Wzbudza skrajne emocje. Nienawidzisz go, gdy po raz dziesiąty nie dotrzymał słowa i znów zapomniał książki, którą obiecał Ci pożyczyć. Ale kochasz go, gdy pojawia się na imprezie, bo wreszcie zaczyna się coś dziać! Sangwinik to osoba o temperamencie, z którym zdecydowanie nie łatwo wytrzymać… Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak radzić sobie z taką osobą – lub samemu przetrwać, mając taki żywiołowy temperament – czytaj dalej.

O wszystkich czterech typach temperamentu nagrałam filmik, w którym przedstawiam teorię wyłożoną przez Thomasa Eriksona. Zachęcam do jego obejrzenia i subskrybowania Fabryki Dygresji na YouTube.

Sangwinik – definicja

Sangwinik to jeden z czterech podstawowych typów temperamentu, który charakteryzuje się energią, entuzjazmem, optymizmem i łatwością nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Osoby o tym temperamencie są zwykle bardzo towarzyskie i lubią być w centrum uwagi. Thomas Erikson w swojej bestsellerowej książce pt. Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć identyfikuje sangwiników jako osoby o kolorze żółtym. W teorii Hipokratesa z kolei sangwinikowi przypisywany jest kolor czerwony, kojarzony z krwią. To ona ma odpowiadać za ciepło i suchość, dominujące w naturze sangwinika. Wedle mnie ten typ związany jest również ściśle z ajurwedyjską doszą vatą. Osoby o temperamencie sangwinika, gdy jest on niezbalansowany, mogą wykazywać cechy wspólne z ADHD.

Kim jest sangwinik?

Jeden z typów temperamentów wyróżniany w teorii humoralnej. Termin ten obecnie używany jest w teorii osobowości. Chcesz wiedzieć konkretnie, kto to jest sangwinik? Sprawdź, jakie cechy wpisują się w jego żywiołową naturę! Ale najpierw daj łapkę w górę Fabryce Dygresji na Facebooku.

Jakie cechy charakteryzują sangwinika?

 • Energiczność w działaniu i dążeniu do celu (a najczęściej mnóstwa celów na raz, zdecydowanie są wielozadaniowcami).
 • Łatwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.
 • Są to ludzie, którzy zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia i zwykle są bardzo ekspresyjni.
 • Optymizm i pozytywne podejście do życia. Zwykle patrzą na świat przez różowe okulary i cieszą się z każdego dnia. Ich pozytywna energia jest zaraźliwa i często przyciąga do nich innych ludzi.
 • Szybko się nudzą, potrzebują wiele wyzwań.
 • Lubią imponować innym i robią to z lekkością, inspirując i motywując do działania.
 • Entuzjazm i pasja w wykonywaniu zadań.
 • Skłonność do podejmowania ryzyka i eksperymentowania.
 • Częste zmiany nastroju i wahania emocjonalne.
 • Elastyczność – dostosowuje się do rozmaitych warunków, wykonywanych zadań i typów ludzi.
 • Kreatywność i pasja w wykonywaniu zadań to kolejne cechy charakterystyczne sangwinika. Osoby o takim temperamentu są zwykle bardzo kreatywne i mają wiele pasji, które realizują w swoim życiu.

Jak rozpoznać sangwinika? Sangwinik: cechy osobowości

Osoby o sangwinicznym temperamentu są często określane jako żywiołowe i bardzo aktywne w social mediach. Z pewnością nie będą stały pod ścianą, tylko szybko skupią na sobie uwagę otoczenia. Mimo swojej popularności, wcale nie są dobrymi liderami – zbyt często zapominają o najważniejszym, uciekają w dygresje, są z natury niekonsekwentne i ciężko zmusić je do wykonywania obowiązków.

Sangwinik – cechy: słoneczny temperament z wadami i zaletami

Sangwinik to osoba o temperamentnym, ekstrawertycznym charakterze, która cechuje się pozytywnym podejściem do życia i łatwością nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Jednakże, jak każdy temperament, posiada on swoje plusy i minusy, które wpływają na codzienne zachowania i decyzje.

