To jest notka specjalnie dla Was, aby odsiać wartościowe tytuły od, krótko mówiąc, chłamu, który teraz zalewa nas niczym podnoszący się poziom oceanów. Chcecie dobrze zainwestować kilkadziesiąt złotych, czas i uwagę? To sięgnijcie po książki o pisaniu książek, które polecam Wam gorąco.

Zależy Wam na rozwoju świadomości literackiej i warsztatu pisarza? Mnie też, bardzo. Mimo że obecnie sama prowadzę już warsztaty pisarskie (właśnie skończyła się edycja wiosenna, jeśli czekasz informację o starcie kolejnego naboru, koniecznie zapisz się na newsletter), nieustannie poszerzam moje kompetencje. Kiedy zaczynałam, nie było wielkiego problemu w doborze lektur. Na polskim rynku obecne były dwa całkiem niezłe poradniki.

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika, Stephen King

image.ceneostatic.pl/data/products/28278046/i-j...

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika Stephena Kinga to biblia dla początkujących pisarzy. Nic zresztą dziwnego, kto nie chciałby osiągnąć tak spektakularnego, międzynarodowego sukcesu jak Stephen King? Oprócz jasnych wskazówek dla młodych stażem twórców, King opowiada również o własnych, ciężkich życiowych doświadczeniach. Jego ścieżka kariery była wyboista i obfita w trudy. Myślę, że to dodatkowy walor tej książki: będzie jak kubeł zimnej wody na gorące głowy niecierpliwców.

Maszyna do pisania, Katarzyna Bonda

 

katarzyna bonda pisanie

Maszyna do pisania Katarzyny Bondy jest poradnikiem daleko bardziej obfitującym w treści dotyczące teorii literatury. Znajdziemy tu sporą część dotyczącą kreacji postaci oraz struktury fabularnej. Nierzadko natkniemy się na ciekawe ćwiczenia, dzięki którym uruchomimy naszą wyobraźnię. Nie tylko twórcy opowieści kryminalnych powinni koniecznie przyswoić sobie tę wiedzę!

 

 

 

Nieco później trafiłam na kolejne tytuły, które teraz z całego serca polecam.

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy, Joanna Wrycza-Bekier

Magia słów joanna wrycza bekier

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy co prawda nie jest poradnikiem stricte dla pisarzy, bo i copywriterzy wyciągną stąd sporo wiedzy, ale naprawdę każdy zajmujący się pisaniem powinien tę niezbyt długą książkę przeczytać. Żałuję, że nie natknęłam się na twórczość Joanny Wryczy-Bekier wcześniej. Wtedy mój debiut literacki, Piromani, z pewnością byłby lekturą łatwiejszą do przyswojenia dla czytelnika. Dzięki poradom autorki stworzymy tekst pozbawiony wodolejstwa i nauczymy się umiejętnego dobierania słów.

Chcesz pisać jeszcze lepiej?

Czas na wyższą szkołę jazdy.

Narratologia, Paweł Tkaczyk

Narratologia Paweł Tkaczyk

Narratologia Pawła Tkaczyka zdecydowanie przyda się osobom co najmniej średnio zaawansowanym w pisaniu. I to jeszcze bardziej niż marketingowcom, dla których rzekomo ta książka powstała. Autor poradnika pokazuje nam niezwykle ciekawe zagadnienia związane z archetypami oraz snuciem fabuły. Obnaża mechanizmy rządzące dobrymi opowieściami i pokazuje, jak zaczarować każdego czytelnika, używając bardzo prostych chwytów.

Jak napisać powieść? Tomasz Węcki

Jak napisać powieść Tomasz Węcki

Jak napisać powieść? Tomasz Węcki zaproponował nam dużo bardziej pogłębiony przepis na napisanie powieści niż wcześniej zrobiła to Katarzyna Bonda. Odsłania kurtynę konstruowania fabuły i pokazuje, co kryje się pod nią. Książka obfita jest w aluzje natury filozoficznej i psychologicznej. Okraszona specyficznym humorem autora czyta się wyśmienicie, skłania do refleksji i dużo głębszego pisania. TĘ KSIĄŻKĘ OTRZYMASZ W GRATISIE, zapisując się na jesienne warsztaty pisarskie on-line. Sprawdź koniecznie, co jeszcze zyskasz!

