Dlaczego śnimy? Istnieje wiele teorii na ten temat snów. Wiele z nich wiąże się z regulacją napięcia, oczyszczeniem umysłu i odpoczynkiem mózgu. Ale śnienie nie zostało jeszcze dobrze zbadane. Wciąż brakuje nam narzędzi do przeprowadzenia odpowiednich doświadczeń. Kryje się tam dużo tajemnic i w praktyce okazuje się, że dobrze zinterpretowane znaczenie snu może bardzo wspomóc nas w życiu codziennym. Korzystanie z uniwersalnych senników może być niezbyt efektywne. Jak stworzyć własny sennik, by skomunikować się z wyższym ja?

Spis treści

Znaczenie snów. Intensywna rozmowa z podświadomością i rozwój
Dlaczego warto pracować z własnym sennikiem? Jakie korzyści daje prowadzenie dziennika snów?
Jak przygotować się do pracy z podświadomością przez prowadzenie dziennika snów?
Jak prowadzić własny dziennik snów? Kilka praktycznych porad
Sny – czy są zwierciadłem naszej duszy? A może w snach wszystko jest na odwrót?
Symboliczne znaczenie snów
Senne kontakty z zaświatami. Czy to w ogóle możliwe?

Znaczenie snów. Intensywna rozmowa z podświadomością i rozwój

Dużym wstrząsem była dla mnie lektura Kata miłości Irvina Davida Yaloma. Ten, w mojej opinii, najwybitniejszy żyjący obecnie profesor psychiatrii, w postaci opowiadań spisał swoje doświadczenia z pacjentami. Jedna z historii opowiadała o starszym mężczyźnie, który miał kłopoty z potencją. Ponieważ jego łóżkowe życie małżeńskie niestety zaczynało przypominać pustynię, mężczyzna postanowił rozpocząć psychoterapię.

Niestety, profesor Yalom był początkowo bezradny.

Według pacjenta nic szczególnego się w jego życiu nie wydarzyło. Nie zmienił diety, z małżonką układało się tak samo, jak przez poprzednie lata, w zasadzie wielu mogłoby pozazdrościć im fantastycznej relacji. Życie toczyło się dokładnie tak, jak wcześniej. Po prostu w pewnym momencie mężczyzna zaczął mieć problemy z erekcją, tak z dnia na dzień. A przynajmniej tak wynikało ze słów, które wypowiadał w gabinecie lekarza. Profesor Yalom zdecydował wtedy nawiązać kontakt z podświadomością swojego pacjenta. Polecił mu prowadzenie dziennika snów. I wtedy stało się coś niesamowitego.

Spokojnie, nie zaspoileruję Wam zakończenia. Przeczytajcie Kata miłości, a się dowiecie.

Grunt, że to, co mówił pacjent, było diametralnie inną historią niż opowieść, która układała się podczas odczytywania dziennika snów.

Mężczyzna pojawiający się w gabinecie profesora Yaloma nie był świadomą osobą – wiele części jego psychiki pozostawało dla niego niedostępnymi i korespondowało z profesorem poprzez dziennik, by pomóc znaleźć przyczynę problemu! To tak, jakby w jednym człowieku znajdowało się kilka zupełnie różnych osób… Jedna, niby chodząca po jawie, ale przesypiająca życie, bo nie zdająca sobie sprawy z tego, co w istocie dzieje się w nim i dookoła niego… Druga, ukryta w tajemniczej podświadomości, odzywająca się poprzez sny i doskonale zdająca sobie sprawę z tego, co się wydarza, opiekuńcza i chcąca dobra, ale nie mająca prawa głosu.

(I jeszcze kilka innych, ale dziś się nimi nie zajmiemy)…

Irvin D. Yalom znaczenie snów

Dlaczego warto pracować z własnym sennikiem? Jakie korzyści daje prowadzenie dziennika snów?

Zaczęłam się potem zastanawiać nad dosłownie wszystkim.

Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?

To, co działo się w trakcie snu, miało mi pomóc znaleźć odpowiedzi na te pytania. Postanowiłam lepiej zadbać o swoje sny i zapisywać je, jak kiedyś, gdy byłam dzieckiem.

Ponieważ zainteresowałam się też psychologią przedstawianą przez Carla Gustava Junga, a nieobce mi były też dzieła Zygmunta Freuda, wiedziałam, że interpretacja snów w internecie lub większości senników nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. To, czym jest prawda, prawda o nas, o naszym życiu, o Wszechświecie, a być może wielka Prawda – na to pytanie  już każdy sam musi sobie odpowiedzieć.

