Odkryj tajniki tego potężnego narzędzia, które pomoże ci ocenić, planować i osiągać sukcesy w wybranych obszarach życia. Uporządkuj swój świat wewnętrzny i odzyskaj energię witalną! Pobierz darmowy PDF i działaj!
Daj łapkę w górę mojemu fanpage’owi na facebooku i płyniemy do sedna!
Na czym polega praca z kołem życia?
Koło życia to fascynujące narzędzie stosowane w rozwoju osobistym, umożliwiające organizację na różnych aspektach naszego życia. Pozwala spojrzeć szeroko na obszary, które kształtują naszą codzienność i zrozumieć, w których z nich potrzebujemy większego zrównoważenia. Wskazuje, jak bardzo angażujemy się w niektóre obszary, a gdzie mamy braki. Praca z kołem życia to szybki sposób na uporządkowanie wszystkich sfer życia i zwiększenie odczuwanej satysfakcji.
Dlaczego warto skorzystać z koła życia?
Regularne monitorowanie satysfakcji w różnych obszarach życia pozwala na:
- zrozumienie, które obszary są dla Ciebie najważniejsze i jakie aspekty życia wymagają więcej uwagi. Dzięki temu możesz świadomie podejmować decyzje dotyczące działań i priorytetów;
- skuteczne planowanie i wdrożenie strategii rozwoju – ocena satysfakcji każdego obszaru życia pozwala określić; w oparciu o te informacje możesz skonstruować plan działania, aby osiągnąć równowagę, uporządkować swoje życie, lepiej dysponować zasobami (także finansowymi lub po prostu energetycznymi) i zrealizować długofalowe aspiracje oraz spełnić marzenia;
- zwiększenie motywacji – gdy widzisz, gdzie dokonujesz pozytywne zmiany, zyskujesz pewność siebie i moc do dalszego, wytrwałego działania;
- wprowadzenie skutecznej zmiany – monitorowanie satysfakcji wskazuje Ci, nad czym warto popracować,
- zapobieżenie wypaleniu, przeciążeniu czy zminimalizowaniu uczucia przytłoczenia – świadome zarządzanie satysfakcją w różnych obszarach życia pomaga na zauważenie sygnałów ostrzegawczych i podejmowanie działań prewencyjnych.
Chyba warto spróbować, co?
Warto też oglądać mnie na YouTube, dlatego zapraszam do subskrybowania.
Kto jest twórcą techniki?
Technika koła życia nie ma jednego konkretnego twórcy, a jej historia jest skomplikowana i oparta na wielu różnych nurtach psychologii, a także filozofii, gdyż koło życia występuje także w buddyzmie (ale jest to historia na inny wpis).
Jednak jednym z pierwszych znanych zastosowań podobnej koncepcji był Roger Wolcott Sperry, amerykański neurobiolog i neuropsycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, który w latach 60. XX wieku badał specjalizację półkul mózgu. Samą koncepcję koła życia w kontekście rozwoju osobistego można przypisać wielu teoretykom i praktykom psychologii. Jednak często jest utożsamiana z pracami Paula J. Meyera, amerykańskiego psychologa i autora, który w latach 70. i 80. XX wieku był pionierem w dziedzinie samopomocy i rozwoju osobistego.
Meyer znany jest ze swojej pracy nad analizą i doskonaleniem różnych obszarów życia. Jego książki, seminaria i narzędzia, w tym właśnie koło życia, zyskały popularność w kręgach zainteresowanych rozwojem osobistym. Jego podejście opiera się na idei równowagi i holistycznego spojrzenia na życie, co znalazło odzwierciedlenie w strukturze narzędzia.
Lista kategorii na kole życia
Lista obszarów w kole życia musi być dostosowywana do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Poniżej znajdziesz przykładowe kategorie, które często występują w kole:
- Kariera/praca.
- Edukacja/rozwój osobisty.
- Zdrowie/kondycja (sfera psychiczna, fizyczna lub kompleksowa).
- Rodzina.
- Relacje przyjacielskie.
- Życie romantyczne.
- Życie społeczne (np. zaangażowanie się w działalność sąsiedzką, kulturalną, itd.).
- Finanse/majątek.
- Religia/duchowość/moralność.
- Rozrywka/hobby/relaks.
Te kategorie stanowią punkt wyjścia, ale warto dostosować je do swoich własnych priorytetów i wartości. Przy wypełnianiu kola życia możesz nadać wagę każdej kategorii w zależności od jej znaczenia dla twojego życia. Dzięki temu wyznaczysz priotyety, czyli te obszary, które są dla Ciebie po prostu najważniejsze. Warto, by pokrywały się z Twoimi wartościami. Jeżeli bowiem najważniejsza jest dla Ciebie miłość, a koło życia pokaże Ci, że najwięcej czasu spędzasz w pracy, zobaczysz, jaki konflikt wewnętrzny toczysz ze sobą, a przez to marnujesz mnóstwo energii.
Jak oceniać poziom satysfakcji na kole życia?
Zamalowujesz koło albo po prostu wpisujesz liczbę, na ile czujesz satysfakcję z danego obszaru. 0 to informacja, że ta sfera nie istnieje. 1, że jest bardzo źle, 2 – że tylko nieco lepiej. 5 – jest średnio. 10 – najlepiej!
Jak korzystać z koła życia? (instrukcja krok po kroku)
Korzystanie z Koła Życia może być inspirującym doświadczeniem, pomagającym w zrozumieniu, gdzie znajdują się obszary, które wymagają uwagi. Poniżej znajdziesz kroki, które pomogą ci skorzystać z tej techniki rozwoju osobistego:
- Przygotuj się
Znajdź ciche miejsce, gdzie możesz skupić się na swoich myślach. Przygotuj papier (najlepiej Twój własny dziennik!) oraz długopis i kolorowe kredki lub flamastry. .
