Kochane i kochani, dzisiaj oddaję głos o wiele mądrzejszym ode mnie. W ten sposób wychodzę na ulicę, w ten sposób mówię NIE łamaniu podstawowych praw człowieka. Chcemy same o sobie decydować! Chcemy być wolne! Do walki! I niech płynie w nas siła tych wszystkich, które walczyły przez dziesiątki lat o równość na całym świecie!

Podnoszę głos — nie dlatego, by krzyczeć, lecz by ci, którzy nie mają głosu, zostali usłyszeni… Nie odniesiemy sukcesu jako całość, kiedy połowa z nas się wstrzymuje.

Malala Yousafzai

Zajęło mi trochę czasu odnalezienie własnego głosu, więc teraz, gdy już go mam, nie zamierzam być cicho.

Madeleine Albright

W feminizmie nie chodzi o uczynienie kobiet silniejszymi. Kobiety już są silne, chodzi o zmianę świata tak, by potrafił tę siłę dostrzec.

G.D. Anderson

Kobiety zawsze mówią: Możemy zrobić wszystko, co robią mężczyźni. Ale to mężczyźni powinni mówić: Możemy zrobić wszystko, co robią kobiety.

Gloria Stainem

Uwielbiam patrzeć, jak młoda dziewczyna wychodzi i bierze świat w swoje ręce. Życie to suka. Musisz wyjść i skopać tyłki!

Maya Angelou

Kobieta mająca głos to z definicji kobieta silna.

Melinda Gates

Do wszystkich dziewczynek, które to oglądają: nigdy nie wątpcie w to, że jesteście wartościowe i potężne, i że zasługujecie na każdą szansę i możliwość na świecie, by podążać za swoimi marzeniami i je realizować!

Hillary Clinton

Słowa mają moc. Telewizja ma moc. Mój długopis ma moc.

Shonda Rhimes

Religijny fundamentalizm zawsze niósł tylko cierpienie, tortury i śmierć. Znamy to już z historii. Pamiętacie próbę wody? Podejrzaną o czary kobietę wiązano i wrzucano do wody. Jeżeli uratowała się, sąd uznawał ją za winną. Kiedy zaś tonęła, była niewinna i odzyskiwała szacunek. Podobnie dziś – bez winy i godne szacunku mają być te kobiety, które zostaną skazane na urodzenie zdeformowanego i/lub niezdolnego do życia dziecka. […] Od dziś wszyscy jesteśmy wojowniczkami.

Olga Tokarczuk 

Nie słuchajcie żadnych rad. Kupcie sobie zatyczki do uszu, odetnijcie się od internetu, nie przeglądajcie badziewnych pism, gdzie co chwila piszą co innego. Nie słuchajcie cioć, matek, teściowych, nikogo. Po prostu róbcie to, co uważacie za słuszne.

Sylwia Chutnik

Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?

Frida Kahlo

Kobieta zawsze musi grać rolę delikatnej i zależnej. Jeśli taka nie jesteś, mężczyźni są tobą zafascynowani, ale tylko przez jakiś czas. W końcu będą chcieli cię zmienić i zmiażdżyć, a potem cię zostawią.

Marina Abramowić

Masa ludzi jest zaniepokojona szerzącą się przemocą, a jednak stanowczo odmawia szukania jej związku z patriarchalnym sposobem myślenia i dominacją mężczyzn.

bell hooks

Jeśli ktoś dysponuje losem, to mężczyzna. Jeśli kogoś spotyka los, to kobietę.

Elfriede Jelinek

Żadna kobieta nie powinna dać sobie wmówić, że kto inny może zadecydować o jej ciele. Kiedy prawa kobiet są zagrożone, walczymy.

Kamala Harris

Kobiety nie będą się dłużej ukrywać. Nie zamierzamy być dalej ukrytymi figurami. Mamy imiona… To kobieta dała wam doktora Martina Luthera Kinga Juniora. […] I, nawiązując do Biblii, to kobieta dała wam Jezusa. Nie ważcie się o tym nigdy zapomnieć.

Janelle Monáe

Mężczyzna to strzała skierowana przyszłość, a kobieta to miejsce, z którego ta strzała wychodzi.

Sylvia Plath

Wolność kobiet to znak wolności społeczeństwa.

Róża Luxemburg

Nie istnieje żadna brama, zamek, zasuwka, którą uwięzisz mój wolny umysł.

Virginia Woolf

Coraz więcej kobiet zaczyna rozumieć, że tylko zjednoczonie się w sile i działaniach pozwoli nam być wolnymi i walczyć o takie społeczeństwo, w którym zostaną zaspokojone wszystkie potrzeby człowieka.

Roxanne Dunbar

Bądźmy jednością, bądźmy potęgą, akcją i mądrością! Trzymajmy się razem!

Na koniec zapraszam do naszej grupy wsparcia Kobiety piszą, jeśli potrzebujecie pogadać z kumpelkami po piórze, zmobilizować się i nabrać inspiracji do działania.

Girl power!

Czy płeć w świecie literackim ma znaczenie? Pisarze kontra pisarki! Czytelniczki kontra czytelnicy!

10 powodów, dla których potrzebujesz feminizmu w Polsce, w 2018 roku

Nie jestem matką i nie chcę być, dopóki istnieje Instagram

20 inspirujących cytatów o sile kobiet. Girl power!

by Emilia Nowak time to read: 3 min
1

Chcesz przestać się bać i odważnie spełniać marzenia?

Być może Twoim celem jest napisanie i wydanie własnej książki. A może chcesz przespać całą noc i rano obudzić się z uśmiechem na ustach. Jeśli potrzebujesz wiedzy na temat realizacji swoich celów, osiągania dobrostanu

a także inspirujących opowieści, to jesteś w najlepszym miejscu. Otrzymuj dostęp do materiałów chronionych hasłem, zniżki na warsztaty oraz motywujące wiadomości. 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!