Emilia Teofila

Poznaj bliżej twórczynię Fabryki Dygresji: pisarkę, blogerkę, motywatorkę, redaktorkę, nauczycielkę kreatywnego pisania i specjalistkę ds. brand marketingu.

Emilia Teofila Nowak

Moje publikacje

 

Piromani

Hotel Aurora Emilia Teofila Nowak książka

Hotel Aurora II wydanie

O trzech wykastrowanych kotach

Grand Hotel Granit Emilia Teofila Nowak książka

Grand Hotel Granit

Niepokonana Helena Stein

Westalki (w przygotowaniu)

Hotel Aurora

Pensjonat Vesna (w przygotowaniu)

Moja historia

 Urodziłam się w Poznaniu, dorastałam pod liściem Paproci koło Nowego Tomyśla, między 20 a 30 rokiem życia znów mieszkałam w Poznaniu. Pisanie to rzemiosło, którym zajmuję się na co dzień. Ma ono dla mnie również wymiar duchowy.

W trakcie studiów (filologia polska, specjalność nauczycielska i wydawnicza) podjęłam pracę w wydawnictwie podróżniczym, gdzie utworzyłam imprint beletrystyczny. Przez blisko trzy i pół roku rozwijałam się i zbierałam doświadczenie we wszystkich możliwych wymiarach pracy z książką; od pakowania i wysyłki, poprzez prowadzenie księgarni internetowej, kontakt z autorami, koordynację procesów wydawniczych, marketing, organizację targów czy redakcję. Zostałam brand managerką, a wkrótce dyrektorką ds. rozwoju.

Następnym krokiem było otworzenie własnej działalności opartej na blogu i samodzielne świadczenie usług związanych z pisaniem oraz marketingiem.

W 2023 roku ukończyłam marketing internetowy na CDV z oceną celującą. Pracuję też jako content marketerka. Więcej o moim życiu zawodowym dowiesz się na LinkedIn.

Pierwszy wpis na blogu Fabryka Dygresji pojawił się 25 lutego 2012 roku.

W 2017 roku zamieściłam pierwszą notkę o kreatywnym pisaniu.

Od tego czasu zaczęły się do mnie zgłaszać osoby, proszące o porady związane z ich twórczością. Początkujący autorzy, którzy potrzebowali pomocy. W maju 2018 roku założyłam działalność gospodarczą po to, by poświęcić im jak najwięcej uwagi. Od tego czasu słynę w branży blogowej jako ta od pisania.

Występuję podczas spotkań kulturalnych jako specjalistka od omawiania literatury współczesnej, tworzenia treści do Internetu i rozwoju poprzez pisanie. Promuję niezależnych autorów i czytelnictwo na terenie Wielkopolski. Od 2019 roku uczę kreatywnego pisania i prowadzę indywidualne treningi pisarskie on-line. Więcej przeczytasz na podstronie z warsztatami. Bardzo rzadko, w imieniu self-publisherów, jako redaktor prowadząca, koordynuję proces wydawania ciekawych, wartościowych publikacji i buduję strony internetowe artystom. Sprawdź moje portfolio projektów wydawniczych i webdeweloperskich.

Chcę, by moje teksty docierały do ludzi, którzy tego potrzebują, dając im wsparcie oraz wiedzę niezbędną do realizacji marzeń oraz odkrywania siebie.

Fabryka dygresji to blog o pisaniu. 

Literatura to więcej niż życie. Dzięki czytaniu i pisaniu możemy wejść w buty zupełnie innego człowieka. Mieć kilka egzystencji zamiast jednej. Cofać się w czasie. Poszerzać horyzonty. Książki pomogły mi w uporaniu się z depresją oraz w spełnieniu marzeń. Jak przeczytamy w najpopularniejszym tomie na świecie, Na początku było Słowo. I właśnie słowa oraz moc w nich drzemiąca ma dla mnie ogromne znaczenie. 

Pisanie to rozwój i magia.

Najczęściej pod tym tytułem odbywają się moje warsztaty i prelekcje o pisaniu. Podobnie jak znane na całym świecie pisarki Elizabeth Gilbert, Amy Tan czy Olga Tokarczuk uważam, że sztuka ma spory związek z metafizyką. Może przenosić nas w różne stany świadomości. Warto zajmować się twórczą eskpresją, by osiągać kolejne poziomy samorozwoju i czynić życie nasze oraz naszych bliskich weselszym, piękniejszym, głębszym. 

W pracy, a więc i w pisaniu, kieruję się współczuciem, egalitaryzmem, uważnością oraz siostrzeństwem. Uważam, że edukacja i samopoznanie ma moc głębokich zmian. Wierzę, że wspólnie, razem z Załogą Fabryki Dygresji, a więc każdą Czytelniczką i każdym Czytelnikiem, jesteśmy w stanie sprawić, by świat stawał się coraz lepszym miejscem. Jeśli te wartości nie są Ci obce i chcesz zrobić coś razem, przeczytaj zakładkę Współpraca.

Piszę o pisaniu, bo literatura to więcej życie. To rozwój i magia! 

Zapraszam Cię do wzięcia udziału we wspólnej przygodzie bycia nie tylko ciekawym człowiekiem, ale i twórcą.

 

MojE pisanie

Jestem autorką powieści i opowiadań. Tworzę w nurcie prozy współczesnej i literatury obyczajowej. Na blogu spełniam się pisząc treści poradnikowe i lifestyle’owe. Znam się na copywritingu i jestem specjalistką od contentu. 

