Coś Was męczy, coś uwiera, nie do końca wiadomo, co, ale ogólnie macie momentami dość? Przychodzę do Was, by zaprezentować świetne lekarstwo, jak zwykle w postaci literatury. Tym razem przedstawiam Wam 5 autorów, którzy zabiorą od Was ból istnienia. Ich książki o duchowości bardzo pomogły mi się rozwinąć.

Najciekawsze jest to, że w pewnym momencie uważałam, iż już tego rozwoju wcale nie potrzebuję, że to inni powinni się zmienić, dostosować, zacząć odkrywać tajniki swojej psychiki… Ale spotkawszy się z poniższymi autorami dzięki lekturze ich tekstów, te myśli po prostu odeszły. Zastąpione przez dużo mniej bolesne doświadczanie rzeczywistości, która teraz… Po prostu częściej raduje, zamiast smucić.

Jeśli szukacie w życiu nieco głębi, sprawdźcie poniższe krótkie życiorysy autorów oraz skosztujcie ich twórczości. Polecam gorąco te książki o duchowości, bo są dużo, dużo lepsze niż chociażby Potęga podświadomości. Serio! Testowane na Emilce!

James Redfield

Urodził się w 1950 roku. Dorastał w Alabamie. Studiował filozofie Wschodu, między innymi taoizm i buddyzm zen. Przez około piętnaście lat zajmował się doradztwem i terapią dla nastolatków zmagających się z rozmaitymi uzależnieniami. W 1989 roku rozstał się z prowadzeniem psychoterapii, by skupić jedynie na pisaniu. W ten sposób, w 1992 r. w ramach samopublikowania ukazała się jego pierwsza książka, Niebiańska Przepowiednia. Powieść natychmiast okazała się hitem sprzedażowym i zwróciła uwagę wielkiego wydawcy, Warner Books, który wykupił od Redfielda prawa do publikacji. Niebiańska Przepowiednia ukazała się dwa lata później w gigantycznym nakładzie i natychmiast trafiła na listę bestsellerów New York Timesa, pozostając w czołówce przez ponad trzy lata. Została sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy i przetłumaczona na 34 języki. W 2006 książkę zekranizowano, ale film niestety nie jest wart uwagi tak, jak debiut literacki Jamesa Redfielda.

Książka trafiła w moje ręce, kiedy miałam jakieś… Trzynaście lat może. Przeczytałam ją z wywieszonym jęzorem. Ta książka o duchowości wciągnęła mnie mniej więcej tak jak Harry Potter. Świetna przygodówka! Główny bohater zostaje wysłany do Peru i odkrywa tajemnice mistycznej tytułowej przepowiedni. W międzyczasie uczy się widzieć aury, walczyć z przeciwnikami, którzy utrudniają mu zadanie, czyli przekazanie kolejnych wtajemniczeń ludzkości. Jako trzynastolatka nie miałam zielonego pojęcia, o co w tym wszystkim chodzi, ale kiedy zaczęłam na nowo odkrywać duchowość kilkanaście miesięcy temu, uderzyło mnie, że ja już wszystko to wiem, bo jako dzieciak przeczytałam Niebiańską przepowiednię!

Lektura książek Jamesa Redfielda (bo później ukazały się rzecz jasna kolejne dzieła) będzie dla Was z pewnością niesamowitą rozrywką i przyjemnością. Jeśli dodatkowo wyniesiecie z niej rozwojowe przesłanie, świetnie!

Tajemnica Shambhali - James Redfield (104615) - Lubimyczytać.pl

Anthony de Mello

Mieszkałam w akademiku, kiedy moi znajomi zaczęli gadać o de Mello. Przebudzenie, czytam teraz Przebudzenie, pożyczę ci Przebudzenie, to genialna książka o duchowości, słyszałam nieustannie i szczerze mówiąc, miałam to głęboko gdzieś. Aż wreszcie do mnie przyszło przebudzenie i od razu przypomniałam sobie o Anthonym de Mello.

