Kiedyś myślałam, że książka powinna mieć tyle stron, ile napisze autor. Kiedy jednak okazało się, że debiutanci piszą opasłe powieści na kilkadziesiąt arkuszy wydawniczych, które w druku będą mieć tysiąc albo i więcej stron… Cóż, radykalnie zmieniłam swoje stanowisko. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu, bo wątpliwości ma naprawdę całkiem sporo z Was.

Wydanie gigantycznej, opasłej księgi w ramach debiutu literackiego nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego?

Skoro jesteś nieznanym jeszcze autorem, czytelnik raczej nie będzie ryzykował kupienia tak wielkiej, ciężkiej knigi, którą ledwo zmieści do torebki. Co, jeśli nie spodoba mu się po pięćdziesięciu stronach, a zostanie jeszcze osiemset? Poczuje się, jakby wyrzucił pieniądze w błoto, toteż już od początku będzie unikał takiego scenariusza.

Wydawnictwo tradycyjne, wiedząc, że to kolosalny debiut, albo będzie dzielić tak rozwlekłą fabułę na tomy, o ile faktycznie będzie genialna, albo spławi petenta. Musi bowiem patrzeć perspektywicznie na sprzedaż książki, a zasada jest taka, że dopiero jeśli autor jest rozpoznawalny, to wtedy czytelnik kupi wszystko, co wyszło spod jego pióra. Bez różnicy, czy ma piętnaście stron, czy pięć tysięcy w pięciu tomach.

7 grzechów głównych debiutanta

Ile słów powinna mieć książka?

To pytanie jest z góry skazane na brak odpowiedzi. Wybacz, ale jeśli jesteś w Polsce, wydawców i redaktorów nie interesują słowa, a znaki ze spacjami, które przeliczane są na arkusze wydawnicze. Dlaczego? Zobacz.

Rzeczpospolita.

To jedno słowo, prawda? Tak samo jak:

Nie.

Na oko jednak widać, że różnią się one swoją objętością. Rzeczypospolita zajmuje dużo więcej miejsca niż krótkie nie. Polskie wersje edytorów tekstowych, np. Worda, w statystykach co prawda pokazują liczbę słów, ale służyć ona może jedynie Twoim indywidualnym pisarskim założeniom.

Ile słów musi mieć książka

W kontakcie z wydawcą podajemy liczbę znaków ze spacjami.

Inaczej jest w Wielkiej Brytanii i Ameryce, gdzie faktycznie, liczba słów ma znaczenie. Skąd to wynika? Być może (choć nie z całą pewnością) wiąże się to z różnymi systemami typograficznymi.

Kiedy zecerzy byli jeszcze na topie (fachowcy od układania czcionek w kolumnie; dziś robi się to nie ręcznie, a komputerowo, np. dzięki Adobe InDesigne), w USA i na Wyspach wykształcił się system Pica, gdzie jeden punkt typograficzny (podstawowa jednostka długości w typografii) liczy 0,3514 mm. W pozostałych krajach, czyli m.in. w Polsce, przyjęliśmy system Didota, gdzie jeden punkt typograficzny wynosi 0,3759 mm. To niewielka różnica, ale sam możesz sprawdzić, jak bardzo stylem różnią się książki wydane w UK od tych, które ukazały się np. w naszym kraju, Niemczech czy Czechach.

Ile stron powinna mieć powieść?

Powieść od opowiadania różni się wielowątkowością. To taka literacka fuga, z której więcej niż jeden wątek jest ważny dla fabuły. Limit stron nie ma znaczenia, bo tak naprawdę zresztą do obliczania objętości używamy arkuszy wydawniczych.

1 arkusz wydawniczy to 40 000 znaków ze spacjami

zaś na jedną stronę składu w książce wchodzi ok. 1500-1800 znaków ze spacjami.

Sprawdźcie teraz, ile jest znaków ze spacjami na jednej stronie Waszego maszynopisu. Pewnie więcej, niż w przyszłej wersji drukowanej Waszej książki. Albo mniej, jeżeli używacie kulfoniastego fontu. Rozmiar czcionki, wielkość marginesów i interlinii podczas pisania jest nieważna. By wyliczyć konkretną szacunkową objętość w druku, posługujcie się arkuszami wydawniczymi. Wtedy unikniecie zaskoczenia. Czasem wydawać by się mogło, że 300 stron maszynopisu to bardzo mało, jednak w praktyce oznaczać to może 900 stron druku.