Nie ulega jednak wątpliwości, że praca ze snami pomaga:

 • w uświadomieniu sobie traum i przepracowaniu ich,
 • dostrzec swoje prawdziwe pragnienia i oczyścić się z woli narzucanej przez innych,
 • uzyskać lepsze rozeznanie w intencjach otoczenia,
 • lepiej poznać siebie i zintegrować różne części swojej osobowości (a to wielki krok ku oświeceniu),
 • rozwinąć się twórczo (poprzez połączenie z kreatywną naturą i symbolami zbiorowej nieświadomości),
 • uzyskać inną perspektywę i nauczyć się prawdziwego współczucia,
 • zapanować nad stanami lękowymi (w niektórych przypadkach całkowicie wyzbyć się irracjonalnych lęków) i obniżyć poziom stresu,
 • przestać gromadzić w sobie niszczące emocje, znaleźć ich ujście i ostatecznie nauczyć się nimi zarządzać,
 • zrozumieć wydarzenia z bardzo wczesnego dzieciństwa,
 • dowiedzieć się, co robić w trudnych sytuacjach – nasze wyższe ja czuwa nad nami nieustannie. Gdy nie wiesz, co począć, zadaj pytanie. Powtórz je kilka razy przed pójściem spać, a rano obudzisz się z gotową odpowiedzią, o ile od razu nie zerwiesz się z łóżka…

Jeżeli Twoja praca z dziennikiem snów będzie regularna, po niedługim czasie zaobserwujesz w swoim życiu dużo innych niespodziewanych zwrotów. Staniesz się lepszym obserwatorem, a z czasem być może zaczniesz miewać sny prorocze lub wejść w stan świadomego śnienia (gdzie możesz skomunikować się nie tylko ze sobą…).

Te dwa ostatnie zagadkowe stany, choć możliwe do osiągnięcia (czego jeszcze nie potwierdzają badania naukowe), nie powinny być celem samym w sobie. Dlaczego? Jeżeli sam nie wiesz, koniecznie poszukaj tej odpowiedzi samodzielnie…

Zanim przystąpisz do pracy z dziennikiem snów, pamiętaj o tym, żeby właściwie się przygotować. To spore przedsięwzięcie, które wymaga dyscypliny. Dzięki wyrobieniu sobie nawyku związanego z pracą nad snami, rutyna przełoży się także na inne dziedziny Twojego życia. To dodatkowy plus! Staniesz się osobą dużo bardziej wytrwałą i skuteczniej realizującą swoje zamiary.

Widzisz? Wychodzi na to, że własny sennik to same plusy!

Jak prowadzić dziennik snow własny sennik

Jak przygotować się do pracy z podświadomością przez prowadzenie dziennika snów?

1. Kup odpowiednie narzędzia do prowadzenia własnego sennika

Pisanie ręczne rozwija nasz mózg, zatem jestem gorącą orędowniczką korzystania z notesu i długopisu.

Choć możesz korzystać z najrozmaitszych aplikacji, nic nie zastąpi pracy w staromodnym, sprawdzonym stylu. Dlatego kup notatnik, którego okładka sprawi Ci radość i zaspokoi potrzebę estetyczną. Upewnij się, że masz piszący długopis lub dobrze zaostrzony ołówek. Sprzęt trzymaj przy łóżku, na stoliku nocnym, szafce lub pod poduszką.

Jeżeli obudzisz się w środku nocy, bo właśnie przyśnił Ci się genialny pomysł (kiedyś w ten sposób między 2.00 w nocy a 10.00 rano napisałam pierwszy draft całej książki!) albo we śnie objawił się zły znak, nie będziesz tracić czasu na bieganie po domu i szukanie czegoś do zapisania.

2. Zadbaj o higienę snu

Niestety nigdy nie dowiesz się, co oznacza sen, jeżeli go nie zapamiętasz.

Wszelkie ekrany oraz odsłonięte okna przyspieszają proces zapominania snów. Dlatego kładąc się spać zasłoń rolety lub kotary. Rozłącz internet, wycisz telefon i zostaw go w innym pokoju. By wstać rano, korzystaj z tradycyjnego budzika. (Już samo to obniży znacząco Twój stres. Za tę poradę możesz mi podziękować, stawiając kawę na BuyCoffee.to/fabrykadygresji).

Co jeszcze będzie przydatne?

