To będzie zestawienie 10 najlepszych książek o samorozwoju, które wyciągnęły mnie ze stanów depresyjnych, nauczyły, jak nie być egoistką, a przez to pokazały w życiu prawdziwych przyjaciół i sprawiły, że zaczęłam naprawdę żyć, a nie tylko marudzić czy śnić o tym, jakie moje życie mogłoby być wspaniałe, a nie jest. Dzięki tym rozwojowym książkom sięgnęłam po szczęście. Dlatego polecam je gorąco! 

Moja pierwsza książka o samorozwoju: V poziom, Volant

Miałam mniej niż dwadzieścia pięć lat, gdy przyjaciółka stała się fanką bloga volantification.pl i wepchnęła mi w ręce V poziom. Masz, czytaj, przyda ci się, koleś wie, co pisze. Miała rację! Książka poskromiła mojego wewnętrznego ciapka – użalające się nad sobą dziecko. Przemieniła w dziewczynę aktywnie spełniającą swoje marzenia. Na tamtym etapie rozwoju nie miałam żadnej osoby, z której mogłabym brać przykład. Dlatego słowa Volanta były dla mnie tak ważne. Czułam, że wreszcie ktoś mówi do mnie szczerze i z sensem! Tak książka stawia na nogi, wyciąga spod depresyjnego kocyka i sprawia, że czujesz się lepiej, pewniej, bardziej sprawczo.

Transcendentna książka o samorozwoju: Potęga teraźniejszości, Eckhart Tolle

Tę książkę również poleciła mi przyjaciółka. Wysłuchałam w formie audiobooka i uważam, że to jedna z najważniejszych książek w moim życiu. Uspokoiła mnie i przeniosła do jedynej ważnej przestrzeni w życiu, czyli momentu tu i teraz. Eckhart Tolle pisze o cierpieniu, które najczęściej sami na siebie zsyłamy poprzez brak uważności i niepotrzebne myślenie. Tłumaczy, co się w życiu liczy – samo istnienie. Potęga teraźniejszości to najlepsza książka rozwojowa, która koi, daje natychmiastowe poczucie spełnienia i przekazuje ogromną dozę ponadczasowej mądrości. Autor jest nauczycielem duchowym, który doświadczył transcendentnych stanów świadomości. Musisz tę książkę przeczytać!

Istne samorozwojowe złoto: Inteligencja emocjonalna, Daniel Goleman

Autor, dr nauk humanistycznych i wykładowca na Harvardzie, pokazuje, jak rozwijać tytułową inteligencję emocjonalną, bo nie jest to cecha wrodzona (choć, ze względu na nieneurotypowość, niektórym będzie kształtować ją łatwiej, a dla innych nie będzie to już tak oczywista sprawa – dlatego warto sięgnąć po książkę). Każdy mądry jest głupi, Niewolnik namiętności, Kierowanie się sercem, Temperament nie jest wyrokiem przeznaczenia, Menadżer emocji – to przykładowe, niektóre tytuły rozdziałów tej potężnej książki. Inteligencja emocjonalna to przewodnik życia wysokojakościowego, świadomego i pełnego w każdym aspekcie.

4 kolory temperamentów, czyli książka rozwojowa o życiu w społeczeństwie: Otoczeni przez idiotów, Thomas Erikson

Już za czasów starożytnych znane były 4 typy osobowości: sangwinik, melancholik, flegmatyk i choleryk. Kiedy nasza cywilizacja zajęta była odkryciami technologicznymi, niestety wiedza o naturze człowieka przestała odgrywać pierwsze skrzypce. Thomas Erikson w swoim poradniku rozwojowym Otoczeni przez idiotów daje bezcenne wskazówki na temat tego, jak żyć w świecie różnych ludzi, z różnymi potrzebami i różnymi celami. Przedstawiona przez niego teoria temperamentu ściśle związana jest ze środowiskiem pracy, ale można wykorzystać ją także w domu i wśród przyjaciół. Masz wrażenie, że ludzie nie rozumieją, o co ci chodzi? Nie nazywaj ich idiotami. Idiotą jesteś ty, skoro próbujesz tak samo mówić do ludzi, bez względu na ich temperament i masz jeszcze nadzieję, że gdy powiesz coś 5 razy w identyczny sposób, to w końcu dotrze do adresata! Ha! Nie ma co się frustrować. Sięgnij po najlepszą książkę o samorozwoju, która stanowi podstawę stosunków międzyludzkich.

Książka o rozwoju osobistym i minimalizmie: Nawyki zen. Mała książka na resztę życia, Leo Babauta

Nawyki zen są naprawdę niezwykłą książką o rozwoju osobistym. Autor w bardzo krótkiej formie, w myśl buddyzmu zen i minimalizmu, zawarł porady dotyczące organizacji w każdej dziedzinie życia. Dzięki nim przestałam cierpieć na nadmiar obowiązków i życie w niedoczasie. Moja skrzynka mailowa jest zawsze uporządkowana, co wcześniej było nie do pomyślenia, bo czasem aż bałam się otworzyć maila – taki był to poziom frustracji i lęku. Dzięki Nawykom zen można żyć świadomie, prosto  i szczęśliwie. Nawet, jeśli w to nie wierzysz, to po lekturze tej książki i zastosowaniu się do wskazówek, sam doświadczysz, ile radości możesz odnaleźć tam, gdzie wcześniej tkwił stres i bezsilność. Gorąco polecam!