Znaczenie temperamentu w życiu człowieka jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa on na sposób, w jaki jednostka postrzega otaczającą ją rzeczywistość, podejmuje decyzje, reaguje na stres i radzi sobie z emocjami. Badania pokazują, że temperament ma wpływ na rozwój osobowości, wybory zawodowe i relacje międzyludzkie.

Zalety i wady sangwinika

Sangwinicy charakteryzują się przede wszystkim ekstrawertyzmem i potrzebą bycia w centrum uwagi. Są to osoby, które uwielbiają towarzystwo, a ich pozytywne podejście do życia przyciąga innych ludzi. Łatwo nawiązują kontakty i potrafią rozmawiać z każdym. Są też bardzo kreatywni i pasjonują się wykonywaniem zadań, które dają im satysfakcję. Często bywają impulsywne, mają trudności w podejmowaniu decyzji i skupieniu się na jednym zadaniu. Ich emocje bywają niestabilne, co wpływa na ich relacje z innymi ludźmi.

Sangwinik: wady i zalety

Wszystkie te cechy mogą być jednocześnie zaletami, jak i wadami, w zależności od okoliczności oraz natężenia. Najważniejsza jest samoświadomość. Dzięki temu, że sangwinik rozpozna swój temperament, będzie mógł łatwiej nadbudować na niego charakter, co uczyni jego osobowość pełniejszą, a emocjonalność bardziej dojrzałą.

Jakie zawody sprawdzają się dla sangwiników?

Jakie zawody sprawdzają się dla sangwiników?

Sangwinicy sprawdzają się w zawodach, które wymagają kontaktów z innymi ludźmi i energii w działaniu. Przykładowe zawody, w których osoby o tym temperamencie mogą odnosić sukces to:

 • sprzedawca – bo sangwinik potrafi sprzedać wszystko, nawet powietrze,
 • publicysta – wyobraźnia sangwinika często galopuje, więc jest w stanie stworzyć genialne, wciągające historie, które poruszać będą setki odbiorców – ale nie musisz być sangwinikiem, by mieć tę umiejętność – wystarczy, że wpadniesz na warsztaty literackie,
 • dziennikarz – dotrze do informatorów, nawiąże z nimi nić porozumienia, a chwilę później wyciągnie z nich najskrytsze tajemnice;
 • animator kultury – poderwie do zabawy nawet najbardziej opierającego się nudziarza, w dodatku interesuje się sztuką, więc jest świetnie zorganizowany we wszystkim, co wiąże się z twórczością;
 • aktor – jego urok świetnie sprawdzi się na deskach teatru lub na wielkim ekranie,
 • dusza zespołu – jako członek grupy zadaniowej sangwinik sprawdzi się świetnie; zajmie nawet miejsce liderskie, zatroszczy się o współpracowników, bo ma wysoce rozwiniętą empatię, ale jeśli brakuje mu domieszki choleryka, ciężko będzie mu wprowadzić pomysły w życie, dlatego ważne jest, by dobrze skompletował swoją ekipę.

Jak radzić sobie z sangwinikiem?

Jak radzić sobie z sangwinikiem?

Przede wszystkim, należy zaakceptować i zrozumieć jego temperament. Pomocne może być również motywowanie do podejmowania decyzji i planowania działań, a także wsparcie w utrzymaniu skupienia i koncentracji na celach. Sangwinikowi należy dawać sporo przestrzeni. Jeśli nie jest świadomy siebie i nie ma barier, kontakty mogą go stłamsić. W końcu każdy potrzebuje balansu!

