To jest notka specjalnie dla Was, aby odsiać wartościowe tytuły od, krótko mówiąc, chłamu, który teraz zalewa nas niczym podnoszący się poziom oceanów. Chcecie dobrze zainwestować kilkadziesiąt złotych, czas i uwagę? To sięgnijcie po książki o pisaniu książek, które polecam Wam gorąco.

Zależy Wam na rozwoju świadomości literackiej i warsztatu pisarza? Mnie też, bardzo. Mimo że obecnie sama prowadzę już warsztaty pisarskie (na które gorąco zapraszam, trwa nabór na jesień!), nieustannie poszerzam moje kompetencje. Kiedy zaczynałam, nie było wielkiego problemu w doborze lektur. Na polskim rynku obecne były dwa całkiem niezłe poradniki.

Jesteś początkującym pisarzem? Zacznij od tych tytułów.

image.ceneostatic.pl/data/products/28278046/i-j...Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania - Bonda KatarzynaMagia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika Stephena Kinga to biblia dla początkujących pisarzy. Nic zresztą dziwnego, kto nie chciałby osiągnąć tak spektakularnego, międzynarodowego sukcesu jak Stephen King? Oprócz jasnych wskazówek dla młodych stażem twórców, King opowiada również o własnych, ciężkich życiowych doświadczeniach. Jego ścieżka kariery była wyboista i obfita w trudy. Myślę, że to dodatkowy walor tej książki: będzie jak kubeł zimnej wody na gorące głowy niecierpliwców.

Maszyna do pisania Katarzyny Bondy jest poradnikiem daleko bardziej obfitującym w treści dotyczące teorii literatury. Znajdziemy tu sporą część dotyczącą kreacji postaci oraz struktury fabularnej. Nierzadko natkniemy się na ciekawe ćwiczenia, dzięki którym uruchomimy naszą wyobraźnię. Nie tylko twórcy opowieści kryminalnych powinni koniecznie przyswoić sobie tę wiedzę!

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy co prawda nie jest poradnikiem stricte dla pisarzy, bo i copywriterzy wyciągną stąd sporo wiedzy, ale naprawdę każdy zajmujący się pisaniem powinien tę niezbyt długą książkę przeczytać. Żałuję, że nie natknęłam się na twórczość Joanny Wryczy-Bekier wcześniej. Wtedy mój debiut literacki, Piromani, z pewnością byłby lekturą łatwiejszą do przyswojenia dla czytelnika. Dzięki poradom autorki stworzymy tekst pozbawiony wodolejstwa i nauczymy się umiejętnego dobierania słów.

Chcesz pisać jeszcze lepiej? Czas na wyższą szkołę jazdy.

Narratologia umiejętność opowiadania historii tkwi w tobie od zawsze opanuj ją i rozwińJak napisać powieść? – najlepszy poradnik dla pisarzy

Narratologia Pawła Tkaczyka zdecydowanie przyda się osobom co najmniej średnio zaawansowanym w pisaniu. I to jeszcze bardziej niż marketingowcom, dla których rzekomo ta książka powstała. Autor poradnika pokazuje nam niezwykle ciekawe zagadnienia związane z archetypami oraz snuciem fabuły. Obnaża mechanizmy rządzące dobrymi opowieściami i pokazuje, jak zaczarować każdego czytelnika, używając bardzo prostych chwytów.

Jak napisać powieść? Tomasz Węcki zaproponował nam dużo bardziej pogłębiony przepis na napisanie powieści niż wcześniej zrobiła to Katarzyna Bonda. Odsłania kurtynę konstruowania fabuły i pokazuje, co kryje się pod nią. Książka obfita jest w aluzje natury filozoficznej i psychologicznej. Okraszona specyficznym humorem autora czyta się wyśmienicie, skłania do refleksji i dużo głębszego pisania. TĘ KSIĄŻKĘ OTRZYMASZ W GRATISIE, zapisując się na jesienne warsztaty pisarskie on-line. Sprawdź koniecznie, co jeszcze zyskasz!

Zmagasz się z blokadą pisarską lub potrzebujesz więcej motywacji?

Droga artysty - Julia Cmeron - książkaWielka Magia - Ceny i opinie - Ceneo.pl

Droga artysty. Julia Cameron stworzyła dla mnie totalny majstersztyk. To książka warsztatowa. Można ją przerabiać w formie 12-tygodniowego kursu, ale można zaglądać do niej też za każdym razem, kiedy ma się ochotę. Na marginesach można znaleźć fantastyczne cytaty, które już same w sobie są motywujące, ale to dopiero początek twórczych łakoci. Artystka, scenarzystka i trenerka bezlitośnie obala wszystkie mity na temat pracy twórców, niszczy wszelakie blokady pisarskie i pomaga rozwiać wątpliwości, z jakimi borykają się kreatywne, wrażliwe osoby. To książka, której lektura podnosi poziom świadomości, dodaje wigoru i cieszy! Zadowól swoje wewnętrzne dziecko, porzuć zniewalające schematy, z powodu których cierpisz i nie potrafisz stworzyć arcydzieła. Kup tę książkę i obserwuj, jak w Twoim życiu zaczyna gościć wolność, radość i harmonia.

Na zachętę możesz też obejrzeć filmik, który nagrałam, zainspirowana radami Julii.

Wielka Magia Elizabeth Gilbert jest zbiorem felietonów utrzymanych w duchu, który przepełnia Drogę artysty. Mimo to książka nie wywarła na mnie tak piorunującego wrażenia. Warto jednak po nią sięgnąć, bo działa zdecydowanie pokrzepiająco. Pokazuje, jak tworzyć z luzem i nie przejmować się toksycznym krytycyzmem przypadkowych ludzi. Ściąga z barków twórcy sporo ciężaru. Rozwija bowiem myśl, którą Elizabeth Gilbert przekazała w swoim wybitnym przemówieniu na TEDex, które linkuję poniżej.

Wciąż brakuje Ci tu jakiejś książki?

No cóż, to nie wszystkie lektury, które przeczytałam na temat pisania. Jeśli pojawi się jakaś godna dodania do niniejszej listy, na pewno zrobię update. Póki co jednak zastanawiam się czy nie dodać listy książek zdecydowanie niegodnych polecenia… Na kilka takich się nadziałam. A może wystarczy, że podyskutujemy o nich w komentarzach? Dajcie znać, jakie są Wasze literackie zachwyty wśród książek o pisaniu oraz największe rozczarowania. Oby tych drugich było ich jak najmniej!

Wasza

8 etapów pracy nad dobrą książką!

#3 Jak oni piszą? VOLANTIFICATION, czyli Michał Szatiło

Jak pisać emocjonalnie, nie pisząc o emocjach?

Książki o pisaniu książek, które polecam

by Emilia Nowak time to read: 4 min
0
Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Twoją pasją jest pisanie i być może marzysz o wydaniu własnej książki? 

Chcesz odkryć siebie i uwolnić pełnię swojego potencjału?

To idealne miejsce dla Ciebie! 

Otrzymuj nowości, zniżki na usługi i warsztaty oraz 3 pierwsze rozdziały e-booka 7 grzechów głównych debiutanta

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!