Książka o rozwoju komunikacyjnym: Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Dale Carnegie

Tytuł tej książki samorozwojowej mówi sam za siebie. Nieważne, w jakiej dziedzinie chcesz, by ludzie Cię doceniali, szanowali i po prostu lubili – czy to praca, czy życie rodzinne albo randkowe – tę książkę po prostu musisz przeczytać. Od komunikacji i relacji nie ma bowiem ucieczki! A że tak się składa, iż błędy komunikacyjne są najczęściej przyczyną nieporozumień, kłótni, krzywdy i rozpadu związków – od lektury tej książki z gatunku rozwoju osobistego nie da się uciec. To bezcenne wskazówki na temat krytyki i bycia krytykowanym, codziennego zamartwiania się, stania się dla innych ważnym i dbania o ludzi dla nas ważnych. Wartościowe relacje to klucz do zdrowia, dlatego zdecydowanie warto przeczytać Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi.

Książka, która zmotywuje do działania: Maksimum osiągnięć. Jak być sobą, cieszyć się życiem i osiągać to, co dla ciebie najlepsze, Brian Tracy

Napisana w sposób błyskotliwy, bez lania wody, po prostu cudowna książka o rozwoju osobistym, która motywuje do wzięcia się w garść i aktywnej pracy nad sobą. Ma moc wywrócenia życia do góry nogami, ale w jak najbardziej pozytywny sposób! Mnóstwo myśli wartych zapamiętania i wdrukowania sobie w serce. Maksimum osiągnięć to książka stanowiąca trening mentalny, która w sposób obrazowy zachęci Cię do czerpania z życia tego, co najlepsze.

Piękna książka o rozwoju osobistym, niebywale inspirująca: Obudź w sobie olbrzyma, Tony Robbins

Tony Robbins to absolutny gigant (nie tylko, jeśli chodzi o wzrost), pierwszy amerykański pionier psychologii w nurcie zmiany. To człowiek, który odmienił na lepsze życie setek tysięcy ludzi na całym świecie! Jego nauki o budowaniu mocnej psychiki oraz odkrywaniu wewnętrznej mocy są bezcenne. Książka również jest olbrzymem, to spora cegła, ale zawartych zostało tu mnóstwo bardzo konkretnie opisanych narzędzi i technik, które pozwolą czytelnikowi rozpocząć natychmiastową pracę nad sobą. To przewodnik, którego potrzebujesz, by stać się dobrym, radosnym człowiekiem.

Synergia! 7 nawyków skutecznego działania, Stephen R. Covey

Jak sprzedać 10 milionów egzemplarzy książki? Nic trudnego, wystarczy napisać 7 nawyków skutecznego działania. Książkę określaną mianem nie poradnika, a wręcz biblii w dziedzinie samorozwoju! Kiedyś usłyszałam od znajomego, że związki to nic innego, jak tylko strata energii. Było to niesamowicie smutne, bo oznaczało, że albo jest w okrutnym błędzie, albo jego związki przynoszą cierpienie. W sumie na jedno wychodzi. Odpowiedziałam mu na to, że jeśli jesteś z drugą osobą kompatybilny, to tworzycie synergię, czyli dużo więcej energii, wspólnie się rozwijacie i macie dużo więcej możliwości. I właśnie o synergii pisze Stephen R. Covey. O byciu uczciwym, o szanowaniu drugiego człowieka, o świadomym podejmowaniu wyborów – a przez to do uwolnienia swojej wewnętrznej potęgi, międzyludzkiej synergii, która wznosi życie na dużo wyższy poziom. To kolejna książka o samorozwoju, którą po prostu musisz przeczytać.

Książka o samorozwoju, która uwalnia od lęków: Jak przestać się martwić i zacząć żyć, Dale Carnegie

To kolejna książka o rozwoju osobistym autorstwa Dala Carnegie’go, którą chcę polecić. Stanowi prosty, skuteczny przewodnik, w którym krok po kroku, w miarę czytania, odpuścisz sobie większość lęków i obaw. Autor pokazuje, jak wiele szczęścia masz i uczy doceniać oraz być wdzięcznym za dobro, które Cię spotyka. To książka, którą w pierwszej kolejności powinny przeczytać osoby wysoko wrażliwe czy mająca cechy neurotyczne, ale tak naprawdę każdy, który odczuwa niezadowolenie lub obawy przed przyszłością. Jak przestać się martwić i zacząć żyć miażdży lęki u podstawy. Dzięki niej poczujesz ukojenie, wolność i wreszcie święty spokój! A dzięki temu Twoje życie wreszcie nabierze smaku!

Chcesz polecić mi jakiś inny tytuł z tej tematyki, bo zrobił na Tobie piorunujące wrażenie? Daj znać w komentarzu!

Twoja

__________________________________

Ten blog jest dla Ciebie. Wszystkie treści tworzę, by dodać Ci wiatru w żaglach! Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jeszcze więcej ciekawej wiedzy: wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Medytacja – przewodnik dla początkujących. Jak poprawnie medytować?

15 powodów, dlaczego warto prowadzić dziennik. Od autoterapii po produktywność i manifestacje

Jak wprowadzić pozytywną energię do swojego życia?

Czym jest mapa poziomów świadomości dra Davida R. Hawkinsa? Drogowskaz ku oświeceniu

Ekonomia wstydu. Czy wstyd się w ogóle opłaca?

Top 10 najlepszych książek o samorozwoju, czytaj, jeśli chcesz być szczęśliwy!

by Emilia Nowak time to read: 6 min
1
Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Twoją pasją jest pisanie i być może marzysz o wydaniu własnej książki? 

Chcesz odkryć siebie i uwolnić pełnię swojego potencjału?

To idealne miejsce dla Ciebie! 

Otrzymuj nowości, zniżki na usługi i warsztaty oraz 3 pierwsze rozdziały e-booka 7 grzechów głównych debiutanta

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!