Jego zapominalstwo i nierzetelność może irytować. Pokaż mu, jak ważne jest dla Ciebie dotrzymywanie słowa – i że takie podejście pomoże mu zadbać o to, by ludzie lepiej go postrzegali. Ale nie irytuj się, jeżeli będziesz musiał mu po raz piąty przypomnieć o e-mailu, który napisałeś już 2 tygodnie temu. Skrzynka mailowa sangwinika to setki nieprzeczytanych wiadomości! A jeśli chodzi o porządek na biurku… Zapomnij. Dżungla kubków, stosy papierów i inne wymiary w przyborniku na długopisy… Osoba o takim temperamentu może mieć trudności z utrzymaniem uwagi na jednym zadaniu i skłonność do podejmowania wielu różnych działań jednocześnie. Warto pomóc mu w wyznaczaniu priorytetów i planowaniu działań, aby uniknąć rozpraszania uwagi i skupić się na najważniejszych celach.

Pamiętaj, że sangwinik to osoba pełna energii i pasji, która może przynieść wiele korzyści w pracy zespołowej. Dlatego warto wykorzystać jego zalety i pomóc mu w radzeniu sobie z trudniejszymi do opanowania cechami temperamentu. Efektywna praca z sangwinikiem wymaga zrozumienia jego potrzeb i umiejętności dostosowania się do jego stylu pracy.

emilia teofila nowak hotel aurora

Krótka instrukcja obsługi sangwinika 3 prostych krokach. Co powinien robić, by się ogarnąć?

1.     Higiena emocjonalna

Każdego dnia powinien zaplanować czas tylko i wyłącznie dla siebie, by oczyścić swoją energetykę i skupić się na wnętrzu. Jeśli rozda swojej energii zbyt wiele, może mieć skłonności do depresji. Niełatwo go będzie z niej wyciągnąć, bo to bardzo wrażliwa istota.

2.     Organizacyjny minimalizm

Zamiast setek karteczek, na których notuje ważne rzeczy, ale potem je gubi, niech zapisuje wszystko w jednym tylko zeszycie. Prowadzenie dziennika dla sangwinika jest bezcenne. Najlepiej, by był połączony z papierowym kalendarzem, do którego codziennie będzie zaglądał. Taka rutyna znacznie usprawni pracę. Planowanie działań dla sangwinika jest jak woda dla ryby. Bez tego za długo nie pociągnie – zachłyśnie się chaosem, jaki wytwarza wokół siebie i stanie się przytłoczony, co uderzy w jego kreatywność. Stres zabije pomysłowość sangwinika. Dlatego powoli, małymi kroczkami, powinien zaprzyjaźnić się z regularnym planowaniem.

3.     Medytacja

Medytacja pozwoli nie podejmować pochopnych decyzji, po których sangwinik ma moralnego kaca. Tak samo czuje się też, gdy za dużo opowie o sobie przypadkowym ludziom. Oversharing to zjawisko, z którym sangwinik musi borykać się na co dzień. Często ma zbyt długi język i nie potrafi dochować tajemnicy. Na szczęście praktyka medytacyjna to genialne lekarstwo, pomagające się kontrolować.

Słynni sangwinicy

Jednym z nich jest Jim Carrey, kanadyjski aktor i komik, który słynie z niezwykłego talentu do improwizacji i kreowania postaci. Jego ekstrawertyzm i chęć bycia w centrum uwagi z pewnością przyczyniły się do jego sukcesu w branży filmowej.

Will Smith, amerykański aktor i producent filmowy, to kolejny przykład znanej osobistości o sangwinicznym temperamencie. Jego pozytywne podejście do życia, optymizm i entuzjazm w podejmowaniu nowych wyzwań przyczyniły się do jego kariery aktorskiej i muzycznej. Smith jest znany z wielu ról filmowych, w tym z takich filmów jak „Łowca androidów” czy „Faceci w czerni”.

Jennifer Lawrence, amerykańska aktorka, to kolejna osoba o sangwinicznym temperamencie, która odniosła sukces w branży filmowej. Jej naturalny uśmiech, pozytywna energia i chęć do zabawy przyczyniły się do jej popularności wśród widzów. Lawrence zdobyła trzy nagrody Oscara, a jej role w filmach takich jak „Igrzyska śmierci” czy „Poradnik pozytywnego myślenia” zyskały uznanie krytyków i widzów.