Moje powieści

W 2015 r. zadebiutowałam Piromanami, opowieścią dla nastolatków i młodych dorosłych. Powieść, napisana językiem współczesnym, opowiada o grupce poznańskich studentów, starających się podołać życiowym wyzwaniom. Główną bohaterką jest Lidia, która nie ma najlepszych relacji z rodzicami. Trudno odnaleźć jej się w nowej rzeczywistości. Pojawia się depresja, a demony z przeszłości nie chcą dać o sobie zapomnieć. W akademiku spotyka nowych przyjaciół, lecz które relacje będą dla niej wartościowe, a jakie pchną ją ku destrukcji…? 

W 2020 r. ukazał się Hotel Aurora, powieść obyczajowa, której głównym tematem są toksyczne relacje w rodzinie. Lektura spodoba się fanom seriali takich jak Przystanek Alaska czy Kochane kłopoty. Antonina kończy studia i rozpoczyna swoją pierwszą pracę w podupadającym tytułowym hoteliku, mieszczącym się w malowniczych Sudetach. Pod dachem spotyka mnóstwo nieprzeciętnych, barwnych osobowości. Ekscentryczną pisarkę kryminałów, włóczykija Jeremiego Pędziwiatra, uciekinierkę Deborę i emerytowanego parazytologa Mariana. Największe zagadki kryć będzie jednak rodzeństwo Ebelingów: Antoni i Grażyna. Czy ich działania, zamiast wspierać hotel, nie są przypadkiem sabotujące…?

W 2022 r. przyszedł czas na kontynuację Aurory, czyli Grand Hotel Granit. To dużo mroczniejsza powieść, w której pojawiają się wątki kryminalne. Antonina rozpoczyna pracę nad polskim morzem. Bałtyk nie jest już jednak tak bajkowy jak Sudety. Szybko wychodzi na jaw, że luksus nie gwarantuje szczęścia. Pieniądze są główną przyczyną waśni w rodzinie Nowaków, która zarządza ekskluzywnym hotelem. Antonina będzie musiała podjąć ważne życiowe decyzje, a miłosne perypetie sporo namieszają. Moralność bohaterki zostanie wystawiona na próbę, a los zdecydowanie nie będzie jej oszczędzał. 

Obecnie pracuję nad powieścią Westalki. To proza współczesna opowiadająca o recepcji małomiasteczkowego środowiska na kryzys humanitarny, wywołany bestialską napaścią Rosji na Ukrainę. Głównym tematem jest indywiduacja głównej bohaterki, Lidii, znanej już czytelnikom z Piromanów. Po trudnym rozstaniu wraca do Pustkowa. Zanim przedefiniuje całe swoje życie, odbywa podróż bohaterki, by zrównoważyć w sobie pierwiastki męski i żeński oraz wydobyć na światło to, co przez lata skrywane było w mrokach nieświadomości. Książka przesiąknięta jest filozofią Wschodu, pojawiają się tam również motywy słowiańskie. Projekt w dużej mierze powstawał w trakcie rezydentury literackiej w Antoninie, za co bardzo dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego. Został też dostrzeżony i wsparty przez Fundusz ZAiKS-u. Fragment książki można przeczytać w kwartalniku kulturalnym Wielkopolski Widnokrąg.  

Inne teksty

Moje opowiadania ukazują się w czasopismach literackich i antologiach. Stawiam również pierwsze kroki w poezji.  

Twoja

 

media o mnie

 

W książce napisałam, że „Polakom jest wstyd dwóch rzeczy – nie narzekania i nie picia”. Nie spożywanie alkoholu ciągle wywołuje zdziwienie. Z drugiej strony stosowanie używek jest skutkiem ubocznym socjalizacji dokonywanej na nas przez rodziców, którzy wpajają nam, że trzeba się dopasować. Tylko indywidualność może nas od tego uratować i zagwarantować sukces.

To, że wszyscy jesteśmy równi, nie jest prawdą. Nie jest prawdziwy również podział na lepszych lub gorszych. Moim zdaniem warto eksponować indywidualność, bo to właśnie ona jest piękna! Stawanie się pełnym szacunku wobec różnorodności to wyzwanie dla naszego gatunku na najbliższe lata. 

Niestety, po prostu nie wiemy o tym, że niektóre relacje są toksyczne. Trudno nam zauważyć pośród codziennego natłoku obowiązków, że część ludzi, którymi się otaczamy, wpływa na nas negatywnie. Wspiera nasze nawyki, zabiera energię życiową, przestrzeń na kreatywność czy nawet głos, bo coraz trudniej powiedzieć nam głośno, że czyjeś zachowanie nam się nie podoba. Dostrzeganie tego, jaki wpływ mają na nas inni ludzie, to nauka związana ze wzrostem poziomu naszej samoświadomości. 

  • Wywiad przeprowadzony przez Kubę Wojtaszczyka dla Kultura u podstaw w 2023 r.
  • Podziwiam heroizm kobiet, mądrość feministek i niesamowite psychiczne oparcie. Więź prawdziwej przyjaźni między kobietami jest absolutnie wyjątkowa i potężna. Myślę, że ma uzdrawiającą moc. Sama wielokrotnie doświadczyłam, jak ważna w moim życiu była pomoc kobiet, ich głębokie zrozumienie na wielu poziomach, wykraczająca daleko poza ego.

    [instagram-feed]