Zmagasz się z blokadą pisarską lub potrzebujesz więcej motywacji?

Droga artysty, Julia Cameron

Droga artysty - Julia Cmeron - książka

Droga artysty. Julia Cameron stworzyła dla mnie totalny majstersztyk. To książka warsztatowa. Można ją przerabiać w formie 12-tygodniowego kursu, ale można zaglądać do niej też za każdym razem, kiedy ma się ochotę. Na marginesach można znaleźć fantastyczne cytaty, które już same w sobie są motywujące, ale to dopiero początek twórczych łakoci. Artystka, scenarzystka i trenerka bezlitośnie obala wszystkie mity na temat pracy twórców, niszczy wszelakie blokady pisarskie i pomaga rozwiać wątpliwości, z jakimi borykają się kreatywne, wrażliwe osoby. To książka, której lektura podnosi poziom świadomości, dodaje wigoru i cieszy! Zadowól swoje wewnętrzne dziecko, porzuć zniewalające schematy, z powodu których cierpisz i nie potrafisz stworzyć arcydzieła. Kup tę książkę i obserwuj, jak w Twoim życiu zaczyna gościć wolność, radość i harmonia.

Na zachętę możesz też obejrzeć filmik, który nagrałam, zainspirowana radami Julii.

Wielka Magia, Elizabeth Gilbert

Wielka Magia - Ceny i opinie - Ceneo.plWielka Magia Elizabeth Gilbert jest zbiorem felietonów utrzymanych w duchu, który przepełnia Drogę artysty. Mimo to książka nie wywarła na mnie tak piorunującego wrażenia. Warto jednak po nią sięgnąć, bo działa zdecydowanie pokrzepiająco. Pokazuje, jak tworzyć z luzem i nie przejmować się toksycznym krytycyzmem przypadkowych ludzi. Ściąga z barków twórcy sporo ciężaru. Rozwija bowiem myśl, którą Elizabeth Gilbert przekazała w swoim wybitnym przemówieniu na TEDex, które linkuję poniżej.

Czy da się pisać… głębiej?

Tak. I niedawne moje odkrycia książkowe to potwierdzają. Do listy w 2024 roku dokładam

Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy autorstwa Christophera Voglera

Christopher Vogler eksploruje kluczową więź między mitologią a opowieścią w swoim klarownym, zwięzłym stylu, który sprawia, że lektura jego książki staje się nieodzowna dla autorów nie tylko prozy, ale i twórców filmów, scenariuszy, dramatów… Z książki mogą korzystać pisarze, nauczyciele, wykładowcy i fani popkultury na każdej szerokości geograficznej. Książka została zainspirowana Campbellowskim monomitem, a zatem również i Jungowskimi archetypami. Poradnik zawiera wiele ciekawych rozdziałów, które w detalach wyjaśniają proces kreowania fabuły i postaci. „Podróż autora” staje się moim zdaniem obligatoryjną lekturą dla wszystkich twórców zafascynowanych rozwijaniem swojego rzemiosła literackiego na głębszym poziomie.