 • Weź dokładny prysznic lub wykąp się, korzystając z naturalnych olejków eterycznych.
 • Poczytaj książkę – koniecznie papierową, nawet czytnik e-booków może Cię rozproszyć. Czytanie obniża częstotliwość fal mózgowych i wprowadza mózg w stan alfa.
 • Wykonaj relaksacyjne jogiczne asany. Może to być sama joga twarzy, która rozluźni Twoje napięcie.
 • Jeśli jakaś myśl Cię prześladuje, wyzbądź się jej, zostawiając ją na stronach dziennika (poranne strony możesz spisywać przecież także wieczorem).
 • Medytuj, zmów modlitwę albo mantrę, by jeszcze bardziej się odprężyć i wprowadzić w głębszą relaksację.
 • Zadbaj, by w łóżku nie znajdowało się absolutnie nic poza pościelą, by nie zaburzyć przepływu dobrej energii. Prześcieradło, kołdra i poszewki powinny być czyste. Jeżeli Twoja ajurwedyjska natura złożona jest w dużej mierze z vaty (połączenie przestrzeni i powietrza), spróbuj kołder obciążeniowych lub ciężkich koców, by lepiej się uziemić i zyskać większy komfort.

własny sennik jak zaczac prowadzic symbole senne

3. Daj sobie czas na śnienie. Znaczenie snów i ich odkrywanie to nie herbata z torebki instant!

Może się wydawać, że skoro masz już notes oraz czystą pościel, jesteś gotowy na spotkanie z podświadomością, a rano… i tak nie będziesz nic pamiętać ze swojego snu. Być może nie uda Ci się nic zanotować także na drugi dzień.

A i trzeci okaże się fiaskiem.

Możesz czuć wtedy frustrację i zniecierpliwienie, no bo kiedy wreszcie do diaska dowiesz się, co oznaczają sny o spotkaniu z tym tajemniczym mężczyzną?! Co chce powiedzieć Ci jego szorstka broda, a co przekazać jego czarny pies?!

Postaraj się tym nie przejmować, daj sobie przynajmniej tydzień. Utrzymuj higienę i pamiętaj o cierpliwości. Organizm musi przyzwyczaić się do nowych komfortowych warunków snu, a potrwa to tym dłużej, im więcej masz na co dzień stresu. Jeżeli od lat borykasz się z nerwowością, przytrafiały Ci się kłopoty z zasypianiem, a czasem nawet w łóżku dopadał Cię strach, Twój system nerwowy nie od razu przestawi się na nowe reguły gry.

To, co robisz, jest dla Ciebie dobre i już na tym etapie wspierasz swoje zdrowie.

Sny przyjdą prędzej niż myślisz. W końcu dowiesz się, jakie jest znaczenie konkretnych symboli. Oddychaj, a efekty przejdą Twoje wszelkie oczekiwania.

4. Zatrzymaj swoje sny dla siebie (zwłaszcza na początku przygody z dziennikiem)

To bardzo ważna zasada dotycząca snu. Niestety, bardzo mało osób zwraca uwagę na świadomy obieg energii w naszym życiu. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz i co dzieje się z informacją, gdy przekazujesz ją dalej.

Ludzie przez wiele lat zajmujący się działalnością artystyczną lub duchową oraz osoby obdarzone wysokim poziomem wrażliwości, zdążyły się już nauczyć, że w życiu codziennym istnieje mnóstwo czynników, które wpływają na budowanie naszej mocy sprawczej, jak i jej osłabienie. Być może i Ty jesteś taką osobą. Jeśli nie, podpowiadam: obserwuj i bądź czujny, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy dzielisz się z drugą osobą intymnymi szczegółami.

Czy robisz to po to, by podzielić się swoim szczęściem a przez to obdarować kogoś radością? Czy może przez to, że nie dajesz sobie rady z napięciem i posiłkując się energią innego człowieka musisz dać ujście emocjom, których nie potrafi znieść Twoje ciało…?

Eliade Mircea symbolika snów sennik

Jak prowadzić własny dziennik snów? Kilka praktycznych porad

Sny notuj w najdokładniejszym szczególe. Napisz o tym, co się działo w snach, uwzględniając wszystkie nawet najdrobniejsze elementy. Co widziały Twoje oczy? Może pojawiły się jakieś dźwięki (np. konkretne rozmowy lub słowa-klucze) albo zapachy? W snach często pojawiają się konkretne symbole, ale nimi zajmiemy się nieco później. Osoba, która zaczyna prowadzić swój indywidualny sennik, przede wszystkim powinna skupić się na wzmocnieniu aktywności mózgu. Tak, by pamięć działała jak najlepiej w momencie przebudzenia się. Im więcej rozmyślamy o śnie jeszcze w łóżku, tym bardziej umacnia się sprzyjająca temu stanowi świadomości neuroplastyka mózgu.