Nie powiem Wam dokładnie, ile stron powinna mieć Wasza powieść. W przypadku debiutu, sądzę, że rozsądną granicą będzie maksymalnie 13-18 arkuszy wydawniczych, ale nie chcę podawać konkretnych liczb, byście w panice nie rzucili się do maszynopisów i nie zaczęli usuwać najlepszych wątków. Lepiej przedyskutować to z redaktorem, bo profesjonalista może widzieć to zupełnie inaczej. Zresztą, sami możecie się przejść do księgarni i przyjrzeć eksponowanym tam książkom.

Zadajcie pytanie sami sobie. Czy jesteście wielbicielami opasłych egzemplarzy nieznajomych autorów? Jak często czytacie takie książki, a jak często kupujecie?

Dołącz do Załogi Fabryki Dygresji!

Jeśli potrzebujesz motywacji, dzięki której wreszcie ukończysz swój tekst, szczegółowych porad na temat wydawania oraz marketingu książki, dobrze trafiłeś!
W gratisie też pierwsze strony mojego e-booka 7 grzechów głównych debiutanta!
* pola wymagane

Ile stron powinien mieć tomik poetycki?

W przypadku poezji stosujemy inny przelicznik do ustalania arkuszy wydawniczych.

1 arkusz wydawniczy poezji to 700 wersów tekstu.

I nie ma to nic wspólnego z rozplanowaniem tekstu na stronach, bo w przypadku tworu artystycznego, nie tylko twórca, ale i autor layoutu może sobie poszaleć.

Zazwyczaj przyjmuje się, że każdy utwór umieszcza się od nowej strony. Jeśli masz więc trzydzieści krótkich form poetyckich, które zamykają się w czterech strofach, Twój tomik poetycki będzie mieć ok. 30 stron. Dolicz do tego spis treści, wstęp, stronę tytułową i redakcyjną…

wydawnictwa

Jeśli myślisz o komercyjnym wydaniu poezji, wiedz, że musi mieć on atrakcyjną formę wizualną, więc pomyśl też nad dodaniem ilustracji. Pamiętaj, że i obrazy zajmują przestrzeń w książce, nie tylko tekst.

Minimalną objętość tomiku poetyckiego wyznaczają możliwości techniczne drukarni. Pamiętam, że kiedyś spotkałam chłopaka, który przyniósł mi do redakcji swoją książkę, liczącą… 8 stron. Czyli raptem 4 kartki. To były pierwsze dni mojej pracy i nie miałam pojęcia, co powiedzieć takiemu autorowi. Rzuciłam okiem na jego utwory, by zyskać na czasie, ale niestety, one też pozostawiały sporo do życzenia. Wytłumaczyłam mu więc, jak umiałam, że musi zgromadzić więcej materiału, ale on uznał, że więcej już nie potrafi znaleźć w swojej głowie, a tak bardzo chce coś wydać…!

Nie tędy droga. Pragnienie wydania książki powinno wiązać się z tym, że masz coś do przekazania ludzkości. Że chcesz dotrzeć do swoich rodaków poprzez swoją literaturę, a publikacja to tylko środek do celu. Jeśli wydanie książki będzie tylko po to, by zostać autorem i podbudować swoje ego, książka się nie sprzeda, gwarantuję.

I dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile stron powinna mieć książka, bez względu na to, czy to proza, poezja lub dramat.

Musi stanowić zamkniętą całość i nieść wartość dla czytelnika. Być gotową kompozycją, z której nie można nic uszczknąć ani dodać, bo wtedy zostanie popsuta.

Pamiętajcie, że jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało na

kontakt@fabrykadygresji.pl

a jeśli moja notka pomogła Wam rozwiać wątpliwości, proszę o łapkę w górę na Facebooku Fabryki Dygresji.

Wasza

Gdzie wydać książkę?

5 powodów, dla których nie uda Ci się napisać książki

Jaka powinna być idealna okładka Twojej książki? O magii sprzedaży w przekazie wizualnym

 

Ile stron powinna mieć książka? Ile powieść, a ile tomik poetycki?

by Emilia Nowak time to read: 5 min
4
Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Twoją pasją jest pisanie i być może marzysz o wydaniu własnej książki? 

Chcesz odkryć siebie i uwolnić pełnię swojego potencjału?

To idealne miejsce dla Ciebie! 

Otrzymuj nowości, zniżki na usługi i warsztaty oraz 3 pierwsze rozdziały e-booka 7 grzechów głównych debiutanta

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!