Podróż bohaterki autorstwa Maureen Murdock

podróż bohaterki maureen murdock

Maureen Murdock, w swojej przełomowej książce Podróż bohaterki, wykreowała alternatywną wizję podróży postaci, w kontrze do opisu męskiej podróży bohatera stworzonego przez Josepha Campbella. Głęboko zagłębiając się w prace najsłynniejszego w dziejach mitografa, Murdock zauważyła brak uwzględnienia specyficznych wyzwań psychologicznych i duchowych, przed którymi stają kobiety oraz ich unikalnych wzorców rozwoju (mężczyźni wyruszają daleko, w górę, kobiety idą w głąb siebie, często wcale nie muszą odbywać żadnych podróży na planie fizycznym). Jej prezentowana ścieżka ewolucji oparta została na badaniach terapeutycznych oraz analizie mitologicznych wizerunków kobiecości, stając się inspiracją dla pisarek, reżyserek i wszystkich kobiet poszukujących zrozumienia głębokich ran związanych z kobiecością, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i kulturowej. Ta publikacja nie tylko służy jako osobisty przewodnik po kobiecej drodze rozwoju, lecz również stanowi bogactwo wiedzy na temat psychologii kobiet dla tych, którzy pracują z kobietami oraz zajmują się twórczością literacką z perspektywy kobiecej. Jeżeli chcesz stworzyć dobry portret kobiecej bohaterki oraz fabułę dla kobiet, lepiej zapoznaj się z tą książką!

Chcesz poćwiczyć? Sięgnij po Studium stylu

Studium stylu ćwiczenia dla pisarzy

Zapraszam Cię do sięgnięcia po Studium stylu. 7 lekcji i 21 zadań, które wzniosą Twoje literackie umiejętności na wyższy poziom. Opracowałam ten materiał w związku z tym, że w powyższych książkach nie ma wskazówek, które wyciągnęłam z czytania takich mistrzów literatury jak Ernest Hemingway czy William Faulkner. W powyższych poradnikach znajdują się cenne wskazówki na temat konstrukcji fabuły czy budowania postaci, ale co ze sztuką opisów czy językiem opowieści? Co z odnajdowaniem własnego literackiego głosu, który jest niezbędny, by się wyróżnić? To, czego nauczyłam się z lektury książek klasyków, znalazło swoje ujście w Studium stylu. Do każdej z lekcji przygotowałam zestaw ćwiczeń, a jeżeli zdecydujesz się na kupienie wersji premium, dwa z nich możesz mi wysłać i uzyskać opinię na temat ich realizacji. Z feedbacku skorzystała m.in. Paulina, która napisała mi później taką oto wiadomość.

Wciąż brakuje Ci tu jakiejś książki?

No cóż, to nie wszystkie lektury, które przeczytałam na temat pisania. Jeśli pojawi się jakaś godna dodania do niniejszej listy, na pewno zrobię update. Póki co jednak zastanawiam się czy nie dodać listy książek zdecydowanie niegodnych polecenia… Na kilka takich się nadziałam. A może wystarczy, że podyskutujemy o nich w komentarzach? Dajcie znać, jakie są Wasze literackie zachwyty wśród książek o pisaniu oraz największe rozczarowania. Oby tych drugich było ich jak najmniej!

Wasza

8 etapów pracy nad dobrą książką!

#3 Jak oni piszą? VOLANTIFICATION, czyli Michał Szatiło

Jak pisać emocjonalnie, nie pisząc o emocjach?

10 najlepszych książek o pisaniu książek dla pisarzy i scenarzystów

by Emilia Nowak time to read: 6 min
0

Chcesz przestać się bać i odważnie spełniać marzenia?

Być może Twoim celem jest napisanie i wydanie własnej książki. A może chcesz przespać całą noc i rano obudzić się z uśmiechem na ustach. Jeśli potrzebujesz wiedzy na temat realizacji swoich celów, osiągania dobrostanu

a także inspirujących opowieści, to jesteś w najlepszym miejscu. Otrzymuj dostęp do materiałów chronionych hasłem, zniżki na warsztaty oraz motywujące wiadomości. 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!

Specjalny newsletter dla Autorów! Pisanie to Twoja pasja? Chcesz, by Twoje opowieści podbiły serca tysięcy odbiorców? Marzysz o wydaniu książki? Dołącz do Załogi Twórców!

Wszystko w porządku - będziesz otrzymywać wiadomości specjalnie dla Autorów.