Wiadomo: tyle, żeby się opłacało! A jak to sprawdzić? Pozwól, że w kilku akapitach opowiem Ci, od czego uwarunkowane są nakłady książek i jak postąpiłabym, gdybym była na Twoim miejscu. Dzięki temu unikniesz zastawienia domu paczkami  lub wynajmowania specjalnego magazynu!

A uwierz mi, że bywa to problem. Jeśli książka nie ma odpowiedniego marketingu, bardzo trudno ją sprzedać. Samo wysłanie jej do księgarń nie gwarantuje sukcesu.

Czy masz gwarancję, że Twoja książka znajdzie się w szerokiej dystrybucji?

Prawdopodobnie tak, o ile sam podpisywałeś umowę z hurtownią lub wydawnictwem. Z tym drugim może być niestety problem… W umowach z wydawcami działającymi usługowo pojawia się wiele zawiłości i kruczków prawnych. Spotkałam się wielokrotnie z tym, że wydawca gwarantuje dystrybucję, ale w istocie książka jest dostępna tylko w Internecie… Jeżeli wiesz na 100%, że dystrybucja zadziała oraz masz przygotowany szereg działań promocyjnych o masowej skali rażenia, to nawet, jeśli jesteś debiutantem, powinieneś wydrukować 3 000 egzemplarzy.

To liczba najbardziej preferowanych przez małych wydawców. Dzięki temu druk jednego egzemplarza będzie dużo tańszy, niż gdybyś drukował np. 100 lub 200 egzemplarzy partiami. To główna zaleta druku offsetowego, czyli wysoko nakładowego, który zaczyna się od 1000 egzemplarzy. Koszty takiego nakładu mogą zaczynać się już od 4 tys. zł, w zależności oczywiście od objętości książki oraz rodzaju oprawy.

Jesteś debiutantem i nie stać Cię na promocję?

Wydrukuj zatem pięćdziesiąt egzemplarzy! Koszt jednostkowy będzie wyższy, ale możesz zamknąć się w kilkuset złotych za taki mały nakładzik. Oczywiście żadna hurtownia nie będzie zainteresowana sprzedażą takiej niewielkiej liczby (zamówienia z hurtowni zaczynają się od kilkuset egzemplarzy). Ale sam możesz wystawić książkę w sprzedaży na Allegro oraz zorganizować spotkanie autorskie, na którym sprzedawać będziesz książkę za 50 zł! Dzięki temu zarobisz na dodruk, czyli kolejną pulę egzemplarzy Twojej książki!

Wydajesz książkę z wieloma ilustracjami, w kolorze?

Koniecznie wydrukuj ponad tysiąc egzemplarzy. Co prawda w dobie druku cyfrowego przy wydaniu kilkuset egzemplarzy, ceny mogą być podobne, jak w przypadku druku książki kolorowej na offsecie, ale jakość… Jakość wciąż jest nieporównywalna. Surowiec, którego używają drukarki cyfrowe, to toner. A drukarnie offsetowe używają prawdziwych farb. Zdjęcia wyjdą w większym nakładzie po prostu fenomenalnie! Chyba, że nie zależy Ci na jakości, a wolisz zaoszczędzić kilka groszy.

O czym należy pamiętać, wybierając konkretny wariant druku?

O tym, że gdzieś musisz trzymać egzemplarze swojej książki. Sprawdź, czy Twój wydawca zapewnia Ci magazyn lub sam go załatw. Ponadto wiedz, że zawsze możesz zrobić dodruk, o ile będzie zapotrzebowanie na Twój tytuł. Wydruk w drukarni cyfrowej trwa od 7 do 21 dni, a w offsetowej – około 20 dni, w zależności od kolejek.

Jeśli chcesz zobaczyć, ile dokładnie będzie kosztować druk Twojej książki oraz proces jej przygotowania do druku, zapisz się na newsletter i odbierz specjalny kalkulator!

Dołącz do Załogi Fabryki Dygresji!

Jeśli potrzebujesz motywacji, dzięki której wreszcie ukończysz swój tekst, szczegółowych porad na temat wydawania oraz marketingu książki, dobrze trafiłeś!
W gratisie też pierwsze strony mojego e-booka 7 grzechów głównych debiutanta!
* pola wymagane

Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny, zachęcam Cię, byś zaobserwował mnie na Facebooku. Możesz też sprawdzić posty poniżej!

Twoja

Recenzja książki przed wydaniem? Od tego należy zacząć!

Wszystko o redakcji książki!

Czy można nauczyć się pisania i jak to zrobić?

Jaki nakład ma mieć moja książka? Ile drukować egzemplarzy?

by Emilia Nowak time to read: 2 min
20
Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Twoją pasją jest pisanie i być może marzysz o wydaniu własnej książki? 

Chcesz odkryć siebie i uwolnić pełnię swojego potencjału?

To idealne miejsce dla Ciebie! 

Otrzymuj nowości, zniżki na usługi i warsztaty oraz 3 pierwsze rozdziały e-booka 7 grzechów głównych debiutanta

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!