- Narysuj lub wydrukuj koło
Narysuj duże koło na papierze lub użyj gotowego szablonu – tutaj dla Ciebie Koło życia (możesz je wydrukować, a następnie wkleić do notesu). Podziel koło na sektory, reprezentujące różne obszary życia, takie jak kariera, zdrowie, relacje, rozwój osobisty itp.
- Oceń poziom satysfakcji
Dla każdego obszaru życia, od 1 do 10, oceniaj swoją obecną satysfakcję. Im bliżej środka, tym mniej satysfakcji; im bliżej krawędzi, tym więcej.
- Rysuj linie
Po ocenie każdego obszaru, połącz punkty na krawędzi koła. Zobacz, jak wygląda twoje koło życia. Czy jest zrównoważone, czy może w jednym obszarze potrzebujesz więcej uwagi?
- Analizuj wyniki, zadając sobie pytania pomocnicze
Rozważ, co wynika z twojej analizy.
- Które obszary wymagają natychmiastowej uwagi?
- Jakie czynności wykorzystujesz w każdym obszarze?
- Czy przynoszą one skutek, czy też nie?
- Gdzie możesz wprowadzić pozytywne zmiany?
- Jak te zmiany mogą wyglądać?
- Kto może Ci pomóc w zwiększeniu satysfakcji?
Pytań jest dużo więcej, a praca z kołem może przyjąć cykl mentoringowy lub warsztatowy. Jeżeli chcesz popracować ze mną i rozwinąć się lub uporządkować przy pomocy koła życia, zapraszam! Napisz na kontakt@fabrykadygresji.pl
- Ustal cele
Na podstawie analizy postaw sobie cele w każdym obszarze. Mogą to być małe kroki, które prowadzą do długofalowych zmian.
- Działaj
Zaplanuj konkretne działania i określ, kiedy je zrealizujesz.
- Monitoruj postępy
Regularnie wracaj do swojego koła życia i aktualizuj oceny. Śledź, jakie zmiany zachodzą, i dostosuj cele, gdy to konieczne.
- Pamiętaj o elastyczności
Życie jest dynamiczne, więc bądź gotów na dostosowanie swojego koła życia w miarę jak zmieniają się Twoje cele, wartości i sytuacja życiowa.
- Celebruj sukcesy
Nie zapomnij świętować osiągniętych sukcesów i postępów, również tych malutkich. To ważne, aby utrzymać motywację i poczucie własnej wartości.
Zalety narzędzia
Jest to narzędzie, które cieszy się popularnością i jest łatwe w użyciu. Pozwala na identyfikację systemu wartości oraz ocenę stopnia zadowolenia z różnych obszarów życia. Stanowi wsparcie w określaniu priorytetów i kierunków zmian, jednocześnie uświadamiając ewentualne konflikty w systemie wartości. Doskonale pomaga w zrozumieniu istoty problemów, jednocześnie stymulując do podejmowania działań zmierzających do poprawy sytuacji. Sprzyja osiąganiu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, umożliwiając elastyczne dostosowywanie uwagi i czasu w różnych sferach. Działa jako cenne wsparcie przy podejmowaniu kluczowych życiowych decyzji, jednocześnie wzmacniając samoświadomość i precyzyjnie kształtując kierunek zmian.
Zrobiłam. Polecam!
Dla kogo jest to ćwiczenie?
Ja akurat wykonałam to ćwiczenie, ponieważ było to jedno z zadań na studiach. Przez proces przechodziłam 2 razy. Za pierwszym razem nie byłam zadowolona z wysokich wyników. Zabawne, prawda? A jednak koło życia uświadomiło mi, że to, co czuję, to komfort, ale nie prawdziwe szczęście. Dlatego kiedy zrealizowałam ćwiczenie uczciwie patrząc na rzeczywistość i otrzymałam czarno na białym wyniki, dostałam niesamowitego energetycznego kopa do działania.
Rozpoczął się proces życiowej rewolucji, który trwa, bo stał się ewolucją.
I jestem za to ogromnie wdzięczna!
Komu szczególnie pomoże praca z kołem życia?
To narzędzie może być stosowane samodzielnie. Warto jednak rozważyć skorzystanie z profesjonalnego wsparcia psychologa, mentora albo trenera, który pomoże na różnych etapach i wspomoże cię w procesie rozwoju osobistego. Szczególnie warto, gdy:
- Nie wiesz, gdzie uchodzi Twoja energia, ale czujesz, że masz jej coraz mniej.
- Stres to stały element Twojej codzienności.
- Rozwój osobisty jest dla ciebie istotny.
- Chcesz więcej czasu poświęcić danemu obszarowi, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać.
- Doświadczyłeś przewartościowania, chcesz się zmienić, ale brakuje Ci pomysłu, jak krok po kroku zaplanować działanie.
- Odczuwasz zmęczenie, przebodźcowanie, przytłoczenie, czujesz, że dźwigasz za dużo ciężarów.
- Szukasz sposobu na systematyczność, która zaprowadzi Cię do spełnienia marzeń.
- Interesuje Cię zwiększenie poziomu dobrostanu w każdej dziedzinie życia.
Jeżeli masz już za sobą pracę z kołem życia albo jesteś w trakcie procesu, daj znać w komentarzu, w jaki sposób zmieniło to Twoje życie. Jestem niesamowicie ciekawa Twojej historii!
Twoja
__________________________________
Ten blog jest dla Ciebie. Wszystkie treści tworzę, by dodać Ci wiatru w żaglach! Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jeszcze więcej ciekawej wiedzy: wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca!