starożytne przecina się z nowoczesnością, a uliczne malowidła są równie ważne, co stoiska pełne rękodzieła.

Wędrując między straganami, w których eksplodują kolory i kształty, odkryjesz skarby ze wszystkich zakątków globu. Pierścienie z Indii, ręcznie tkane tkaniny z Afryki, vintage’owe ubrania z lat 70., a może oryginalne dzieła lokalnych artystów? Camden ma to wszystko. Co krok napotkasz postaci o wyrazistym stylu, które same są żywymi dziełami sztuki, reprezentującymi ducha tego miejsca.

Ale to nie tylko sklepy i stoiska czynią Camden tak wyjątkowym. To jego energia. Uliczni artyści wprawiający w zachwyt przechodniów swoimi umiejętnościami, muzycy tworzący swoje melodie, a zapachy kuchni z całego świata mieszały się w unikalną symfonię zmysłów. To miejsce, w którym można posmakować autentycznej kuchni z różnych stron globu, a zarazem znaleźć coś dla każdego podniebienia.

Tylko spójrz na te pyszne pączury! Czujesz ich zapach?

Pączki z Camden

Muminki też postanowiły odwiedzić Camden Market!

Muminkowe budziki z Camden Market

książki o Muminkach na Camden Market

Muminki

Cyber Dog 

Przechodząc przez tętniące życiem uliczki Camden Market, trudno oprzeć się pokusie, by zboczyć w kierunku pewnego sklepu. Wkraczając do Cyber Dog, czujesz się jakbyś przekroczył próg do innego wymiaru. Ściany emanującym światłem, fluorescencyjnymi kształtami i nadprzyrodzonymi wrażeniami zachęcają Cię do odkrycia, co kryje się za tym futurystycznym portalem. Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki elektronicznej, to Cyber Dog to Twój raj. Przemyślany układ przestrzeni i futurystyczne wnętrze sklepu sprawiają, że przechadzając się między regałami, masz wrażenie, jakbyś wkraczał do klubu, a każdy element jest zaprojektowany, by podkreślać rytm. Odzież, akcesoria i gadżety w stylu cyberpunk kuszą nowoczesnością i odważnym designem. To nie jest po prostu sklep, w którym wybierasz produkty spod półek. W Cyber Dog czujesz się jak uczestnik spektaklu, w którym Ty jesteś zarówno widzem, jak i aktorem. Technologiczne instalacje, interaktywne oświetlenie i projekcje tworzą atmosferę, która przenosi Cię w inny wymiar, jednocześnie pozostając na ziemi.

Cyberdog Camden

Cyber Dog Camden

Wizyta w Cyber Dog to podróż do przyszłości, do świata, w którym granice między rzeczywistością a wirtualnością zaczynają się zacierać. To nie tylko sklep – to doświadczenie. Dla mnie momentami nawet troszkę krępujące… xD xD xD

Co robić w Camden? Cyber Dog

Chalcot Crescent (Windsor Gardens)

Żeby zobaczyć scenerię, która została użyta w filmie Miś Paddington, zahacz koniecznie o Chalcot Crescent. Kolorowe, pastelowe elewacje charakterystycznych kamienic postawionych na planie łuku to tło przygód tytułowego Misia. Ta część spaceru będzie zdecydowanie spokojniejsza niż włóczęga między pubami w sercu Camden, ale dla części osób również bardziej urokliwa! 

Primrose Hill 

Po całym tym artystycznym szaleństwie warto nacieszyć się naturą. Primrose Hill to uroczy park nieopodal Camden Town. Przyroda ma się tutaj świetnie. Zielone połacie często odwiedzane są przez ludzi, chcących odetchnąć od miejskiego pędu. Ze środka parku wyrasta 66-metrowe wzgórze. Warto zdobyć tę górkę, bo widok z niej jest spektakularny. Można ujrzeć tam naprawdę epicką panoramę Londynu i jest to obraz, który zdecydowanie zapamiętam do końca życia. Trzeba tego doświadczyć samemu! 

Park Primerose Hill

Wzgórze Primerose Hill

ja na Primerose Hill

Co robić w Camden?

Wycieczka po tej robotniczej dzielnicy Londynu może przyprawić o zawrót głowy. Jest tyle opcji i miejsc do odkrycia! Na sam początek przygotowałam Ci jednak listę, która pomoże Ci odnaleźć się w tej kolorowej rzeczywistości.

sklep muzyczny w camden

Oto kilka 10 punktów, które sprawią, że Twoja wycieczka po dzielnicy Camden będzie obfitowała w pełnię przeżyć:

  1. wypij piwo w klubie, który odwiedzała Amy Winehouse,
  2. znajdź tajemnicze dzieło Banksy’ego,
  3. kup winyle albo hippisowską chustę w uroczych sklepikach,
  4. zjedz orientalne danie na Camden Market,
  5. zrób sobie pojechane zdjęcie w Cyber Dogu,
  6. przysiądź na ławce The Beatles,
  7. wpadnij na twórczy pomysł podczas spaceru po nekropolii St Pancras Old Church,
  8. podziwiaj pastelowe kamienice na Chalcot Crescent,
  9. przysiądź na ławeczce na szczycie Primerose Hill i zachwycaj się widokiem Londynu,
  10. zdecyduj, który klub muzyczny odwiedzisz wieczorem!

Uważasz, że warto dorzucić coś do listy?

Daj znać w komentarzu!

Twoja

__________________________________

Ten blog jest dla Ciebie. Wszystkie treści tworzę, by dodać Ci wiatru w żaglach! Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jeszcze więcej ciekawej wiedzy i inspirujących opowieści: wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

100 cytatów o podróżach. Najpiękniejsze cytaty podróżnicze!

Londyńska eskapada, cz. I: fuck-up z Big Benem i penis na czole (ale na szczęście nie moim)

Islandia. Koszty 4-dniowej eskapady

Camden Town – co warto zobaczyć?

by Emilia Nowak time to read: 7 min
0

Chcesz napisać książkę, która będzie się dobrze sprzedawać? Dołącz do Załogi Fabryki Dygresji!

Razem pokonujemy literackie sztormy. Niestraszna nam twórcza blokada czy góra lodowa w postaci nieuczciwego wydawcy. Jeżeli potrzebujesz motywacji oraz profesjonalnej wiedzy o pisaniu, wydawaniu i marketingu książki, która poprowadzi Cię prosto do wymarzonego celu, jesteś w dobrym miejscu! Zapraszam na pokład! 

 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!