Najważniejsze są emocje.

Jeśli w swoim śnie odczuwasz strach, Twoja podświadomość chce Ci pokazać, czego dokładnie się boisz. Koszmary nie są dla nikogo przyjemne, ale przebrnięcie przez nie rozwiązuje mnóstwo problemów i zwraca poczucie ogromnej wewnętrznej mocy. Przez lata miewałam sen o ucieczce, którego nijak nie potrafiłam właściwie interpretować. W końcu postanowiłam we śnie zrobić coś innego. Zamiast uciekać, skonfrontowałam się z zagrożeniem. Zatrzymałam się i… Wydarzyła się magia. Najpierw we śnie, a potem, już w wymiarze fizycznym, zaczęło się moje nowe życie…

Sny – czy są zwierciadłem naszej duszy? A może w snach wszystko jest na odwrót?

Sny są odzwierciedleniem naszej codzienności.

Często stanowią zwierciadło, w którym możemy obejrzeć się z innej perspektywy. Ukazują również prawdę o relacjach, ale zwierciadło to bywa czasem krzywe. Potrzeba czasu, by dobrze zinterpretować znaczenie snów, w jakich pojawiają się ludzie z naszego bliskiego otoczenia.

Na przykład może wydawać się nam, że w życiu codziennym spotyka nas szczęście. Mamy dach nad głową, kochanego pieska i partnera, który nas uwielbia. Tymczasem we śnie… Ukochany mężczyzna nigdy się nie pojawia… Co oznacza sen o czyjejś nieobecności? Cóż, zastanów się, a poznasz odpowiedź…

Emocje, które odczuwasz we śnie, na pewno należą do Ciebie. Jeśli zatem śni Ci się np. Twój dziadek, a Ty czujesz wówczas ogromny strach, nie oznacza, że dziadek obgaduje cię za twoimi plecami lub czyha na Twoje życie, by w odpowiednim momencie wbić Ci nóż w serce. To znak, że ta relacja (lub inna, której symbolem jest dziadek) wymaga pracy. Być może sen podpowiada Ci, że potrzebujesz przedefiniowania pewnych wartości, ustalenia innych priorytetów, popracowania nad Twoją rolą w rodzinie, zastanowieniem się nad układem sił męskich i żeńskich…

Interpretacja snów jest trudną dziedziną i nie może być wyrywana z kontekstu. To, o czym śnisz w dłuższym wymiarze czasu, będzie stanowić klucz do zrozumienia języka podświadomości. Sennik prowadzony regularnie minimum przez miesiące da Ci konkretne odpowiedzi, a nie poszczególne sny, zupełnie wyrwane z życiowego kontekstu.

Carl Gustav Jung marzenia senne sennik znaczenie symbole

Symboliczne znaczenie snów

Carl Gustav Jung wprowadził do języka pojęcie takie jak zbiorowa nieświadomość. Co to konkretnie jest? Upraszczając, to pewna nienamacalna przestrzeń znaczeń, która jest identyczna dla ludzi bez względu na czas i miejsce ich życia. A zatem symbol drzewa zwróconego korzeniami do góry, nieważne, czy namalowany przez jednego z pierwszych przedstawicieli homo sapiens w jaskini umieszczonej wśród afrykańskich płaskowyży, czy wyrysowany na garbowanej skórze przez mieszkańca mroźnego Tybetu, oznacza dokładnie to samo.

Istnieją też archetypy, czyli postaci bardzo oddziałujące na podświadomość, które pojawiają się zarówno w snach, jak i w naszym życiu.

Czasem nie wiemy, kogo spotykamy, ale to, co nam się śni, zsyła nam dokładną informację, jaka jest rola tej osoby, czy przyniesie nam szczęście, czy raczej powinniśmy obchodzić takiego osobnika szerokim łukiem… Ciężko zinterpretować sny w oderwaniu od zbiorowej nieświadomości. W końcu archetypy takie jak władca, mędrzec, matka, ojciec czy wojownik samym swoim obrazem przekazują nam więcej informacji niż sto bestsellerowych senników. Eliade Mircea, wybitny filozof kultury i historyk religii, wspomina o tym w wielu swoich dziełach, m.in. Obrazach i symbolach. Szkicach o symbolizmie magiczno-religijnym czy Aspektach mitu. W snach będą zatem ważne postaci. Będą ważne emocje z nimi związane. I obrazy. Nie możemy wszystkiego traktować dosłownie.