Znani sangwinicy często charakteryzują się kreatywnością i pasją w wykonywaniu zadań. Jednakże, ich impulsywność i skłonność do podejmowania ryzyka może prowadzić do trudności w podejmowaniu decyzji i niestałości emocjonalnej. Dlatego ważne jest, aby otoczyć ich wsparciem i pomóc w utrzymaniu skupienia i koncentracji na celach.

Podsumowując, sangwinicy to ludzie pełni energii i entuzjazmu, którzy potrafią przyciągać uwagę innych swoją osobowością. Przykłady znanych osobistości o sangwinicznym temperamencie, takich jak Jim Carrey, Will Smith czy Jennifer Lawrence, a także Król Julian z serii „Madagascar” (tak, wiem, że to postać fikcyjna) pokazują, że ich cechy charakterystyczne mogą przyczynić się do sukcesu w życiu i karierze. Jednocześnie, ważne jest, aby zrozumieć ich temperament i pomóc im w radzeniu sobie z trudnościami.

Sangwinik choleryk

Sangwinik i inne barwy temperamentu

Melancholik, choleryk, flegmatyk, sangwinik – to cztery barwy temperamentu, które mogą się łączyć w jednej osobowości. I z reguły właśnie tak jest, że jako osoby stanowimy mieszaninę rozmaitych cech. Poniżej przeczytasz o rysach osobowości sangwiników z domieszkami innych temperamentów.

Sangwinik flegmatyk w jednym

Towarzyski sangwinik i flegmatyk, któremu bardzo zależy na relacjach, to sympatyczne połączenie temperamentów. Kiedy typowemu sangwinikowi chodzi przede wszystkim o to, by błyszczeć, sangwinik i flegmatyk w jednym zadba o inne osoby. Zdecydowanie z większą empatią podejdzie do tych, którzy stoją pod ścianą. Wyciągnie z cienia osoby, które zazwyczaj krępują się być w większej grupie. Dostrzeże ich unikatowe cechy i sprawi, że wszyscy będą czuć się ze sobą dobrze. Sangwinika i flegmatyka w jednym zdecydowanie łatwiej jednak urazić, bo zależy mu na tym, co myślą na jego temat inni. Jeżeli jest osobą dopiero rozwijającą się i nie znającą pełni swego potencjału, jego poczucie wartości będzie silnie uzależnione od cudzych opinii. Ostrożność i bierność flegmatyka będą działały na niego łagodząco i delikatnie spowalniały.

Sangwinik choleryk: teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu!

To brawurowe połączenie! Sangwinik i choleryk w jednym to temperament, który co pomyśli, to wdroży! Zaraża innych pozytywną energią do działania. A działa bardzo szybko i zdarza się, że część osób za nim nie nadąża. Świetnie nadaje się na lidera grupy, ale musi pamiętać, by zostawić przestrzeń innym, zamiast narzucać swoje zdanie, do czego będzie miał spore tendencje. Jest pełen ekspresji, ma nieprzeciętne zdolności kreacji. Sangwinik i choleryk to połączenie, które nie generuje konfliktów wewnętrznych. By zadbać o równowagę, powinien jednak pracować nad zwolnieniem – otaczać się melancholikami i flegatykami, bo choć ciężko mu będzie nawiązać z nimi relację, ich pomoc w życiu oraz mądrość będzie nieoceniona.

Sangwinik melancholik – co to za dziwny twór?

Osoby sangwinika z dużą domieszką niebieskiego temperamentu, czyli sangwinik melancholik, to nietuzinkowe połączenie, generujące sporo wewnętrznych konfliktów. Taka osoba najczęściej jest ambiwertykiem, zanim jednak to odkryje, popada w skrajności, które mogą przypominać nawet osobowość z rysem borderline lub ChAD (chorobę afektywną dwubiegunową). Może tryskać energią na lewo i prawo, funkcjonować na pełnych obrotach praktycznie bez snu… Jednak w pewnym momencie wyczerpie swoje baterie, przebywając zbyt często w gronie ludzi, do którego nabierze wstrętu, a następnie popadnie w głębokie stany depresyjne, odetnie się od ludzi i… Będzie mieć coraz podlejszy nastrój, który poprowadzi do przewlekłej apatii. Towarzyski analityk lub zamknięty w sobie sprzedawca to dwa typy rodzaju sangwinik melancholik, które mogą cechować się tymi odcieniami temperamentu.

