Skupię się na trzech aspektach. Na nas, bo od nas wszystko się zaczyna. Na osobach, które nas otaczają oraz na przestrzeni fizycznej, materii dookoła. Jeżeli chcesz wprowadzić pozytywną energię do swojego życia, czytaj dalej.

Jak samemu wytwarzać pozytywną energię?

Możesz polubić na Facebooku moją stronę. Stamtąd przypłynie do Ciebie mnóstwo pozytywnych, twórczych treści!

Zadbaj o swoje ciało

Bardzo często ludzie pytają mnie, skąd mam tyle siły do działania. Ostatnio koleżanka zwróciła się zaś do mnie w taki sposób: Skąd ty masz tyle energii? Tylko nie mówi, że od jogi, wysypiania się, medytacji i zdrowego jedzenia. Zgodnie z prośbą, milczałam, bo dokładnie w tym tkwi podstawa wszelkich działań.

Kiedyś trułam swój organizm papierosami i alkoholem. Dusiłam w sobie emocje zamiast dać im upust w zdrowy sposób. Sytuacji nie polepszała dieta. Burgery i fryteczki z Maca, nadmiar kawy, a do tego wszystkiego brak higieny snu, a więc i kłopoty z zasypianiem. Chyba nie muszę wspominać, że moja aktywność fizyczna była praktycznie zerowa?

Jeżeli nie dbamy o nasze ciało, nie ma szans na to, by mówić o jakiejkolwiek pozytywnej energii. Nie można się dobrze czuć, jeśli zaniedbuje się podstawowe potrzeby organizmu. Musimy być najedzeni, wypoczęci i w miarę elastyczni, żeby nasz umysł prawidłowo funkcjonował.

Może będą to mocne słowa, ale serce mi się kroi, gdy widzę nieszczęśliwą osobę, która od wielu lat leczy się na depresję (chodząc do terapeuty, biorąc medykamenty), ale nie widzi tego, że jej tryb życia może albo pogłębić stan choroby, albo poprowadzić do wyleczenia. Wiele chorób psychicznych bierze się z powodu traum, ale z częścią bólu dużo łatwiej się uporać, gdy nasz organizm jest silny i zdrowy. Narkotyki, zarywanie nocek z powodu imprez, jedzenie wysokokalorycznych posiłków o znikomej wartości odżywczej, wielogodzinne siedzenie przez komputerem albo ze smartfonem to recepta na wpędzenie się w okrutnie niskie stany świadomości.

Stając się trucizną dla siebie, jesteś też trucizną dla innych.

Jeśli chcesz zadbać o dobrą energię, zrób porządek ze swoim ciałem.

Dobre samopoczucie uzupełnia poziom energii. W rzeczywistości im szczęśliwsi jesteśmy, im większa nasza świadomość, czym to prawdziwe szczęście właściwie jest (łatwo się niestety pomylić), tym więcej mamy energii do działania. Musimy się nauczyć mądrego gospodarowania swoimi zasobami cielesnymi oraz mentalnymi.

Jak mieć więcej energii zadbaj o ciało

Zadbaj o swoją psychikę

Wstyd, poczucie winy, żal czy gniew to emocje związane z niskimi stanami świadomości. Nadmierna ekscytacja związana z energią pożądania też się do nich zalicza. Tam, gdzie brakuje balansu, tam emocje przytłaczają i osłabiają ciało. Generują negatywne energie. Liczy się balans.

Nie jest łatwo uzyskać wyższy stopień świadomości. Dobra energia utrzymująca się w naszym ciele emocjonalnym to efekt długotrwałych praktyk. Dzięki mapie poziomów świadomości Hawkinsa możemy prześledzić, na jakim etapie mentalnym jesteśmy i co zrobić, by poczuć prawdziwą moc. Być może potrzebna będzie nam terapia albo inne zabiegi, które pomogą najpierw w uzdrowieniu, a potem w dalszym świadomym rozwoju.

Odpoczywaj i trenuj umysł

Relaks wpisuj do kalendarza. To święty czas, który masz poświęcić tylko i wyłącznie sobie. Absolutnie nie scrolluj wtedy telefonu, najlepiej w ogóle z niego wtedy nie korzystaj. Możesz pójść na masaż, a potem skupić się na długiej medytacji. Choć to ostatnie bywa trudną, męczącą pracą, momenty błogości i wszechogarniającego spokoju stanowią najcudowniejszą nagrodę.

jak mieć więcej energii?

Nie pozwól, by pozytywną energię zabierali Ci inni!

Niestety bardzo często nie potrafimy gospodarować naszymi znajomościami. Mnóstwo negatywnej energii dostarczają nam ludzie wokół. Ich zachowanie wpływa na nas. Nie możemy bezpośrednio dokonać zmiany w drugim człowieku. Musimy nauczyć się więc mądrze ich wokół siebie dobierać.

