Emilia Teofila

Poznaj bliżej twórczynię Fabryki Dygresji: pisarkę, blogerkę, inspiratorkę, motywatorkę, redaktorkę i nauczycielkę kreatywnego pisania.

Emilia Teofila Nowak

Moja historia

Przyszłam na świat 24 kwietnia 1992 roku w Poznaniu. Dorastałam pod liściem Paproci koło Nowego Tomyśla. Byłam wrażliwym dzieckiem, rozmiłowanym w sztuce. Początkowo poświęcałam się muzyce, szybko jednak stało się jasne, że to literatura jest moim prawdziwym powołaniem. Pisanie to rzemiosło, którym zajmuję się na co dzień. Ma ono dla mnie również wymiar duchowy.

W trakcie studiów (filologia polska, specjalność nauczycielska i wydawnicza) podjęłam pracę w wydawnictwie podróżniczym, gdzie utworzyłam imprint beletrystyczny. Przez blisko trzy i pół roku rozwijałam się i zbierałam doświadczenie we wszystkich możliwych wymiarach pracy z książką; od pakowania i wysyłki, poprzez prowadzenie księgarni internetowej, kontakt z autorami, koordynację procesów wydawniczych, marketing, organizację targów czy redakcję. Zostałam dyrektorką ds. rozwoju i wówczas poczułam, że nadszedł czas, bym zamiast rozwijania firmy, rozwinęła się sama, pod własnym szyldem.

Pierwszy wpis na blogu Fabryka Dygresji pojawił się 25 lutego 2012 roku. Początkowo pisałam refleksje o świecie i internetowy pamiętnik. Następnie zajmowałam się recenzowaniem książek. W 2017 roku zamieściłam pierwszą notkę o kreatywnym pisaniu. Od tego czasu zaczęły się do mnie zgłaszać osoby, proszące o porady związane z ich twórczością. Początkujący autorzy, którzy potrzebowali pomocy. Zerwałam z etatem i w maju 2018 roku założyłam działalność gospodarczą po to, by poświęcić im jak najwięcej uwagi. Jeśli chcesz wiedzieć na ten temat więcej, przeczytaj o misji Fabryki Dygresji.

W międzyczasie rozwinęłam skrzydła jako autorka prozy współczesnej, startując w konkursach, uczęszczając na warsztaty pisarskie, publikując kolejne utwory. Kontynuowałam organizację spotkań autorskich, promując niezależnych autorów i czytelnictwo na terenie Wielkopolski. Od 2019 roku uczę kreatywnego pisania i prowadzę indywidualne treningi pisarskie on-line. Więcej przeczytasz na podstronie z usługami.

Chcę, by moje teksty docierały do ludzi, którzy tego potrzebują, dając im wsparcie oraz wiedzę niezbędną do realizacji marzeń oraz odkrywania siebie. W pracy, a więc i w pisaniu, kieruję się uczciwością, współczuciem, egalitaryzmem, uważnością oraz siostrzeństwem. Uważam, że edukacja oraz chęć zrozumienia drugiego człowieka ma moc głębokich zmian. Wierzę, że wspólnie, razem z Załogą Fabryki Dygresji, a więc każdą Czytelniczką i każdym Czytelnikiem, jesteśmy w stanie sprawić, by świat stawał się coraz lepszym miejscem. Jeśli te wartości nie są Ci obce i chcesz zrobić coś razem, przeczytaj zakładkę Współpraca.

Piszę o pisaniu, bo literatura to życie.

Zapraszam Cię do wzięcia udziału we wspólnej przygodzie bycia nie tylko człowiekiem, ale i twórcą.

Twoja

  

Moje publikacje

 

Piromani

Hotel Aurora Emilia Teofila Nowak książka

Hotel Aurora II wydanie

O trzech wykastrowanych kotach

Grand Hotel Granit Emilia Teofila Nowak książka

Grand Hotel Granit

Niepokonana Helena Stein

Pensjonat Vesna (w przygotowaniu)

Hotel Aurora

Westalki (w przygotowaniu)

media o mnie

 

W książce napisałam, że „Polakom jest wstyd dwóch rzeczy – nie narzekania i nie picia”. Nie spożywanie alkoholu ciągle wywołuje zdziwienie. Z drugiej strony stosowanie używek jest skutkiem ubocznym socjalizacji dokonywanej na nas przez rodziców, którzy wpajają nam, że trzeba się dopasować. Tylko indywidualność może nas od tego uratować i zagwarantować sukces.

Wywiad przeprowadzony przez Magdalenę Pioruńską dla Szuflada.net [2017]

To, że wszyscy jesteśmy równi, nie jest prawdą. Nie jest prawdziwy również podział na lepszych lub gorszych. Moim zdaniem warto eksponować indywidualność, bo to właśnie ona jest piękna! Stawanie się pełnym szacunku wobec różnorodności to wyzwanie dla naszego gatunku na najbliższe lata. 

Niestety, po prostu nie wiemy o tym, że niektóre relacje są toksyczne. Trudno nam zauważyć pośród codziennego natłoku obowiązków, że część ludzi, którymi się otaczamy, wpływa na nas negatywnie. Wspiera nasze nawyki, zabiera energię życiową, przestrzeń na kreatywność czy nawet głos, bo coraz trudniej powiedzieć nam głośno, że czyjeś zachowanie nam się nie podoba. Dostrzeganie tego, jaki wpływ mają na nas inni ludzie, to nauka związana ze wzrostem poziomu naszej samoświadomości.