Jak kocha sangwinik?

Jak kocha sangwinik?

Wiesz już, kto to sangwinik – osoba o żywiołowym temperamencie. A jak kocha sangwinik? Dokładnie w taki sposób! Ekstrawertyzm sangwinika sprawia, że wszyscy dookoła wiedzą, kto obecnie jest obiektem romantycznego zainteresowania tej osoby. Zresztą sangwinik często się zakochuje, bo fascynuje go praktycznie wszystko i wszyscy. Romantyczne randki, szczodre, pełne hojności gesty są dla niego bardzo ważne. Sangwinik w związku romantycznym dużo daje i tego samego oczekuje od partnera.

Jak kocha sangwinik? Potężnie. Ale ponieważ ma ogromną potrzebę udzielania się w sposób społeczny, siedzenie w domu na kanapie i intymne rozmowy na dłuższą metę mogą go znudzić. Sangwinik przecież uwielbia się pokazywać, więc jego partner – nawet, jeśli obdarzony innym temperamentem – musi to zaakceptować. To oznacza wspólne wyjścia nie tylko do kina czy teatru, ale i na duże eventy – tam, gdzie sangwinik będzie mógł błyszczeć.

Czasem może to być ogromne wyzwanie, zwłaszcza, jeśli partnerem sangwinika jest flegmatyk z domieszką melancholika albo mieszanka melancholika z cholerykiem. W takich relacjach może dochodzić do wielu kłótni związanych z różnymi wizjami na wspólne spędzanie czasu.

Podsumowanie

Wierzę, że w tym artykule udało Ci się znaleźć odpowiedź na pytanie: sangwinik, kto to. Wiesz, jaki może być sangwinik w związku oraz jak z nim postępować. Reasumując:

 • sangwinik to typ temperamentu o mocno ekstrawertycznej naturze i wysokim poziomie balansu emocjonalnego;
 • to, jaki jest sangwinik, zależy od wielu czynników, ale najczęstsze wspólne cechy sangwinika to otwartość, towarzyskość, beztroskość, kreatywność i wrażliwość;
 • sangwinik – praca nad rozwojem osobowości powinna obejmować w jego przypadku utrzymywanie rutyny (dzięki regularnemu robieniu zapisków w notatniku), odpowiednie planowanie, medytację i higienę emocjonalną;
 • sangwinik w związku oczekuje bliskości, ale też wychodzenia do innych ludzi i ekscytujących przeżyć, inaczej poczuje się stłamszony i niezaspokojony.

Ten typ osobowości możesz wykorzystać w komunikacji z innymi oraz budowy lepszej postaci literackiej, jeśli interesujesz się pisaniem.

Twoja

__________________________________

Ten blog jest dla Ciebie. Wszystkie treści tworzę, by dodać Ci wiatru w żaglach! Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jeszcze więcej ciekawej wiedzy: wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Test Gallupa — czym jest i co dzięki niemu zyskasz? Lista wszystkich 34 talentów Gallupa

Czym jest mapa poziomów świadomości dra Davida R. Hawkinsa? Drogowskaz ku oświeceniu

3 pytania, które powinieneś sobie zadać, by uwolnić wewnętrzną moc

Sangwinik – kto to jest i jak z nim wytrzymać?

by Emilia Nowak time to read: 11 min
0

Chcesz napisać książkę, która będzie się dobrze sprzedawać? Dołącz do Załogi Fabryki Dygresji!

Razem pokonujemy literackie sztormy. Niestraszna nam twórcza blokada czy góra lodowa w postaci nieuczciwego wydawcy. Jeżeli potrzebujesz motywacji oraz profesjonalnej wiedzy o pisaniu, wydawaniu i marketingu książki, która poprowadzi Cię prosto do wymarzonego celu, jesteś w dobrym miejscu! Zapraszam na pokład! 

 

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!