Naucz się odmawiać

Tak jak w przypadku jedzenia czy imprezowania, tak i w przypadku gospodarowania energią mentalną w stosunkach z drugim człowiekiem, musimy nauczyć się stawiać granice. Asertywność to podstawa! Dzięki niej wyeliminujemy z naszego życia większość toksycznych ludzi. Dlaczego? Bo sami będziemy dla siebie dużo mniej toksyczni.

Sprawdź, kto jest Twoim prawdziwym przyjacielem

Niestety nie każdy, kto za przyjaciela się podaje, przyjacielem jest w istocie. Jeżeli w naszym życiu nie ma zbyt wielu kryzysów, to z jednej strony całe szczęście, bo możemy żyć spokojnie, a z drugiej… Brakuje okazji do weryfikacji. Niejednokrotnie wspominałam już, że kiedy miałam wypadek, bardzo szybko się przekonałam, kto jest moim prawdziwym przyjacielem, a kto tylko za takiego się podaje, by czerpać ze mnie pozytywną energię.

Na co dzień warto obserwować nie słowa ludzi, lecz przede wszystkim ich czyny. I to, jak Ty się czujesz przy danej osobie. Czy podczas spotkań towarzyszy Ci spokój? Czy nie musisz udawać kogoś, kim nie jesteś?

Dobra energia wśród ludzi jest tam, gdzie pojawia się synergia

Tak, energia to fizyka. Możemy ją namacalnie poczuć. Rachunek będzie prosty.

Jeżeli czyjeś towarzystwo Cię męczy, drażni, gniewa, nie jest to osoba, z którą powinieneś spędzać czas, bo przekazuje Ci złą energię. Czasami niestety zdarza się tak w związkach.

Ale jeśli po spotkaniu z jakimiś ludźmi, być w może w dobrze dobranym teamie projektowym albo po spotkaniu z osobą, do której naprawdę pasujesz pod kątem przyjacielskim albo romantycznym, pojawia się odczucie synergii – a zatem masz więcej ochoty do działania, cieszysz się, a przy okazji powstają z tego nowe, owocne rzeczy – to znak, że jesteś napełniony pozytywną energią i te znajomości są cenne. Dbaj o nie! Postaraj się, by okazje do wartościowych spotkań zdarzały się jak najczęściej.

pozytywna energia

Pozytywna energia w domu i najbliższej przestrzeni. Jak ją przyciągnąć?

Beton, plastik i ekrany nie tworzą przyjaznego, wysokoenergetycznego środowiska. Jesteśmy istotami stworzonymi z żywiołów, dlatego wśród nich powinniśmy się jak najczęściej znajdować. Wiatr (powietrze), ogień, ziemia i woda to najprostszy przepis na pozytywną energię.

Pozytywną energię znajdziesz w przyrodzie

Dbaj, by codziennie wychodzić z domu, zwłaszcza, gdy mieszkasz w dużym mieście, w ciasnym mieszkaniu. Długi spacer w parku, przejażdżka rowerowa nad jezioro, wizyta w lesie czy weekendowe ognisko z przyjaciółmi napełnią Cię spokojem i radością. Wiem, że części osób może się wydawać, że natura jest fe. Komary gryzą, robaki obrzydzają, a pogoda bywa nieprzewidywalna. Ale Twój stosunek do natury to również przejaw Twojego poziomu świadomości. Im wyższy, tym cieplejszymi uczuciami darzysz naturę. A skoro za nią nie przepadasz, to znak, że by mieć więcej pozytywnej energii, częściej udawaj się w plener. Staraj się organizować aktywności tak, by spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

Zabierz przyrodę do domu. Żywioły według feng shui

Aspekt pierwszy: ziemia.

Nie musisz od razu każdego wolnego miejsca w domu przeznaczać na urban jungle. Wystarczy kilka roślin doniczkowych, których zieleń da ulgę Twoim oczom. Rośliny wyprodukują też tlen oraz wchłoną szkodliwe substancje wydobywające się z farb, płyt czy lakierów do podłóg. Możesz też poukładać kamienie. Lampki solne są cudownym, nastrajającym pozytywnie elementem żywiołu ziemi.

Aspekt drugi: ogień.

Zadbaj, by ciemne miejsca rozświetlić np. przy pomocy świec. Dodaj do pomieszczenia trochę czerwonego! Energia tego koloru natchnie Cię w pozytywny sposób. Może to być czerwony hamak, kilka wyeksponowanych książek w czerwonych okładkach czy kubeczków w tym kolorze.

Aspekt trzeci: woda.

Akwarium, niewielka fontanna albo cichusieńko furkoczące nawilżacze powietrza wzbogacą pomieszczenie o pozytywną energię, która w dodatku podziała na nas uspokajająco. Woda to też kolor niebieski. Narzuta na łóżko w tym kolorze lub piękny obraz dodadzą przestrzeni szyku i rześkości.

W sztuce feng shui zamiast powietrza mamy do czynienia z dwoma innymi żywiołami, drewnem i metalem.

Aspekt czwarty: drewno

Naturalne meble z drewna czy ozdoby na ścianie to podstawa stworzenia spokojnego miejsca, które będzie nasycone energią rozwoju i wzrostu. Dodadzą wnętrzu wrażenia ciepła i przytulności. Zadbaj, by drewniane dekoracje, meble czy instrumenty nie kurzyły się, były czyste i lśniące.