Według Zygmunta Freuda z kolei większość naszych sennych pragnień wiąże się z niewyrażoną w ciągu dnia seksualnością. A gdy śni się przystojny mężczyzna albo, co gorsza, nagi mężczyzna, to już w ogóle pozamiatane. Freudowska analiza snów jest cenna, bez wątpienia nasze popędy stanowią ogromną część podświadomości. Ponadto Zygmunt Freud to pierwszy lekarz, który zajął się snami na poważnie. Ale nie każdy temat snu, np. gdy we śnie pojawia się gruby mężczyzna czy wielki pies, musi oznaczać, że brakuje nam seksu lub chcielibyśmy pójść do łóżka z kimś, z kim zdecydowanie nie powinniśmy (np. z powodu bliskich relacji rodzinnych albo stanu cywilnego). Choć bez wątpienia istnieje zbiorowa nieświadomość, to każdy z nas ma jeszcze indywidualną podświadomość. I dlatego symbole oraz archetypy powszechnie znane, które odwiedzają nas podczas snu, musimy przepuścić przez pryzmat własnego doświadczenia oraz obserwacji, by prawidłowo je zinterpretować.

własny sennik kontakt z przodkami plan astralny

Senne kontakty z zaświatami. Czy to w ogóle możliwe?

Wychodzę z założenia, że… tak, wszystko jest możliwe. Wciąż więcej jest zagadek niewyjaśnionych przez naukę niż zjawisk, które nauka wytłumaczyła. Teorie, które przyjmujemy za fakty, po kilkuset latach okazują się nie być prawdziwe. Ale większość ludzi dałaby sobie za nie uciąć ręce. Z kolei inni, którzy akurat nie chcieli, za odkrycie prawdy byli wysyłani na stos… Warto jednocześnie nie wierzyć we wszystko (to uwielbiają wykorzystywać trolle do rozsiewania szkodliwych teorii spiskowych), jak i pozostać otwartym; kierować się zdrowym rozsądkiem i słuchać serca, a więc, jak pięknie napisał w jednej ze swych ód Horacy: aurea mediocritas.

W niektórych sytuacjach nie ma znaczenia, czy coś jest udowodnione naukowo, czy nie. Liczy się to, jakie ma dla nas znaczenie, nawet jeśli to znaczenie snów. A jeżeli właśnie we śnie pojawi się krewny lub inna bliska osoba, która niedawno odeszła, sprawdź, jaki wpływ będzie to miało w niedalekiej przyszłości. To także znak! Może taki by, jeśli jesteś osobą wierzącą, zmówić modlitwę? Albo powspominać z rodziną pełne miłości momenty, by złagodzić trudny czas żałoby?

Zdarzają się też inne dziwne rzeczy podczas snu. Jedne marzenia senne będą zdawały się bardziej realne niż inne. Mogą przydarzyć Ci się senne wędrówki podczas świadomych snów lub sny prorocze. Złe przeczucia w związku ze snami faktycznie mogą zwiastować to, że Twoja intuicja domaga się wysłuchania i zwrócenia uwagi na pewne wyzwania.

Wydarzenia, jakie mają miejsce we śnie, bez wątpienia nie są pozbawione znaczenia. Marzenia senne to część naszej egzystencji. Jeśli je ignorujemy, to tak, jakbyśmy zupełnie bezsensownie odgrodzili się od jednego z najlepszych doradców, jakim zostaliśmy obdarowani.

Nie lekceważ potęgi snu!

Twoja

__________________________________

Ten blog jest dla Ciebie. Wszystkie treści tworzę, byś mógł rozwinąć skrzydła. Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jeszcze więcej ciekawej wiedzy: wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Hotel Aurora. Absolutnie NIE CZYTAJ mojej książki, jeśli…

Czy twórczość to obcowanie z wyższymi wymiarami, czy tak twierdzą tylko wariaci?

Dziecko, którego nigdy nie było

Islandia Południowa (Suðurland). Kosmiczny pies, czarna plaża i zorza

Kim jest introwertyk?

Twój własny sennik. Co chce przekazać Ci wyższe ja?

by Emilia Nowak time to read: 13 min
0

Chcesz napisać książkę, która będzie się dobrze sprzedawać? Dołącz do Załogi Fabryki Dygresji!

Razem pokonujemy literackie sztormy. Niestraszna nam twórcza blokada czy góra lodowa w postaci nieuczciwego wydawcy. Jeżeli potrzebujesz motywacji oraz profesjonalnej wiedzy o pisaniu, wydawaniu i marketingu książki, która poprowadzi Cię prosto do wymarzonego celu, jesteś w dobrym miejscu! Zapraszam na pokład! 

 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!