Urodzony w 1931 roku w Bombaju, sam siebie określał jako chrześcijanin Wschodu. Był indyjskim jezuitą, psychoterapeutą oraz kierownikiem duchowym. Łączył myśl Zachodu i Wschodu, tworzył medytacje i bajki, które sprowadzały się do tego, że patrzymy na świat, nie widząc jego prawdziwej istoty. Sadhana: Ścieżka do Pana Boga, Śpiew ptaka, Modlitwa żaby czy Minuta mądrości to tylko niektóre z jego publikacji. W 1998 roku Anthony’emu de Mello ostro oberwało się od części Kościoła z Josephen Racingerem (wtedy jeszcze kardynałem) na czele. Jezuity już do nie obchodziło, bo umarł dziesięć lat wcześniej, ale jego dzieła zostały potężnie skrytykowane i uznane za takie, które nijak się mają do doktryny katolickiej.

No cóż. Bywa i tak.

Nie zmienia to jednak faktu, że teksty, jakie wyszły spod pióra tego autora, to perełki pośród książek o duchowości!

David R. Hawkins

David R Hawkins książki o duchowości Siła czy moc

Jeśli chodzi o odkrywanie siebie oraz rozumienie świata dookoła, zawdzięczam jego twórczości zdecydowanie najwięcej. Siła i moc była moją pierwszą przeczytaną świadomie duchową lekturą, choć… jest to książka przede wszystkim psychologiczna. Sam David R. Hawkins to psychiatra, który poświęcił swoje życie leczeniu najcięższych przypadków u pacjentów, którym nie dawano już nadziei na wyzdrowienie i trzymano na oddziałach zamkniętych. Razem z laureatem Nagrody Nobla Linusem Paulingiem napisał książkę Orthomolecular Psychiatry, która jest fundamentalną lekturą współczesnej psychiatrii. Do końca życia w roku 2012 należał do stowarzyszenia American Psychiatric Association.

Jako dziecko David R. Hawkins doświadczał mistycznych stanów, które pojawiały się u niego przez całe życie. Po studiach na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku zapadł na nieuleczalną chorobę. Kiedy zbliżał się do czterdziestki, wiedział już, że niebawem umrze. Wtedy jednak stał się cud. Choroba ustąpiła…

W latach siedemdziesiątych prowadził największą klinikę psychiatrii w USA, pojawiał się w wywiadach u Oprah Winfrey, studiował nauki Wschodu, zajmował się kinezjologią, opracował mapę poziomów świadomości i technikę uwalniania, stanowiącą ulgę w największym nawet cierpieniu.

Eckhart Tolle

Eckhart Tolle książki o duchowości potęga teraźniejszości

Urodził się w 1948 roku. Dorastał w Niemczech i Hiszpanii, studiował literaturę, filozofię i psychologię w Londynie. Przed ukończeniem trzydziestki pogrążony był w głębokiej depresji i ciężkich stanach lękowych, którym towarzyszyły myśli samobójcze. Niespodziewanie doznał wówczas przemiany świadomości. Stan ten sprawił, że Eckhart dosłownie oniemiał i przesiedział na ławce w parku kilka lat, ciesząc się harmonią i niezmąconym spokojem. Potem jednak zdecydował się na powrót i zostanie nauczycielem duchowym, by pomagać ludziom. Obecnie mieszka w Kanadzie razem z żoną Kim Eng, również nauczycielką duchową, która pracuje z energią.

Z twórczością Eckharta Tollego spotkałam się dzięki poleceniu Ani, która podesłała mi audiobooka Potęga teraźniejszości. Ta książka o duchowości jest naprawdę niezwykła i gorąco ją Wam polecam, mam nadzieję, że bardzo Wam pomoże, o ile, rzecz jasna, jeszcze jej nie znacie.

Uwielbiam również przypowieść o żebraku, który, siedząc na skrzynce przy drodze, prosi przechodzących obok ludzi o jałmużnę. Pewnego razu jeden z przechodniów zatrzymuje się na dłużej i pyta żebraka, z jakiej niby racji. Żebrak na to, że przecież jest żebrakiem, nie ma nic w życiu i musi prosić innych, żeby mu dawali pieniądze. Przechodzień zwraca biedującemu uwagę na to, że przez całe życie siedzi przecież na skrzyni. Czy w ogóle tam zaglądał? Oczywiście żebrak tego nie zrobił, ale za wskazówką tajemniczego mężczyzny, schodzi z siedziska, podnosi wieko i okazuje się, że kryje się tam gigantyczne bogactwo…

Jestem właśnie w trakcie lektury Nowej Ziemi. Ta książka o duchowości już tak mną nie wstrząsnęła jak Potęga teraźniejszości, ale jest również ważną pozycją pośród książek o duchowości.

