22 października rozpoczęły się największe od 30 lat protesty w naszym kraju. Kobiety i mężczyźni wyszli na ulicę, by wyrazić sprzeciw dotyczący zabieraniu ich wolności. My, w grupie Kobiety piszą, nie pozostałyśmy również obojętne. Napisałyśmy o Polsce, w której każda z nas chce ŻYĆ.

Poniżej przedstawiam piękne wizje kobiet, które miały stanowić opis rzeczywistości, w jakiej chciałyby żyć. Poniższe ćwiczenie literackie miało na celu podnieść nas na duchu, nieco oderwać od stresu i wzmocnić pisarski warsztat. Co sądzicie o efektach? Czy obraz namalowany przez Paulinę, Izę, Ewelinę i Natalię to Polska, w której i Wy chcielibyście żyć?

?

Chciałabym iść pomiędzy kolumnami podtrzymującymi niebo, które ktoś przystroił w kolor nadziei. Chciałabym, by zieleń napawała mnie wiarą i siłą, późniejsze złoto i czerwień rozchmurzyły najbardziej pochmurny dzień, a biały puch na końcu dał odpocząć i mienił się w świetle jak diamenty. Chciałabym iść i widzieć przed sobą wiele ścieżek, ale ani jednego ślepego zaułka czy znaku „Zakazuje się korzystać z innych dróg, nakazuje się ruszyć tą jedną konkretną”. Chciałabym ciągle wybierać te, które będą dla mnie najpiękniejsze, błądzić i odnajdywać cel, zawsze mój, nigdy tylko cudzy i dziwnie obcy. Chciałabym popatrzeć na rodzące się życie w dole, poczuć zapach kwiatów i ziemi, po czym spojrzeć w górę, na błękitną tkaninę, po której suną samoloty, ptaki i wiedźmy na miotłach. Chciałabym rozejrzeć się potem na boki, na ludzi, którzy wybrali inne ścieżki, uśmiechnąć się, życzyć miłego dnia i powodzenia. Chciałabym, by oni też się uśmiechnęli, przywitali i szli swoją drogą, by widzieli piękno trochę inne od mojego, ale ani trochę gorsze.

Paulina Zielińska 

?

Marzy mi się kraj pełen miłości, zrozumienia i akceptacji. Marzy mi się kraj, gdzie zupa pomidorowa jedzona w restauracji jest wyznacznikiem szczęścia; ja naprawdę niewiele potrzebuję, aby uśmiech pojawił się na mej twarzy. Raptem koncentrat, tudzież pomidory w puszce i makaron mogą sprawić, że osiągnę upragniony orgazm. Emocjonalny i kulinarny. No dobrze, nowe buty też pozytywnie działają na moje podniecenie.
I jeszcze żeby drugi człowiek nie był mi obcy, zły, wrogi.
Żeby uśmiechając się do kogoś na ulicy, można było dostać to samo.
Takie to proste i takie trudne.  ❤️❤️❤️

Iza Maciejewska

?
Krocząc pośród wielu ścieżek, zamknę oczy i pełną piersią złapię oddech. Wsłuchana w niczym niezmącony szum wiatru, pochłonę ten rytm, dyktujący dziś każdy pewny krok. Pośród słowiańskich kłosów, w blasku wschodzącego słońca, z kroplami rosy na stopach, będę się śmiać i będę wierzyć, że to bezpieczny dom. Że już na zawsze serce w nim zostawię, dla dzieci, dla siebie, by już nie szukać, by nie uciekać, nie błądzić. Jabłkami pachnący sad nieprzerwanie koić będzie moją duszę. Na ustach uśmiech, a w dłoni czyjaś dłoń.

Ewelina Kasiuba

?

Jak bardzo chciałabym stworzyć dla wszystkich ludzi dom otwartych oczu i serc. Gdzie słowem leczy się rany, nawet tak głębokie, że sięgają istoty istnień. Dom pełen wsparcia, czasem niekoniecznie rozumiejącego, ale cierpliwego, i wypełniony miłością pomimo różnic i niedoskonałości. Taki dom, który jest wzniosłym stanem wspólnoty poza podziałami, nie miejscem, lecz uczuciem. Marzy mi się zaczarowany zakątek serc, tak samo mój, jak każdego innego.

Natalia Jahn

Krótkie słowo podsumowania…

Niewiele tak naprawdę potrzebujemy, by być szczęśliwymi. Wolność, prawo przyrodzone, niestety w naszym kraju nie jest pojęciem zrozumiałym dla każdego. Równość kobiet i mężczyzn to również coś, nad czym w naszej polskiej rzeczywistości musimy nieustannie pracować. Powyższe opisy świadczą jednak doskonale o tym, że jesteśmy na świetnej drodze ku kolorowemu światu, w którym zostaną zaspokojne nie tylko podstawowe potrzeby jednostki (jak taka prozaiczna, pyszna pomidorówka, o której wspomina Iza), ale i emocjonalne. Jestem przekonana, że Polska stanie się dla nas wszystkim cudownym domem jak z opisu Natalii. Bardzo ważne jest to, o czym pisze Paulina, roztaczając nad nami cudowną, niebiańską wizję. Że każdy, nieważne, czy to zwierzę, człowiek czy inna istota, znajdzie swoje miejsce i spotka się ze spokojem i życzliwością, które podkreśla Ewelina.

Jeśli lubisz takie ćwiczenia, pragniesz spędzać więcej czasu w towarzystwie twórczych ludzi i uwielbiasz pisanie, zapraszam Cię (bez względu na płeć!) do grupy

Kobiety piszą! 

A może i Ty chcesz dorzucić swoje trzy grosze i napisać o Polsce, w której chciałbyś lub chciałabyś żyć? Puść wodze fantazji i daj znać w komentarzu. Pamiętaj, że to ćwiczenie literackie, więc wszelkie środki stylistyczne mile widziane, a im więcej oddziaływania na zmysły (nie tylko wzrok, ale i węch, słuch, dotyk oraz smak!), tym lepiej!

Twoja

5 prostych sposobów, by być nieustannie zainspirowanym!

20 inspirujących cytatów o sile kobiet. Girl power!

Kiedy dać sobie spokój z pisaniem?

Kobiety piszą: POLSKA, w której chcę ŻYĆ!

by Emilia Nowak time to read: 4 min
3

Chcesz przestać się bać i odważnie spełniać marzenia?

Być może Twoim celem jest napisanie i wydanie własnej książki. A może chcesz przespać całą noc i rano obudzić się z uśmiechem na ustach. Jeśli potrzebujesz wiedzy na temat realizacji swoich celów, osiągania dobrostanu

a także inspirujących opowieści, to jesteś w najlepszym miejscu. Otrzymuj dostęp do materiałów chronionych hasłem, zniżki na warsztaty oraz motywujące wiadomości. 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!

Specjalny newsletter dla Autorów! Pisanie to Twoja pasja? Chcesz, by Twoje opowieści podbiły serca tysięcy odbiorców? Marzysz o wydaniu książki? Dołącz do Załogi Twórców!

Wszystko w porządku - będziesz otrzymywać wiadomości specjalnie dla Autorów.