Aspekt piąty: metal

Metalowe elementy i kolory srebrny, złoty oraz biały to pozytywna energia związana z finansami, koncentracją i logiką. Metalowe wykończenia mebli, krzesła czy dodatki wesprą osoby, którym zależy na dobrobycie, świetnej organizacji i działaniu. Świetną i praktyczna ozdobą będą metalowe dzwonki zawieszone nieopodal wejścia. Ich dźwięk oczyści energię i przepłoszy niechciane byty, siejące zamęt w naszym energetycznym otoczeniu.

porządek w domu da więcej energii

Kilka zasad wystroju, o których warto pamiętać, by utrzymać wysoki poziom energii otoczenia

Porządek to klucz do wysokich pokładów energii. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Odkurzaj podłogi i meble. Układaj ubrania w szafie. Staraj się, by w całym domu panował porządek, lecz najpierw zacznij chociaż od jednego pomieszczenia, które będzie wyglądać dokładnie tak, jak chcesz. Nie wiesz, dlaczego? Oprócz tego, że nie będziesz marnować czasu i swoich nerwów na frustrujące poszukiwania, obejrzyj Sadhguru.

Minimalizm będzie wspierał porządek. Nie kupuj, bo masz taką zachciankę. Staraj się mądrze pozbywać zbędnych rzeczy (nie wyrzucaj, lepiej odsprzedaj lub oddaj komuś, komu się przyda albo naprawiaj uszkodzone przedmioty).

Nie stosuj ciemnych barw, gdyż absorbują światło i pochłaniają jego energię. Stosuj jasne kolory.

Oczyszczaj mieszkanie również energetycznie. Wietrz pomieszczenia. Okadzaj je. Oczyszczaj przestrzeń przy pomocy dźwięków, np. kamertonu, gongu lub misy.

Jak doenergetyzować się w szybki sposób?

Zadbanie o dobrą energię w sobie i dookoła to trudny proces. Zaczynamy zawsze od siebie. Im szybciej zapanujemy nad własnym umysłem, tym lepiej dla całego otaczającego nas świata. W chaosie umysłu robimy głupie rzeczy, których często żałujemy. Spokojna, niezmącona tafla umysłu pozwoli nam dobrze lokować naszą energię. Poniżej wszak przedstawiam to, co pomoże doraźnie, gdy spada poziom energii.

  • Ćwiczenia oddechowe – możesz je wykonać np. z pomocą aplikacji prana breath.
  • Wypij zieloną herbatę lub zjedz owoc – paradoksalnie, kawa podwyższa ciśnienie, lecz czyni naszą energię rozedrganą i chaotyczną.
  • Wykonaj szybki, energiczny spacer lub kilkanaście przysiadów.
  • Posłuchaj wysoko energetycznej muzyki – świetne będą hity z filmów Disneya, np. Kolorowy wiatr!
  • Odłóż telefon. Po prostu przestań scrollować.
  • Uspokój myśli dzięki pisaniu dziennika lub przeczytaj zapiski ze swoimi marzeniami, które dadzą Ci motywacyjnego kopniaka.

Dobra energia to połączenie zdyscyplinowanego umysłu ze spokojnym sercem i zadbanym ciałem.

Na pewno kiedy się rozejrzysz odnajdziesz osoby, które często mają dobry humor, powodzi im się w życiu i chce się przebywać blisko nich. Obserwuj takich ludzi. Szybko dojdziesz do wniosku, że recepta na szczęście tkwi właśnie w prostych praktykach. Ważne, by wyrobić w sobie pozytywne nawyki. To trudna praca. Z czasem jednak zobaczysz, jak wiele cudownych owoców przynosi.

Wiem, że jeśli naprawdę chcesz, uda Ci się to osiągnąć.

Powodzenia!

Twoja

__________________________________

Ten blog jest dla Ciebie. Wszystkie treści tworzę, by dodać Ci wiatru w żaglach! Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jeszcze więcej ciekawej wiedzy: wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Słowa Mocy. Jak mówi do Ciebie toksyczny partner, a jak prawdziwa miłość?

3 pytania, które powinieneś sobie zadać, by uwolnić wewnętrzną moc

Czym są afirmacje, czy zawsze działają i dlaczego warto spróbować?

Jak wprowadzić pozytywną energię do swojego życia?

by Emilia Nowak time to read: 8 min
0

Chcesz napisać książkę, która będzie się dobrze sprzedawać? Dołącz do Załogi Fabryki Dygresji!

Razem pokonujemy literackie sztormy. Niestraszna nam twórcza blokada czy góra lodowa w postaci nieuczciwego wydawcy. Jeżeli potrzebujesz motywacji oraz profesjonalnej wiedzy o pisaniu, wydawaniu i marketingu książki, która poprowadzi Cię prosto do wymarzonego celu, jesteś w dobrym miejscu! Zapraszam na pokład! 

 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!