MOWA CISzY - Ceny i opinie - Ceneo.pl

Ajahn Brahm

Ajahn Brahm

To mnich buddyjski, urodzony jako Peter Betts w 1951 r. Londynie. Obecnie jest opatem klasztoru w Australii Zachodniej i w Towarzystwie Buddyjskim pełni wiele innych ważnych funkcji. Jeździ z wykładami po całym świecie, niosąc ludziom ukojenie i dobre słowo.

Jako młody człowiek rozpoczął studia na Uniwersytecie Cambridge, by zgłębiać prawa fizyki. Po ukończeniu nauki był przez rok nauczycielem w szkole średniej, ale teoretyczna nauka o Wszechświecie zasiała w nim pewne ziarno, które chciało wykiełkować i dlatego zdecydował się na wyjazd do Tajlandii. Przywdział tam szaty buddyjskiego mnicha i został wyświęcony. Następnie przez dziewięć lat praktykował i rozwijał się w tradycji pustelników leśnych. Trafił do Perth, by założyć pierwszy buddyjski zakon na półkuli południowej. Własnymi rękami stawiał mury klasztoru i zakładał instalację, ponieważ bractwo buddyjskie w Australii było niewielkie i nie posiadało zbyt wielu zasobów finansowych. Przyczynił się też do powstania żeńskiego zakonu w Gidgegannup.

Ajahn Brahm szczególną troską otacza osoby chore, pogrążone w ogromnym cierpieniu, umierające a także więźniów.

Uwielbiam obejrzeć jego wykłady na YouTube, które słyną z niewybrednych żartów, bo język Ajahna Brahma jest po prostu ludzki. Często zdarzy mu się komuś dokuczyć, ale robi to z wielką serdecznością. Mogę też polecić Wam bardzo dobrą, krótką książkę o duchowości, która we wspaniały sposób omawia Podstawową metodę medytacji.

Na końcu być może warto byłoby napisać to, co dla niektórzy chcieliby przeczytać na samym początku. O co w ogóle chodzi z tą duchowością? Cóż, dla mnie jest do kolejny etap rozwoju osobistego. Uzupełnia braki, które są obecne w zachodniej psychologii. Coraz częściej też łączy się z odkryciami fizyki kwantowej. Jeśli uważasz, że w życiu chodzi o coś więcej, powyższe lektury na pewno pomogą Ci to znaleźć.

Chcecie polecić mi inne książki o duchowości albo może filmy związane z duchowością? Pogadać na ten temat? Zapraszam do rozmowy w komentarzach. Będzie mi bardzo miło wymienić się informacjami oraz poglądami. Pamiętajmy tylko o serdeczności i wykazaniu zrozumienia dla naszego rozmówcy.

(Jeśli wyrażasz aprobatę dla takiego sposobu toczenia konwersacji, daj lajka. Na Facebooku Fabryki Dygresji również dyskutujemy w ten sposób! 😉

Tyle na teraz. Uściski!

Wasza

Jak wytrzymać z rodziną? Przeżyć kwarantannę

Jak rzucić palenie? 365 dni bez papierosa!

Czy napisane i wydanie książki może uleczyć traumy?

Prawo przyciągania w praktyce: 3 kroki do spełnienia największych marzeń

Potężna moc rytuałów. Dlaczego rytuały mają ogromny wpływ na jakość życia?

5 autorów, którzy zabiorą Twój ból istnienia. Książki o duchowości

by Emilia Nowak time to read: 7 min
2
Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Zależy Ci na tym, by się rozwinąć życiowo i literacko?

Twoją pasją jest pisanie i być może marzysz o wydaniu własnej książki? 

Chcesz odkryć siebie i uwolnić pełnię swojego potencjału?

To idealne miejsce dla Ciebie! 

Otrzymuj nowości, zniżki na usługi i warsztaty oraz 3 pierwsze rozdziały e-booka 7 grzechów głównych debiutanta

Dziękuję za zapis, a teraz sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź subskrypcję!